Potuttaa

  • Ketjun aloittaja Ketjun aloittaja Mira83
  • Aloituspäivämäärä Aloituspäivämäärä
Mäkin muistelisin, että meillä seulottiin vain nuo Harmonyn listaamat. Niistä löytyy ainakin tieto mun molemmista neuvolakorteista. Mutta voihan tässä tosiaan olla paikkakuntakohtaista vaihtelua.
 
No ainakaan tippurille ja klamydialle ei ole omaa paikkaa neuvolakortissa. Ja neuvolassa täytin sellaisen lapun, oliko THLn vai SPRn, missä oli vain hiv,b hepatiitti ja toi kuppa mainittu. Ja tasan kerran kävin verikokeissa. Eli uskon kyllä, et multa ei oo mitään muuta testastattu. Mut ilm.paikkakuntakohtanen.
 
Klamydia otetaan pissasta tai puikolla alapäästä. Empä minä tiiä onko se pissasta otettu ku siitä ei ole puhuttu mutta eikö se klamydia ois just se yleisin sukupuolitauti. Noh.Maanantaina kysyn.
 
Mutta kyllä pitää sanoa että nämä 23 viikkoa on kyllä ollut elämäni paskimmat. En ois ikinä uskonu että tulee olemaan tämmöistä ku ei ole aikaisemminkaan ollut. Ensin pahoinvointi ja jo 12 viikolta kivut jotka estää liikkumisen. Oon ollut täälä neljän seinän sisällä viikolta 5 lähtien. Oon yheksän kuukautta tän kroppani vanki ja mies sen kun hyppää menemään kavereiden kanssa. Kyllä vituttaa mutta ei sekään tietenkään ois hyvä että mieskin ois vaan kotona.
 
Joo, ei kyllä täälläkään oo klamydiaa mun tietääkseni testattu, vaan noi verikokeessa näkyvät hiv, kuppa ja b-hepatiitti. Silloin kun labrassa kävin, niin pissanäyte piti kyllä myös jättää, mutta ainakin mä käsitin että kattoivat vaan vti:n siitä.. Me ei kyllä kumpikaan lapsen saamisen jälkeen olla baareissa käyty. Ei vaan jaksa, eikä kiinnosta se meno. Mielummin kutsutaan ystäviä kylään, tehdään hyvää ruokaa ja otetaan pari lasia viiniä :) , siis sillon ku en oo raskaana. Mies ei oo kyllä koskaan ollut mikään baareissa hilluja, ite tuli kyllä nuorempana käytyä aika useastikin.
 
Riepu, etkö sä voi kutsua kylään kavereita?

Mun käsittääkseni klamydia otetaan virtsasta mut ei keskivirtsanäytteestä, kun oon senkin näytteen joutunu antaan, tulos oli negatiivinen
 
Mun kaverit asuu nykyään kauempana ni harvoin näkee.Yksi asuu täälä mutta en ole sitäkään nähnyt pariin kuukauteen ku sillä on mykoplasma yskä ja sehän ois huonompi juttu saada raskaana. Sisko ja äiti kyllä käy.
 
Eilen odottelin et tiskit ois itsestään tiskaantuneet, ei tapahtunut semmosta ihmettä eikä tänäänkään, mä oon pyykänny nyt viikonlopulla oikee urakalla kun viikolla ei sit jaksa kun on taas 6-päivänen työviikko. Imuroituukohan tää asunto itsekseen vai pitäiskö siitä mennä jo sanoon? Kun nää ois munkin vapaapäiviä ja nyt kun pääsee sängyssäkin jo ylös niin kotihommat vaan oottaa mua. No käytiin me yhessä kaupassa... Viime yönä oon heränny jo neljältä ja kahdet päikkärit jo nukkunu. Mies sentää nukku hyvin.
 
Niihän se menee et kun naisella on vapaapäivä niin se tarkottaa pyykkejä, ruuanlaittoa, pölyjen pyyhkimistä, imurointia ja kaikkea muuta kodinhoitoon liittyvää. Miehen vapaapäivä on automaattisesti sitä lepoa.
Aika kärkästettynä ladoin tuon tähän, mutta aikalailla nuin se tuntuu menevän..
 
Meillä onneksi mies osallistuu suht hyvin kotitöihin, ainakin pyydettäessä. Tai sitten lähtee lasten kanssa ulos että mä saan rauhassa siivota. Huomaa että lasten myötä hänkin on ruvennut ottamaan enemmän vastuuta kodin asioista :)
 
Joo toi pyytäminen auttaa, hyvin muistuu mieleen kun ite asu vielä kotona ja oli ainainen naputus siitä et kaikki tekee kotitöitä et ne ei oo vaa äitin tehtäviä juttuja... Kyllä sen on nyt tässä vuosien varrella nähny mikä vaiva noissa kotitöissä on. Kyllä mies osaa tehä kotihommii ja niistä taidoista pidetään kiinni, ja kohta kun on aavistus vielä enemmän niitä hommia tehtävänä.
 
Täytyy myöntää et mun huono puoli etten osaa pyytää apua. Ja sit kun mun putkiaivomies ei tajuu mun työtaakkaa, niin ärsyynnyn sikana ja teen vielä enemmän. Edelleen on semmonen et kiukussani teen tahallani niin paljon, et mies tuntee morkkista monesti. Paha tapa josta mun on ollu vaikea päästä eroon.
 
Meillä mies onneks osallistuu aina tarpeen tullen. Lattioita en muista et olis pessyt ikinä pyytämättä, mut muuten.

Ja ikävä myöntää, se on parempi korjaamaan omat jälkensä kuin minä :(
 
Meillä osallistuu kyllä, kun pyytää, joskus aloittaa kotitöiden tekemisen ilman erillistä kehoitusta. Vaikkei kovin oma aloitteinen ole niin tekee kuitenkin pyydettäessä.
 
Mä luulen että miehellä ja naisella on vaan niin eri käsitys siisteydestä että se väkisinkin tekee ristiriitaa kotitöistä. Mun mies ei päätänsä vaivaa yhtään pienestä sekasotkusta, mikä sitten taas pistää omaan silmään.

Mä olen kyllä ihan ottanut tavaksi että pyydän häntä esim siivoamaan keittiön sillä välin kun itse korjaan lasten lelut lattialta. Välillä toimii, välillä ei :) mun suureksi iloksi hän on selvästi tullut oma-aloitteisemmaksi tässä vuosien varrella. Mutta kyllä meillä edelleen on paljon asioita mitä hän ei tee esim. Pyykin pesu, vessan pesu, pölyjen pyyhkiminen ym. Toisaalta en kyllä antaiskaan niitä tehdä, kun tiedän etten kumminkaan olisi tyytyväinen työn laatuun :wink hän sitten taas aina imuroi ja pesee lattiat, laittaa paljon ruokaa ja huolehtii astianpesukoneesta.
 
Meillä myös tekee kyllä pyydettäessä ja sillonkin usein vielä extraa.esim tiskaa ja sit viel imuroi. Mut siis arghh kun haluaisin, et se itsenäinäisesti tekis. Mä en osaa pyytää/käskeä. Onneksi nykyään, se tekee jo monet asiat pyytämättä. Mut silti vois tehdä enemmän!
 
Takaisin
Top