Poika vai tyttö? -arvausketju

  • Ketjun aloittaja Ketjun aloittaja naskali
  • Aloituspäivämäärä Aloituspäivämäärä
Mahan muodon vuoksi korotan arvaustani. Myös tämä naaman kukkiminen vaikuttaa...

Eli Tinni/tyttö/85%
 
Tein sormus testin, joka vahvistaa omaa epäilystäni... Eli poika olisi tulossa. Rakenneultra parin viikon päästä.
 
En oo edelleenkään tehny mitään testejä. Huomenna on rakenneultra ja (toivottavasti) selviää kumpi on tuloillaan. :)
Tyttöolo on edelleen vahva. :)
 
Onko teillä muilla näkyvissä linea negraa? Siis sitä pitkittäistä viivaa mahassa :) mulla on näkynyt navan alapuolella jo tosi varhaisilla viikoilla mutta nyt näyttäisi tulleen näkyviin hieman navan yläpuolellekin. Mikään voimakas viiva ei kuitenkaan oo mutta selvästi näkyvissä. Kuulemma tuosta viivastakin voisi ennustaa sukupuolen mutta enpä tiedä :grin
 
Eikö linea negran pitäisi uskomusten mukaan ennustaa poikaa? Minulla oli esikoista (tyttöä) odottaessa vahva viiva mahassa. Vielä ei ole tämän raskauden aikana tullut mutta taisi viimeeksikin tulla melko myöhään. Sitten se kyllä pysyikin vielä puoli vuotta synnytyksen jälkeenkin :D
 
Sormustesti: poika
Kiinalainen kalenteri: poika
Vatsan muoto: poika
Raskaus oireet: poika (edellisiin raskauksiin verraten)
Syke: poika 130-145 (esikoispojalla syke oli 130-145 tytöillä ollut 145-155)

Omalla äidilläni vahava tyttö tunne.
Rakenneultra on vasta 8.2. ja silloin ehkä yritämme saada selville sukupuolen.
 
Mulla on ihan haalea viiva. Piti oikein kysyä mieheltäkin että näkeekö sekin viivan vai kuvittelenko mutta kuulemma näki. Jos muistan oikein niin viiva napaan asti = tyttö, viiva yli navan = poika. Mulla on napaan asti joten se tukis mun tyttöveikkausta. Samoin mahan muoto, on levinnyt joka puolelle. Myös sormustesti näyttäisi tyttöä. Nuo kaikki muut sitten taas poikaa
 
En muista kirjoitinko jo tänne, mutta testasin vkl aikana tuon sooda testin ja se näytti tyttöä. Eli tällä hetkellä
Soodatesti: tyttö
Sormustesti: tyttö
Kiinalainen kalenteri: tyttö
Syke: ollut 145-158 välissä, nyt viimisin oli 145, mulla ennestään 2 poikaa ja niillä ollu sykkeet 145-150
Rakenneultra 2.2 et hetken joutuu vielä odottelemaan :)
 
Meille taas tulossa poika! :) En tänne sitä veikkausta tullut muuttamaan, mutta viime viikot olen kyllä pojaksi sittenkin veikannut. Mahan muodon, oireettomuuden ja linea negrankin perusteella pojan piti tulla :) Mutta nyt on kuvakin mukana palleista, eikä voi erehtyäkään :D
 
Vatsan muodon perusteella sekä ihan erilaisten oireiden perusteella kaveri veikkaa tyttöä. Mutta itsellä on kyllä ihan sellainen olo että tämäkin olisi poika :-) erikoisesta taas olin varma että on tyttö, mutta olikin poika.
Agronomi, mekin saatiin esikoisen sukukalleuksista kuva mukaan, oli kiva esitellä niitä töissä sitten kun ultrasta menin takaisin töihin.

Laitetaan vielä oma olo prosentteina.

Sini/poika/90%
 
Onnittelut Fitnessmammalle ja agronomille ultrakuulumisista! :happy: Itseäkin jännittää jo perjantain ultra. Jotenkin on tässä viime viikkoina alkanut olo muuttua tytön suuntaan. Tiedä sitten, johtuuko se lähipiirin arvauksista, oma äiti ja yksi kaveri kun veikkasivat molemmat tyttöä. Toisaalta näin unta, että rakenneultrassa meille lupailtiin poikaa. Muutan kuitenkin omaa arvaustani tässä kohtaa suuntaan tyttö (55%).
 
Onnitteluja ultrakuulumisista!

En ole tehnyt yhtäkään testiä eikä rakenneultrassakaan haluta tietää sukupuolta, mutta viime päivinä on vahvistunut täysin käsittämättömän vahva tyttöolo. Katsotaan kesäkuussa, pitikö paikkansa. :happy: Mammatua/tyttö/80%
 
Meillä on miehen puolelta ja omalta puoleltani monet läheiset sitä mieltä että tulokas olisi tyttö :)
Osa testeistä sanoo että poika ja osa että tyttö.

Mulla oli alkuun poikaolo enempi ja miehellä kanssa, välissä on vähän muuttunut, mutta nyt mies on varma, että tulokas on poika ja minulla ehkä hieman samat tuntemukset tällähetkellä.
Joten sanon vauvakuume/poika (60%)/?/?

Sukupuolella ei ole meille väliä, toivottavasti kaikki on pienellä hyvin ja hän on terve > niinkuin jokainen vanhempi tietysti toivoo :)
Molemmat sukupuolet on siis yhtä tervetulleita :Heartred:)
 
Kyllä, terveys on tietysti tärkein :)

Oon nähnyt lyhyessä ajassa jo kaksi unta poikavauvasta. Hmm, tämä vähän horjuttaa tyttöoloa :D
 
Mulle on kummallisesti alkanut ajattelemaan että tää on tyttö ja silti järkeilen että se on poika :)
Liikkeet on kovin hentoisia, edelliset 3 poikaa mellasti ja mekasti kohdussa jo täyttä menoa näillä viikoilla.
Mä oon levinnyt ihan joka suuntaan...
Mun nenä on tukossa koko ajan kuten tytöistä aikanaan.
Olo ja ulkonäkö on nuutunut.
Ainut tähän astinen vauva uni oli uni rakenneultrasta jossa lupailtiin tyttöä, tosin mies ultrattiin:eek::eek:
Oon tän ennenkin tänne laittanut mutta siis lääkäri arvio rv 13 tämän pojaksi. Oon dvd levyä ultrasta katsonut miljoonasti ja en vaan ymmärrä mistä hän tämän pojaksi päätteli vaikka tietokoneen nuolta siinä kohtaa pyörittelee mutta on vaan sellainen irrallinen kohta.
Poikia uun ultrassa nähnyt monesti ja ne on ollut niin selkeitä poikia, mut nyt oon itse alkanut arpomaan.

Eli jos nyt kuitenkin muutan mun veikkaustani hiukan tyttöön päin eli 60% poika:grin
 
Aivan pakko kysyä..utelias kun olen, että kuinka monta lasta teillä on, JustMom10? :) kun puhuit kolmesta pojasta ja tytöistä. Ei tietenkään ole pakko vastata. Mutta ilmeisesti voidaan kuitenkin sinulta odottaa hyviä vinkkejä vahvan kokemuksen pohjalta :)
 
Aivan pakko kysyä..utelias kun olen, että kuinka monta lasta teillä on, JustMom10? :) kun puhuit kolmesta pojasta ja tytöistä. Ei tietenkään ole pakko vastata. Mutta ilmeisesti voidaan kuitenkin sinulta odottaa hyviä vinkkejä vahvan kokemuksen pohjalta :)
Nimimerkissä vihje, kesäkuussa yhtä vaille tusina :)
 
Takaisin
Top