Itse, kun asun pienellä paikkakunnalla, on täällä ainakin "raskauden seurantaohjelmassa" lääkärikäynti viikoilla 35-37, jolloin ultrataan ja arvioidaan pikkuisen koko. Juuri tänään mulla on tuo käynti, viikkoja 36+2. Olen siis vierailija tammikuisten puolelta. Eipä mua olisi varmaankaan myöskään ultrattu rakenneultran jälkeen, jollen olisi muutoin lääkärillä käynyt. Mutta on tosiaan kiva tänään saada tietää, miten tyttö on kasvanut:)
...jotenki uskon että se ois hyvin todennäköistä tälläkin kertaa... ja siis oma syntymäpaino oli 4,7 kg...Oli ekasta synnytyksestä myös pitkä toipuminen itsellä, tikkeja rutkasti ja eppari ja lapsi teholla 3 päivää ja hänellä mm. avoin valtimotiehyt ( tosin umpeutui 2kk iässä) ja erbin pareesi, jonka paranemista seurailtiin 3v asti.
Sain uuden kokoarvioultran neljän viikon päähän ja käskyn tiukentaa diettiä. Alkoi kyllä hermostuttaa, en haluaisi pynnätä yli nelikiloista vauvelia ulos.. 

. Kaikki omat arvot oli ihan priimaa ja mitään valitettavaa ei löydy..