Mitä huolenaiheita?

  • Ketjun aloittaja Ketjun aloittaja Omena
  • Aloituspäivämäärä Aloituspäivämäärä
Abhaya: munkin lääkkeen pitäisi olla ihan "turvallinen" sikiölle, sen ainoa ongelma on se että heikentää e-pillerien tehoa huomattavasti joten niitä en ole koskaan uskaltanut syödä. Mulla oli eri lääkäri esikoisen raskaudessa eikä se tästä seulonnasta maininnut eikä tämä nykyinenkään lääkäri mitään pakottanut, suositteli vain ja toki menen kun ei siitä mitään haittaa ole sikiölle. :) Ja kyseinen klinikka on niin kauniissa kaupungissakin että sinne menee mielellään käymään kun on joku hyvä syy, turhanpäiten ei jaksa ajella :grin !

Kuten sanoit: näillä mennään, vois olla huonomminkin! Mahtava asenne. :) Kun pääset takaisin töihin voinet avata suusi vuoropäällikölle! Onkohan sillä lapsia? :o
 
Autumnia: en tosiaan minäkään usko että saan mitään toksoplasmaa mutta toisaalta tuntuu ihan hyvältä varautua kaikkeen. Ja mieskin tosiaan rauhoittui kun käytän kertakäyttöhanskoja kissanvessan siivoiluun. Yleensä jos riidellään se johtuu siitä että en ole kuunnellut hänen neuvojaan, joten minusta on ihan hyvä ottaa niitä neuvoja vastaan kun hänellä on ihan hyvä kokonaisnäkemys yleensä asioista.
 
Onpas Abhayalla ollut inhottava työtoveri... Tuollaisessa tilanteessa voisi kyllä antaa ihan suoraa palautetta takaisin tai hänen esimiehelleen. Meillä onneksi ennemminkin kannustetaan herkästi saikulle kuin että patistettaisiin puolikuntoisena työhön. Itsellä tosin on kynnystä jäädä pois, koska kukaan ei tee töitäni poissaollessani ja sitten pitäisi kaikille potilaille löytää johonkin aika pian saikun jälkeen taas.

Oma huolenaihe on yhtenä myös työpaikkamme sisäilmaongelmat... Mulla on ehkä lievähköä sisäilmaan liittyvää oireilua ollut, mutta en ennen raskautta ole osannut olla siitä kovinkaan huolissani. Nyt on alkanut huolettaa, että minkätasoisista sisäilmaongelmista voisi olla haittaa jo vauvalle... :sad001
 
Abhaya, ompas sulla inhottava työkaveri. Mutta, valitettavasti toiset ihmiset vaan on sellaisia. Ehkä voit lohduttautua ajatuksella, että ei mene kauan, kun pääset pitkälle lomalle :wink

mmmustikka, meilläkin on 2 kissaa. Ne on tosin ulkokissoja, joilla täällä maalla on ihan oma työnsäkin, mutta ei ole käynyt mielessäkään luopua niistä.

Autumnia, voi kuulostaapa vähän ikävältä tuo sun tilanne miehesi kanssa. Auttaisko yhtään, jos kertoisit hänelle suoraan, miltä sinusta tuntuu?
 
Noh, tässä saattaa tulla ensi viikoksikin lomaa, näillä näkymin jään yön yli sairaalaan tiputukseen. Olen oksentamisen ansiosta kuivunut niin että pissanäytteessä oli ketoaineita.

Sent from my GT-I9305 using Vau Foorumi mobile app
 
Äh... Tsemppiä Abhaya! Muista ajatella nyt ensisijaisesti itseäsi ja vauvaa. Työpaikalla kyllä pitää pärjätä ilman sinuakin!
 
Tsemppiä kaikille huolien ja stressien kanssa! Mulla eniten huolettaa tietysti keskenmenon jälkeen(5keskenmenoa takana) synnytys. Mulla on leikattu lantio ja lisätty sinne rautaa muutaman ruuvin verran; joten en todrllakaan oo varma pystynkö alateitse normaalisti ja turvallisesti synnyttämään. Vaikka lääkäri ja nlatäti rauhotteli että kyllä ne tutkitaan sitten myöhemmin ja leikkauksen mahdollisuus on aina, niin silti pelottaa ja stressaa se paljon.
 
Jassukka: ymmärrän täysin tunteesi. Minulla on tehty rintalastanleikkaus kun olin lapsi ja sen jälkeen tuntuu ettei mitään oireita ollut. Mutta kun luen että mahalaukku nousee raskaudessa rintakehää puristamaan ja minulla on siinä syvä kuoppa edelleen rintakehässä niin mietityttää kyllä että minne kaikki sisäelimet sitten mahtuu. Toisaalta luonto varmasti mukautuu kaikkeen. Minun sydänkin on tutkimusten mukaan eri kohdassa kuin tavallisesti. Tosiaan sinulla on lantio ja se on tosi keskeinen raskaudessa että varmaan keisarinleikkaus voi tuntua turvallissimmalta ratkaisulta. Joskus kuulee kauhujuttuja ja joskus ne on ihan lähelläkin. Minun yksi ystävä kuoli kesken raskauden koska sai epilepsiakohtauksen. Lapsen isä menetti siinä ihanan ihmisen ja tulevan lapsen kerralla. Jaksan silti luottaa elämään.
 
Takaisin
Top