Marraskuun kuulumisia :)

17+0 tänään.. <3

eipä oo meilläkää nähty tarpeeliseks et tarttis ottaa. muutenki oon vähä vastaa ylimääräsiä piikkejä lähinnä. meil ei kahelle nuorimmalle lapsellekkaan otettu kaikkia rokotteita mitä neuvolasta annettais... ainoastaa yhdistelmärokote joka ollu rokotus ohjelmassa jo 20 vuotta... näihin pariin viimevuonna tulleisiin rokotteisiin en aio lähteä..
 
Hopsan, hyppään tänne mukaan :)

Mulla tänään rv 15+5, vatsassa edelleen paineentunnetta, kumartuminen (kenkien laitto) tuntuu ikävältä.
Toka neuvola ensi viikon perjantaina, ihanaa jos siellä kuunnellaan sydänäänet (vasta kerran olen ne kuullut, np-ultrassa)!
Joku puhuikin aiemmin iho-ongelmista, mulla on ilmaantunut sellainen ongelma, että kainaloiden iho on ihan todella kuiva. Ei puhettakaan, että voisin käyttää mitään deodoranttia (eipä tunnu kyllä hiki nyt tuoksahtavankaan..? Tämäkin ennenkuulumatonta :smiley-angelic006). Oon laittanut hydrokortisonia (ei auta), sinkkivoidetta (ei auta). Oisko kellään mitään vinkkejä? Ikinä ennen ei ole tällaista ollut, iho on aina pärjännyt melkein ilman rasvoja... Nyt vaan kutittaa :( Kaikkea ne hormoonit teettää!
 
Onko punoittavaa ja kutiavaa ihottumaa? Koita jotain sienivoidetta, voi helposti olla semmoistakin.
 
Mulla on normaalistikin atooppinen iho, onneksi raskaus ei ole tehnyt sitä pahemmaksi. Oma syy, kun en ole uskaltautunut lotrata lääkevoiteilla :D Eikö sinkki kuivata ihoa entisestään? Kokeile yöksi jotain rasvaisempaa voidetta, apo base, lipolan tms. Löysin juuri hyvän voiteen apteekista, Eucerin AtoControl Acute care cream. Rauhoittaa kutinaa mutta ei sisällä kortisonia. Mulla on käsilaukussa ja käytän aina töissä.
 
Influenssarokotteen otan ilmeisesti tiistaina. Itse koen, etten ole tarpeeksi perillä asioista, joten meille tulee kaikki normirokotusohjelmassa olevat. Luotan ennemmin ammattilaisiin. Mutta siis kukin tyylillään ja miten parhaaksi näkee

Flunssaa vastaanhan tuo rokote ei auta, joten ne tulevat kyllä normisti.
 
Jos olisin töissä, niin saattaisin ottaa influenssarokotteen. Työpaikalla kuitenkin kulkee työpäivän aikana tuhansia ihmisiä ns. mun silmien edestä ja on aikuista, lasta, teiniä ja vähän joka maailman kolkasta porukkaa. Mutta kun ne perhanat päätti lomauttaa meikäläisen niin en näe kovin tarpeelliseksi tällä hetkellä.
 
Itse en ainakaan ota rokotetta. Punnitsen asian niin, että omalla kohdallani riskit ja hyödyt ei kohtaa.

Mulla alkoi viikonloppuna supistelu ihan levossa. Kivuttomia ovat ja kohdunsuu tarkistettiin ja on ok. Aikaisemmin on tullut supistusta liikuntaa harrastaessa. Laittoivat lähetteen acalactia näytteeseen kun pyysin.

Vatsa tuntuu jo tosi isolta SF mitta oli 13cm, eli ihan keskikäyrällä. Eilen ensimmäisen kerran ulkopuolinen ihminen onnitteli vatsan perusteella. Muut ei ole uskaltaneet, varmaan ajattelevat että on ilmavaivoja tjn :D Suurin osa läheisistä kuitenkin jo tietää. Käytän aika tiukkoja vaatteitakin. Paino 59kg, eli viimeisen kuukauden aikana ei ole enää noussut. (alussa nousi 4kg)

Mietin tässä juuri että tarviiko ostaa turvavyönalenninta kun työmatkaa yli 80km/vrk. Lisäksi paljon peuroja tällä alueella.

Vatsaan kasvaa karvoja :P ei pelkkää viivaa vaan ihan levittäytyvät myös reunemmille :S

18 pvä rakenneultraan :)

tänään RV 18+3
 
Ainiin, olen alkanut jo käyttämään tukisukkia, kun on niin suuri sukurasite suonikohjuissa. En tiedä onko mtn hyötyä vielä kun ei turvotakaan, mutta varmuudeksi pidän.
Ja mulla on kanssa vaikeuksia kun kumarrun laittamaan kenkiä ym. sattuu tosi paljon kun nousen takaisin ylös kumarasta.
 
En ole aikaisemmin kokeillut tälläisiä foorumeita tai mitään keskustelupalstoja kun aika ujo aina lähtemään mitään uutta kokeilemaan mutta nyt aattelin et jos vertaistukea täältä löytyisi. Elikäs mulla LA 9.4.15 ja kolmatta lastani ootan. Nyt rv 18+1 ja seuraava ultra onkin sitten jo kahdenviikon kuluttua.
 
Täällä odotellaan esikoista ja LA myös 9.4 :) itse en kyllä meinaa ottaa sitä rokotetta vaikka päiväkodissa olen töissä ja täällä niitä pöpöjä vasta jyllääkin :D rakenne ultraa malttamattomana odotan ♡ siihen vielä muutama viikko: 24.11 :)
 
LA7.4.15: Minunkin pitäisi varmaan alkaa käyttää tukisukkia. Äidilläni oli kauheat suonikohjut, joten sukurasitetta todellakin on ja olen jo nyt huomannut (jo ennen raskautta) pienet suonikohjun alut polven alla. Millaisia tukisukkia sinä käytät? Mistä niitä saa? Minkäköhän pituiset niiden pitäisi olla?
 
Itse en meinaa kanssa ottaa rokotteita, ehkäpä syynä omat huonot kokemukset kausi influenssa rokotteista. En myöskään ota lapsille muuta kuin rokotusohjelmaan kuuluvat rokotteet koska meillä ollaan pysytty kaksi talvea täysin terveinä ilman rokotetta kun ennen oltiin vähintään kerran kuussa kipeenä ja parhaimmillaan sairaalassa kun rokotteet otettiin. Jos oikeasti olisi syy ottaa "ylimääräisiä" rokotteita niin sitten harkitsisin asiaa uudestaan.
 
Rondine. ostin lindexistä 9,90e maksavat mustat polvipituiset. Näyttävät ihan normaaleilta sukilta. Aluksi tuntui ettei verikään kierrä enää, kun jalat tuntui vähän kylmältä, eli ovat varmasti hyvät :D nyt olen jo tottunut näihin. Aika kalliit ovat kun pitäisi pyykkiä pestä jatkuvasti ellei osta montaa paria. Sokokselta saa kai halvemmalla. En jotenkin usko niihin sukkahousun näköisiin, siis että olisivat tarpeeksi tukevat. niin ja kannattaa ostaa pienempää kokoa kuin oma jalka. mulla on kokoa 34-36 olevat, oma kengän koko on 36,5. Meinasin ottaa 37-39 kooon, mutta hyvä että valitsin nämä pienemmät.

Tänään salilla huomasin, että vaikuttaa myös jaksamiseen kun verenpaine ollut alhainen.
 
En ota rokotetta, vaikka riskiryhmään kuulun ja hoitotyötä teen. Pari kertaa olen ottanut enkä ikinä ole sairastanut niin paljon kuin niinä talvina.
 
Sienivoiteita ei saa käyttää missään nimessä raskauden aikana ilman lääkärin konsultaatiota. Nehän on sellaisia myrkkyjä, ettei sydänsairaatkaan niitä kai saa käyttää ilman lääkärin valvontaa. Tukisukat on todella hyvä juttu. Viime raskaudessa käytin ja nyt ajattelin jo hyvissäajoin aloittaa.
 
Joissain maissa sekin on vain reseptillä ja tuossahan oli myös lääkärin ohjeen mukaan annostus. Joskus sienilääkkeet ovat vaan niin voimakkaita, että voivat aiheuttaa jopa antabusreaktion. Toki, silloin ne ovat suun kautta tai suoraan limakalvolle annosteltavia. Noh, tämä on vain oman ja saamani konsultaation muodostama mielipide, mutta ottaisin niitä vain lääkärin kanssa juteltuani ja varmistettuani, että kyse on todella sieni-infektiosta, ettei tule turhaan otettua.
 
Mun neuvolalääkäri juuri suositteli ostamaan sienivoidetta ja kokeilemaan sitä ihottumaan, jota mulla kainalossa. Tosin, hän oli se samainen joka kysyi että haluanko sisätutkimusta, että ehkä hänen suositukseensa ei voi täysin luottaa...
 
Minulle on ilmestynyt molempiin nännipihoihin sellainen kutiseva ja kuiva kohta.. todella inhottavaa kun koko ajan kutiaa silleen että tekis mieli itkeä.. iltaisin olen kovasti aqualanilla rasvannut..
 
Mää otin sen influenssa rokotteen kuukausi sitten. Oon joskus ennenkin ottanut eikä oo tullu mitään oireita.
 
Takaisin
Top