La tammikuu 2016

  • Ketjun aloittaja Ketjun aloittaja SannaM
  • Aloituspäivämäärä Aloituspäivämäärä
Juu yhtä isoja annoksia ei kyllä pysty syömään kuin ennen ja kuluu pitempi aikakin ennenkun taas nälkä :)
 
Täällä paukkui maanantaina rv 26+0 ja sen kunniaksi mun umppari päätti sit sanoo sopimuksen irti. Kiireelliseen leikkaukseen jouduin sitten, ei onneks ehtinyt puhjeta! Leikkaus meni hyvin, pakko oli oikein vanhanaikaisesti leikata umppari, ei onnistu tähystää enää tässä vaiheessa raskautta. Haava siis on aika iso ja kipeä. Vauva ei ollut moksiskaan leikkauksesta, häntä on ultrassa käyty tarkkailemassa ja liikkuu kovasti. Ikävä kyllä potkii suoraan leikkaushaavaan aika paljon, joka lisää mun tuskaa entisestään mutta pääasia että vauva liikkuu ja voi hyvin. Täällä vielä Kysissä toipumassa, mutta tänään pääsen kotiin.

Maantaina ennen leikkausta oli myös se kontrolliultra liittyen rakenneultrassa havaittuihin hivenen pullakoihin aivokammioihin. Nyt turvotus oli hävinnyt täysin, eli ei tarvitse siitä enää huolehtia. Kuten lääkäri rakenneultrassa jo epäili että ovat hivenen turvonneet nopeasta kehityksestä johtuen, ja tähän loppuratkaisuun nyt sitten tultiin. Ihanaa kun ei tarvi enää huolehtia sitä asiaa ♡
 
Sokerihuurteelle paljon toipumisia umpparileikkauksen jälkitiloihin ja onneksion pienellä kaikki hyvin niin leikkauksen kuin ton turvotuksen suhteen :Heartred
 
Tiita, Siis ei se sokerirasitus mitään muuta vaan tehdään sen muuttumisen vuoksi vasta noilla viikoilla :)
 
Sokerihuurre, toipumista! Itsehän olin umpparileikkauksessa myös hiljattain rv 18. Minulta saatiin tähystettyä mutta olin silti tosi kipeä. Yllättävän äkkiä se kipu sitten hellitti ja sanotaan että n. 4-5 päivää leikkauksesta oli jo suht ok tilanne ja pystyin mm. kävelemään suht normaalisti selkä suorana. Rauhassa sitä sai sen parisen viikkoa ottaa. Tsemppiä kovasti, tiedän tuskan!
 
Kiitti tsemeistä kaikille ♡

Niinali, ai säkin oot ollut, auts! Oisin itsekkin toivonut tähystysleikkausta, nopeamman toipumisen ja pienempien kipujen toivossa, mutta se ei enää näillä raskausviikoilla (26) olisi ollut vauvalle turvallista. Ja tosiaan nyt vauvan potkut tuntuu jo kovina, mikä tuntuu kyllä todella kipeältä. Mutta kyllä tästäkin selvitään! Päivä kerrallaan :)
 
Käytiin eilen ensimmäisessä synnytysvalmennuksessa. Vaikka en ole synnyttänyt, niin tuli tuttua asiaa (myös miehelleni) tai ainakin itsestäänselvyyksiä paljon. Noh, menihän siinä keskiviikkoilta sitten mukavasti... :wacky:

Riippuu varmaan niin kirurgin/leikkaavan lääkärin taidoista tuo raskausajan tähystysleikkaaminen/ "perinteisen leikkaamisen" väliltä valitseminen kuin kyseisen sairaalan tavoista. Olen ollut nimittäin mukana toimenpiteessä, jossa nainen oli raskaana +30 rv ja hänelle tehtiin tähystystekniikalla toimenpide.

Neljän viikon päästä olisi kesälomaviikko. Sinne kun jaksaisi, niin sitten voi huokaista helpotuksesta ja antaa sen jälkeen itselleen luvan rauhoittaa tahtia. Toisaalta, jos Ötökkä vaatii aikaisemmin rauhoittumaan, niin sitten on pakko.

Äitiyspakkaus odottaisi Matkahuollossa hakemistaan, mutta en/emme oikein tällä viikolla ennätä. Itse olen töissä 16.30 saakka (MH menee kiinni 17) ja miehen työajoista ei ota oikein selvyyttä. Ensi viikolla sitten.

Hyvää torstaipäivää kaikille!
 
Hemmutar oot eka, jonka näen sitä litkua kehuvan :D Itellä ei siis oo mitään kokemusta. Osu vaan silmään :D
 
Niitä litkuja taitaa sitten olla erimakuisia, koska itse muistan juoneeni kolan väristä, mutta hirvittävän makeaa litkua. Ei se munkaan mielestä pahaa ollut. ☺
 
Minulla on ollut karmaisevan äitelää vadelmajuomaa, hyi että! En yleensä juo mehuja ja limsan juomisen lopetin melkein 20 vuotta sitten. En voi sietää makeita juomia. Mutta hyvä että joku tykkää :D
 
Takaisin
Top