Kesäkuussa kuuluu!

  • Ketjun aloittaja Ketjun aloittaja Triina
  • Aloituspäivämäärä Aloituspäivämäärä
Oi onnea Papuliina!!! Mahtavaa :) Tervetuloa raskauden iloja kokemaan taas! Helmikuun vauva, ihanaa <3
 
Oi, ihana uutinen :D Onnea, Papuliina! Hassua, et meitä on jo kolme uudella kierroksella :)
 
Onnea Papuliina!! :) tässähän alkaa itellekin tulla vauvakuume taas pikku hiljaa... tosin eiköhän se aika äkkiä mee ohi, kun toi pieni pippurinen poikanen herää kohta tuolta päiväuniltaan kiukkuineen :D
 
Onnea Papuliina!!
Mies sanoi eilen etta jos kesan jalkeen aletaan yrittamaan taasen. Olin aikaisemmin sanonut samaa mutta nyt oin vahan etta voi iik kuinka parjaan kahden kanssa. Meidan pitaisi sitten hankkia apua jostain kun ei ole ketaan sukua lahella. Kovin kauaa ei ole aikaa miettia tata.
 
Onneja Papuliinalle! Samaa tässä mietin ku Heinukka... Mä jotenki arvasin että meinaa kuume nousta heti ku kierukka on paikoillaan. :D Mut jospa nyt malttais mielensä. :)
 
Onnea Papuliina! :)

Kyllä itsellekin jostain puun takaa nousee kuume melkein joka kerta, kun kuulee vauvauutisia! :D Mutta enpä tiiä, kovin ristiriitaista osata päättää että nyt vai joskus vai koska vai mitähä.. Jos joku osais kristallipallon avulla kertoa, että toista saatais odottaa niin kuin tätä ensimmäistäkin, niin alottaisin yrityksen samoin tein..mutta eipä taida kukaan osata kertoa. :D
 
Noi on kyllä niin arvaamattomii juttuja noi vauvantekojutut! Mä tiedän monta paria keillä ekaa on yritetty tosi kauan ja jopa niin, et on sanottu ettei ikinä lasta tuu ja sit onki tullu ja toinen perään paljon helpommin :) Sit taas mun vanhemmat on yrittäny mua aikanaan puolisen vuotta, eli aika perus, ja sit mun pikkuveljee joutuivatki yrittää 2,5 vuotta. Ois kyl jees ku osais ennustaa miten tulee menee!
 
On tää kyllä mielenkiintoista, herra Karpon tärppiin meni oikeastaan 2,5 vuotta (ei yrittämällä yritetty, mut ei ollu ehkäisyy) ja tää nyt sit tuli, kun jätettiin yhden kerran kortsu välist - oli vähän vaikea uskoa :D tällä yksilöllä tuntuu olevan ilmeisen kova halu päästä temmeltää tälle tellukselle.

edit. on tää niin kivaa herätä viiden jälkeen riehuu :D pitänee siirtää yöunille menoa hieman myöhemmäksi.
 
Muokattu viimeksi:
Niinpä. Mullehan on kolme kertaa 7 vuoden aikana sanottu etten voi tulla raskaaksi luonnollisesti. Mutta näin vaan elämä yllättää ja nyt jo toinen luonnollisesti alkanut raskaus. Toki mulle on tehty mm. laparoskopia.
 
Mullekin sanottiin lekurissa aikoinaan että ilman lääkityksiä en vois raskaaks tulla, mutta kuinkas kävikään, ihan luomuvauva tuli. :)
 
Toisaalta ärsyttävää, et lääkärit sanoo monelle ettet voi tul raskaaks ja sit kuitenki voi, mut toisaalt sit sitä lakkaa stressaamasta siit asiasta kun ajattelee ettei kuitenkaa tärppää, ni sit se yllättäe tärppääki :)
 
Niinpä. Mut pitkiin tutkimuksiinhan ne lääkäreiden tuomiot perustui, ainakin mun kohdalla. Hoitosuunnitelma jne oli valmiina. Mä koin asian ennemminkin niinpäin et ensin lääkärit sanoo, että kyllä onnistuu ihan luonnollisesti ja rauhoittelevat asiasta kovasti. Sitten tutkimusten kuluessa mieli muuttuukin... mä luulen että mulla oli avainasemassa se tehty laparoskopia.

Jännä nähdä kuinka käy sitten parin vuoden päästä jos päädymme kolmatta tekemään. Mies sanoi, että jos kolmas tehdään niin se tehdään heti perään :D Voin kyllä nyt sanoo, että ei muuten tehdä. Vaikka luultavasti onnistuis nyt heti suuremmalla todennäköisyydellä. Mutta, kyllä mä mieluusti nautin hetken aikaa poikasistani tällä kokoonpanolla.
 
Kyllä mieltä lämmittää kuulla, että montaa on onnistanut lääkäreiden puheista huolimatta! Ja että toinenkin pikkuinen on tarttunut matkaan niinkin pian! :) <3

Meillä tämä ensimmäinen vaati avukseen lääkkeitä, mutta toivon, että kroppa olisi oppinut homman nimen ensimmäisestä raskaudesta.. ;)
 
Papuliina, oooiiii, onnea onnea! Todellakin vauvakuume nousee itselläkin! Onneksi mies on järjenääni. :D

Juuri viime viikolla viikkasin koon 50-56 vaatteita kiertoon... Eeeehkä vähän vain oli nostalginen tunnelma! Olisin varmaan voinut tulla raskaaksi pelkästä ajatuksesta, sen verran oli tunnemyrskyn, nousi hormonikäyrä ja maitokin rintoihin. :)
 
Papuliina onnea! kyllä tässä toinen pienokainen jo itselläkin alkaa pyöriä mielessä kun tämänikäinen vauva on vaan niin ihana. Kaverin uhmaikäinen lapsi palautti tietoisuuteen sen mitä on vielä tulossa ;)

Oltiin lauantaina uimassa Berliinissä järvellä ekaa kertaa vauvan kanssa. Oli kyllä ihana kesäpäivä josta jäi kultaiset perhemuistot. Kaveri otti meidän perheestä kuviakin niin ne on varmaan tähän mennessä parhaita kesäkuvia. Pikkuinen nautti vedestä ja hihkui innoissaan. Ajateltiin että vierastaisi viileää vettä mutta ei ollut moksiskaan kun oli niin lämmin päivä.

Ihana kesä <3 ja huomenna Suomeen!
 
Poitsu keksiny miten ihanaa ois repiä verhoja... Alkaa murisemaan mulle ku kiellän! :D Tietää siis jo jollain tapaa mitä jämäkkä EI tarkottaa ja protestoi sitä vastaan murinalla. Ai kamala!
 
Takaisin
Top