• Foorumilla on huoltokatko aamuyöllä keskiviikko 11.2. noin klo 00.01 – 03.00. Pahoittelemme häiriötä!

Joulukuun mammat 2015

  • Ketjun aloittaja Ketjun aloittaja Esma
  • Aloituspäivämäärä Aloituspäivämäärä
Warheart, meillä on kirjat sängyn jalkojen alla, mutta eipä oo auttanu. En tiiä mitä oli, saa nähdä lentääkö jommasta kummasta päästä enää kun nousee sängystä. Meillä oli tää yrjötauti jo itsenäisyyspäivä viikolla :( yäk. Tänään ois mpr-rokotteen ja influenssa tehoste rokotteen laitto neidille. Kaikki samaan syssyyn >:/
 
Timbe toivottavasti ei olis mahatautia teillä! Oli mitä oli, toivotaan että sulla/teillä jo parempi olo<3 jospa me rokotteet ei aiheuttaisi pikkuselle mitään! Meillä se mpr tosiaan nosti 9 päivää myöhemmin matalan kuumeen ja seuraavana aamuna oli pientä näppyä tai noh on edelleen, mut ei se menoa haittaa! :D
Tää ilmastonlämpeneminen on kyl pylly juttu, varsinkin kun asutaan täällä arktisella alueella... Näkyy ja tuntuu niin selvästi:/ suomi kun ei yksikseen pysty mitenkään vaikuttamaan myönteisesti (vaikka hyvähän se vaan olis jos noilla päättäjillä olis pikkasen älliä ilmastopolitiikassa eikä vaan köyhien, vähäosaisten kepittämisestä) pitäis saada noi isommat toimiat (USA,venäjä,Aasia, koko eurooppa) pistämään hiili/öljy hanat pienemmälle... Tuskin tulee kylläkään tapahtumaan kun rikkaat köyhtyy:(
 
Itseasiassa jos lihansyöntiä vähentäisivät kaikki ja ei kierrätettäis soijaa eläinten kautta, saatais ilmastoasioita kuntoon. Vasta sen jälkeen tulee suorat teollisuuspäästöt... Mutta tuo on kyllä niin totta, että mittakaavassa kärpäsenpaska-Suomi kyllä on etunenässä aina lisäämässä kaikkia veroja, joita vaan ilmastomielessä voi lisätä...
 
Timbe ehkä ne hampaat vaivaa. Meillä ainakin hampaat on aiheuttanut nyt hieman levottomia öitä. Nukkuu muuten hyvin, mutta havahtuu kitisemään usein. Normaalisti herää 2-3 kertaa yössä, ja ottaa pienet maitohuikat ja nukkuu taas. No kyllä se siitä varmaan taas rauhottuu, kunhan saa noi pari hammasta puhkeemaan.
 
Niinpä. Käytiin ottamassa tänään rokotukset ja tuli puhetta taas noista yö itkuista, niin käydään huomenna vielä tarkistuttamassa korvat varmuuden vuoksi. Neuvolantäti meinas että yleensä ylä etuhampaat tulee nopeasti eikä vaivaa etukäteen? Meillä ainakin alahampaita tehtiin hartaasti ja PITKÄÄN!
Tänään on ollu ihan normaali olo :o mikä lie pikapöpö oli viime yönä, onneksi.
 
Meillä tehtiin tuota ekaa ylähammasta kyllä pitkään ja kipulääkettä taisin parina yönä antaa kun meni niin pahaksi.. Mutta kyllä se siellä kuulteli ja vaivasi vaikka kuinka pitkään ennen sitä
 
Mäkin pitkästä aikaa ehdin tänne lueskelemaan. Ja heti löytyi kohtalotovereita. Meillä kans poika herää itkeen ekan unisyklin jälkeen lähes aina. Välillä nukahtaa heti uudelleen, mutta tänään heräs kolahdukseen väärässä kohtaa ja kolme tuntia tässä oon jo yrittänyt saada takaisin uneen. Not fun. Nyt poika sentäs vihdoin jo rauhassa istuu sängyssä ja leikkii peitolla.

Paranemisia sairaille, oksutauti on kamala. Kun nyt meidän perhe ees siltä säästyisi!

Pitäis taas unikouluakin jaksaa aloittaa uudelleen, kun vihdoin ollaan terveenä yms. Mies varsinkin alkaa olla jo ihan hermoraunio.
 
Tytsy, kirjoitellinkin jo tonne uusien toivojien/odottajien puolelle unesta, ja tulipa nyt mieleen et mitenkä ois jos mies siirtyisi nukkumaan toiseen huoneeseen tulpat korvissa? Se sais nukuttua ja sinä saisit taivuteltua sen uuteen kierrokseen?;)
Meillä noita etuhampaita tehdään kyl suurella kivulla ja kolotuksella, yöt yhtä huutoa... Mut sit noi takahampaat ei aiheuta mitään kipua kun puhkeavat, tai noh ainakaan noilla isommilla tiedä sit sannilla:/
 
Oksutauti on kamala ja mä toivon että meille ei rantaudu ollenkaan. Veljen 2v. oli just 6pv, niin että molemmista päistä lensi :( Lääkärissä kävivät ja lääkäri oli sanonut, että nyt on rajua tautia liikkeellä ja voi kestää viikonkin.
Meidän neiti sai tänään loput rokotteet, kun viimeks otettiin vain kaksi. Seuraava rokote on sitten 4v. jos ei influenssaa ota joka vuosi.
 
Äippä, joo, vois tehdä kyllä hyvää tuo toisessa huoneessa nukkuminen. Tosin tässä 50 neliössä se on silti niin lähellä, että ei paljoa melua pois vie Tai ehkä se olis mä tai poika, jonka pitäis siirtyä pois makkarista, jos poika nukkuis paremmin, kun tissi on kaukana? Nukahtamista helpottaisi varmaan, jos pojalle saisi enemmän toimintaa päiviin, olisi sitten tosi väsynyt illalla. Päiväkoti toiv. auttaa siinä kk päästä...
 
Täällä tuli pojalle tänään mittariin vuosi! Juhlittiin kylläkin jo viikonloppuna, mutta tänään vielä hieman eri seurassa juhlittiin. On kyllä ollut ihana vuosi! Eilen käytiin neuvolassa ja saatiin rokotuksia. Pakko oli yöksi napata poika viereen nukkumaan, kun oli niin äkäinen ja heräsi itkemään muutaman minuutin välein. Panadoliakin annoin. Mitat meidän pojulla oli 75cm ja 9,01kg.

Tsemppiä unipulmiin ja sairasteluihin!
 
Ei hitto mä sanon! Tää on niin mun tuuria. Huomenna on pojan synttäri juhlat ja viime yönä mulla nousi kuume.... perhana! No nyt aamulla ei oo mitään ollu muuta kun yskää. Hmm.. en tiiä mikä sitte oli.. pitää seurailla jos illaks / yöks taas kuume nousee ettei oo keuhkokuumetta. :/
 
Wop onnea teidänkin pikkuselle <3
Toivotaan että oli vaan joku pikainen kuume piikki että pääsette juhlimaan 1-v synttäreitä ja joulua!
 
Takaisin
Top