Joulukuun mammat 2015

  • Ketjun aloittaja Ketjun aloittaja Esma
  • Aloituspäivämäärä Aloituspäivämäärä
Metsäläinen, kyllä ne rytmit siitä alkaa hioutua kohdilleen kun ruoka-ajat säännöllistyy ja just vaikka illat saa samaa kaavaa menemään. Kyllä se uni ja edes hetkittäinen oma aika menee muun edelle, paremmin jaksavat voi sit hipoilla senkin edestä :D Jaksava äiti kuitenkin parempi ku täysin loppuunpalanut suorittaja.

Lumitar, hurjasti voimia!

Jemina, meillä menee ensin sose ja sit maito päälle. Kiinteät kun aloitettiin maitomäärää laskemaan, niin ei onnistuisi toisin päin.
 
Lumitar voimia! :Heartpink

Jemina-87, meillä on maisteltu perunaa ja tällä hetkellä bataattia. Kiinteät kun aloitettiin, maisteltiin vain noin lusikan kärjellinen, siitä pikkuhiljaa lisännyt määrää. Soseet olen pakastanut jääpalamuotteihin, sitten kun isompiin annoksiin siirrytään taidan piltti purkkeihin pakastaa. Soseen lämmityksen jälkeen olen lisännyt korviketta sekaan, ja meillä sose maistellaan ensin ja sen jälkeen maito perään. :)

Metsäläinen, niin kuin Warheart sanoi, jaksava äiti on parempi kuin täysin uupunut. :) Jaksamisia!
 
Meilläkin ensin menee sose ja sitten maito jonkin ajan päästä. Näet kun poika ilmineeraa, ettei halua enää sosetta, se tarkottaa, että sitten ei mee enää hetkeen muutakaan elikkäs sitä maitoa. Siksipä tästä onkin tullut nyt vähän se fiilis, että meillä syödään jotain vähän koko ajan. Niin se kyllä oli pelkän maion kanssakin, että söi kertalaakiin maks sen desin ja sitten ei vaan enää uponnu, mutta parin tunnin päästä oli taas nälkä.

Ihanaa, ku ulkoo kuuluu pikkulkntujen livertelyä! Kevättä rinnassa! :)
 
Ai niin piti vielä kysyä, että monetko päikkärit teillä vedetään ja kuinka kauan jaksaa vauvat olla kerrallaan hereillä? Meillä melkeen kaks tuntia maksimi hereillä olo ja sitte alkaa mennä kauheeka väsyränkytykseks.
 
Metsäläinen, meillä poju jaksaa olla hereillä yleensä n. 2 - 3 tuntia. Pikku nokoset vetää klo 11 - 11.30 aikoihin, nukkuu noin 30min, ja klo 13.30 - 14.00 nukkuu kunnon päiväunet, 2,5 - 3h. :)
 
Meillä kanssa pari tuntia ollaan hereillä kerrallaan. Ja tissillä käy ihan jatkuvasti... Maks 2h tauko, ellei jostain syystä sitten nuku pitkiä päikkäreitä. Öisin on nyt nukkunu eka noin 5h ja sen jälkeen syönyt 2h välein. Ja sitten kun eka pätkä alkaa 19-20 niin en ite kuitenkaan pääse silloin vielä petiin. Yöt siis menneet aika katkonaisesti...
 
No joo, mä oln päätelly, että pojalla menee nämä hereillä olo- ja syömisrytmit vielä enempi lasketun ajan kuin syntymäaikansa mukaan. Neuvolasta vaan saadaan ohjeita aina syntymäajan mukaan niin menen itsekin välillä hämmennyksiin, että ei ne ohjeet toimi vielä meillä.
 
Meille on tullu nyt ihan kunnon rytmi. :)
Aamulla poika herää siinä 7-8 aikaan ja syö aamuvellin! Sitten leikitään ja mennään pikku unille. Sitten 11-12 aikaa syödään ruokasosetta ja hieman maitoa päälle. Kello 14 syödään hedelmäsosetta ja vähän maitoa. Sitte pikkupäikkärit tähän väliin ja kello 16-17 syödään taas ruokasose ja maito ja sitte illalla onkin iltavellin aika siinä 19.00-20.00 ja sitte iltatoimet ja nukkumaan! :)
 
Meille on tullu nyt ihan kunnon rytmi. :)
Aamulla poika herää siinä 7-8 aikaan ja syö aamuvellin! Sitten leikitään ja mennään pikku unille. Sitten 11-12 aikaa syödään ruokasosetta ja hieman maitoa päälle. Kello 14 syödään hedelmäsosetta ja vähän maitoa. Sitte pikkupäikkärit tähän väliin ja kello 16-17 syödään taas ruokasose ja maito ja sitte illalla onkin iltavellin aika siinä 19.00-20.00 ja sitte iltatoimet ja nukkumaan! :)
Mikä teillä pitää sisällään tuo 'ruokasose'?
 
Meillä nukutaan ihan miten sattuu päivisin, jos vaunuillaan tai mennään autolla niin Mea nukahtaa aina. Vaikka ois just heränny. Sit saattaa kesken leikin alottaa uniärinän ja nukahtaa... Välillä vetää "tehopäikkäreitä" et nukkuu sen 10min ja taas on virtaa ja välillä autossa reissatessa nukkuu sen 3,5h. En oo ottanu stressiä. Aika lapsentahtisesti mennään kaikessa :D

Metsäläinen sano tuosta sille neuvolantädille, meillä onneks on ottanu huomioon et mennään lasketun ajan mukaan :)
 
Tyttö täytti eilen 5kk ja hopsis, opittiin konttausasento. Siihen tyttö ittensä nostaa, veivaa eestaas pari kertaa ja sit lässähtää. Oon kyllä itekin yllättynyt, et näin kiire on tytöllä päästä eteenpäin.

Meillä herätään siinä 6 ja puoltuntia niin aamun hedelmäsose, maitoa päälle, päikkärit kasin aikaan, 11 kasvissose ja maitoa. Sit mennään tytön tahtisesti. Päikyt 13-15 välillä. Maitoa kun mennään päikyille tai kun herätään. 17:30 syödään veljen kans puuro. 18 eteenpäin äitiaikaa ja torkkuu sylissä. 19->iltatoimet ja maito. Sit nukutaan yö :D voitais ottaa iltapäivään yksi sose lisää, tyttö kun on soseiden ystävä.
 
Siis meillä yhdellä syöttö kerralla menee vähän vajaa puolisen purkkia kaupan peruna-porkkana sosetta tai kasvis-sosetta. Ja sitte ku on hedelmä sose ni siis nekin kaupasta ostettu ja sitäkin menee kerralla sen vähän vajaa puol purkkia. Ja meitin poika täyttää tän viikon lauantaina 4kk. Meillä kun ei maito enään oo pojalle riittäny vähään aikaan ni alotettiin noi soseet yms..
 
Eikä toi mun mielestä oo paljon. Kyllä sen huomaa et nytte poika jaksaa leikkiä pitempään ja muutenki seurustella eikä oo tunnin välein huutamassa maitoa (: Ja niiku aikasemmin mainitsin niin meillä ei muutenkaan mittää ongelmia oo tullut noista soseista ja velleistä !
 
Wop aika samalla kaavalla mennään kun te:)erona et meillä ei vielä vellejä mut aamu luumu ja lounas+päivällinen kasvissose:) meillä ikää 4,5kk... Itsekin huomaan et Sanni on paljon pirteämpi nyt kun saa syödäkseen! Päivällä nukutaan keskitetysti 2x 2-3h päikkärit ja muuten valvotaan, seurustellaan ja leikitään:) kyllä äiti (ja isäkin) tietää mikä on pikkuiselle hyväksi!
 
Meillä rauhottui yöt kun kolmesti päivässä sosetta maidon lisäksi :) Lounasaikaan menee semmonen reilu 1/2dl kasvissosetta, välipalalla pari tl ja päivällisaikaan taas 1/2dl. Maitomäärä lähenteli sitä 1,5litraa ja nyt saatu himpan alle litraan tipahtamaan.
 
Meillä rauhottui yöt kun kolmesti päivässä sosetta maidon lisäksi :) Lounasaikaan menee semmonen reilu 1/2dl kasvissosetta, välipalalla pari tl ja päivällisaikaan taas 1/2dl. Maitomäärä lähenteli sitä 1,5litraa ja nyt saatu himpan alle litraan tipahtamaan.
Meilläkin meni helposti semmosseet 1,5 litraa maitoo nyt ollaan kans saatu tosi paljon vähennettyä!
 
Meillä valvotaan 1,5 - 2,5h ja sitten otetaan 40-50 min päikyt. Ja neidin tahdilla mennään. Rytmi on aika selkeä. Pitkiä päikkäreitä ei malteta nukkua, mutta uskon että nekin palaa jossain vaiheessa.
 
Kyllähän se neuvolatäti tietää meidän tilanteen, mutta ehkä hällä silti niin vähän kokemusta ennenaikasesti syntneistä, ettei osaa kaikessa ottaa huomioon? Esim vaan kahet pitkät päikkärit päivässä ei onnistu vielä meillä mitenkään päin. Kiva kuulla, että täällä muillakin nukutaan sillon kun nukuttaa eikä sillon kun kirjassa niin sanotaan ;)
 
Takaisin
Top