Joulukuun mammat 2015

  • Ketjun aloittaja Ketjun aloittaja Esma
  • Aloituspäivämäärä Aloituspäivämäärä
Onko kellää kokemusta että lapsivettä ois tullu monta päivää ? Oon tänneki tainnu jo monta päivää sitte mainita että housut kastuu märästä nesteestä ja olettanut että se on vaa vetistä valkovuotoa,
Jos se onki koko ajan ollu lapsivettä. Apua
 
Ninnukka mee äkkiä tarkastukselle. Ite sain vesien menosta 18h niin antibioottitipan, ettei tule infektiota mulle ja vauvalle. Silti minä sen sain, mut onneks vauva säästy.
 
Mulla tuli lapsivettä päivän. Ei ollut kipuja ym niin ootin aamuun koska käynnistys oli kuitenkin edessä. Vettä oli vaikka tuli pieniä määriä kerralla(lorahti esim.kun nousi sohvalta ylös)eikä voinut pidätellä milläänlailla. Sinuna ottaisin välittömästi yhteyttä synnärille
 
Täällä ollaan oyssissa osastolla. Se oli lapsivettä. 2cm auki ja kaulasta tais olla aavistus jäljellä. Itken ja tärisen ku niin pelottaa
 
Hyvä ninnukka, että menit sinne. Ultrasko ne, että paljonko on lapsivettä vielä jälellä? :)
 
Huomenna la ja alkaa tuntua, että kaikki muut on jo synnyttänyt hyvin nukuttu yö takana ja ei mitään oireilua
 
Ei oo ultrattu ainakaan vielä. Mua itteä vähä epäilyttää että tuota vettä on tullu useampana päivänä. Eka testi täällä oli nega mutta onneks otti uudestaan ni oliki positiivinen.
Miten mä saan supistukset tihenee ettei tartte lääkkeillä edistää?! :O
Ja missä kohtaa ne alkaa ehdotella lääkkeitä etenemiseen?
 
Ansku80 täällä tänää la ja ei yhtää mittää merkkiä että tässä synnyttää pääsis..!! :/
 
Noppanooralle ja Emilylle paljon onnea. Muillekin synnyttäneille jos jäänyt onnittelematta.

Ninnukalle ja Nannuskalle tsemppiä sairaalaan. Mun huonetoverilla meni muistkseeni vuorokausi pari lapsivesien vuotelusta ennenku testi näytti positiivista ja sai antibiootit.

Mukkis ihanat pienet sulla!

Mindis ja kumppanit, jospa pian oöis teidän vuoro!
 
Niin ja omakohtasesti tiedän, että Ninnukka, ei hätää, vaikka vettä ei paljon olisikaan jäljellä. Itsehän vedin kuus viikkoa ilman vesiä.. Pääasia että sulle alotettas nyt antibiootit, jos vesien menosta kumminki jonku aikaa ja jos synnytys ei ihan heti oo tapahtumassa, että säästysitte pienen kans infektioilta.
 
Onnea synnyttäneille ja tsemppiä nyt salissa oleville!

Ihanaa, Wildis, ettei mitään vakavampaa ole! Kyllä varmasti säikäytti.

Täällä foorumointi ollut vähän tauolla, kun ollaan juostu paikasta toiseen ja imetetty kuin viimeistä päivää. Pienellä siis paino tippui synnärillä jo yli 8% ja kotiutumaan päästiin 23.12. sillä ohjeella, että imettää pitää tunnin-kahden välein ja aattoaamuna painokontrolliin. Noh, aivan kaamean yön jälkeen (kun vaikea saada pientä hereille syömään ja tarttumaan rintaan, valvoin aika lailla koko yön) paino oli edelleen laskussa (yli 10% lähdöstä) ja ohjeeksi lisämaidon antaminen joka ruokailun päätteeksi ja imetys kolmen tunnin välein. Edelleen vaikea saada toista hereille ja imetykset kestivät aina ihan törky kauan kun välillä nukuttiin vartti ja sitten tapeltiin vastaan vartti ja sitten syötiin ehkä puol tuntia... Ja lopuksi pullosta lisämaito ja sitten äiti lypsylle. Joulupäivän kontrolliin paino oli sitten kääntynyt nousuun, mutta edelleen käskettiin antaa lisämaitoa ja syöttää 3-4h välein. Perjantai mentiin vielä tällä ohjeella, mutta lauantaina sanoin piupau ohjeille ja aloin imettää lasta kuunnellen. Nyt on syönyt todella hyvin, kun ei tarvitse unia katkoa. Lisämaitoakaan ei ole jaksanut syödä, saanpi pistää pakkaseen nuo pumppaamani maidot. Lauantain jälkeen tullut pissa ja kakkavaippojakin enemmän. Ja nyt jää jo vähän aikaa muuhunkin kuin syöttämiseen. Oon ehtinyt nukkumaan ja tänään jopa hieman kotia järjestelemään. Oma poika on kyllä maailman rakkain <3

Tsemppiä kaikille vielä masun kanssa kulkeville, kohta on kaikilla pieni oma nyytti sylissä <3
 
Takaisin
Top