Iso määrä harsoja kannattaa kyllä hommata. Meillä taisi olla kymmenkunta kierrossa.
Turvakaukalo (Mulla on sellanen minkä saa merkin omiin matkarattaisiin kiinni, oli meillä ehdottoman kätevät, aina kylillä liikkuessa), yhdistelmävaunut, pinnis, hoitotaso tai -pöytä, muutama antikoliikki-tuttipullo (me tarvittiin kans aluksi, kun maito nousi kunnolla vasta viidentenä päivänä synnytyksestä), tutti, bepanthen ja/tai lansinoh (ne nännit on todella kipeet aluksi, kannattaa alkaa rasvata heti synnytyksen jälkeen), sitteri oli meillä ehdoton ennen syöttötuoliin siirtymistä (tässäkin ensin hankin sellasen halpiksen joltain kirpulta 15,-, täysin susi, sit löysin toiselta kirpulta baby björnin sitterin lelukaarineen 65,-, joka oli aivan ylihyvä ostos) Suosittelen! Ja kuten RvD tuossa yllä mainitsikin, ostakaa kietaisumallisia, ja osa myös "tumpullisia" bodyja.
Me ei tarvittu kantoliinaa tai -reppua esikoisen kanssa, mut nyt kyllä harkitten sitä, koska kädet olis kiva olla välillä vapaina, kun tuo taapero vipeltää myös silloin jaloissa. Ai nii, ja ostakaa ainakin kolme tai neljä hyvänkokoista froteemuovista patjansuojaa, ikeasta ainakin saa hyviä. Ite ostin vain yhen sellasen ison aikoinaan ikeasta ja sit oli se äitiyspakkauksen tosi pieni ja niillä ei kyllä pärjännyt enää loppuvaiheessa, kun aina jompikumpi oli pesussa. Kylpyamme, parit hyvät imetysliivit (bravado, cake lingerie ja boob ainakin hyviä), IMETYSTYYNY oli mulla ihan must (doomoon on hyvä), pieniä vaippoja, talkkia, sinkkivoide, muutama vaatekerta, paketti "pyllypyyhkeitä" eli niitä kosteuspyyhkeitä.
Nämä nyt äkkiä tulee mieleen. Ja tietysti äitiyspakkaus kannattaa hankkia jos esikoinen tulossa, siellä on hyödyllisiä juttuja kanssa.