Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Note: This feature may not be available in some browsers.
Millaisia ajatuksia kahdesta pienestä? Teillä tuleekin tosi pieni ikäeroIloisin mielin positiivisesta tuloksesta, oikein odotettu ja tervetullut pikkusisarus, kunhan kaikki tosiaan hyvin menee
Oon jo äitiyslomalla että töihin paluun kanssa ei taida ollakkaan niin kiire![]()
Kyllä varmaan aika hektiseksi arki muuttuu mutta unelmana oli että toinen tulisi just tälleen et muodostuis pieni ikäero, oli kyllä iloinen yllätys että tärppäsi näinkin pianMillaisia ajatuksia kahdesta pienestä? Teillä tuleekin tosi pieni ikäero![]()
Kyllä varmaan aika hektiseksi arki muuttuu mutta unelmana oli että toinen tulisi just tälleen et muodostuis pieni ikäero, oli kyllä iloinen yllätys että tärppäsi näinkin pian![]()
Juu niin ne kasvaa äkkii!Sithän on just ihanaa että näin kävikyllä sitä kaikesta sit selviää vaikka varmasti kiireistä tulee olemaan, mutta lapsetkin kasvaa niin nopeasti
![]()
Valmiiksi jo hirvittää miten isolta esikoinen tulee tuntumaan vauvan myötäJuu niin ne kasvaa äkkii!![]()
Niimpä, kyllä sen silloin viimeistään erottaa kuinka paljon onkin isompi vaikka pieni tulee varmaan aina olemaan!Valmiiksi jo hirvittää miten isolta esikoinen tulee tuntumaan vauvan myötä![]()
Niimpä, kyllä sen silloin viimeistään erottaa kuinka paljon onkin isompi vaikka pieni tulee varmaan aina olemaan!
Nii sulla on kolmivuotias lapsi (tosta allekirjoituksesta lukien)![]()
Toivotaan että tällä kertaa ennättäisi myös syliin astiVoi teillä molemmilla tulee olemaan menoa kahden pienen kanssa
Ekasta plussasta helmikuussa olin ihan onneni kukkuloilla. Nyt koitan olla vähän rauhassa ja vaan seurailla jääkö pieni kasvamaan. Positiivisin mielin siltiAika menee niin super hitaasti ku vaan odottaa et viikot etenis
Mitä kivaa ootte ehtinyt tehdä kesän aikana ja onko vielä jotain suunnitelmia?
Voi teillä molemmilla tulee olemaan menoa kahden pienen kanssa
Ekasta plussasta helmikuussa olin ihan onneni kukkuloilla. Nyt koitan olla vähän rauhassa ja vaan seurailla jääkö pieni kasvamaan. Positiivisin mielin siltiAika menee niin super hitaasti ku vaan odottaa et viikot etenis
Mitä kivaa ootte ehtinyt tehdä kesän aikana ja onko vielä jotain suunnitelmia?
Eiköhän se hiljalleen tässä auki saada, porukka pikkuhiljaa lisääntyy tänne ja viestejä vaan mahollisen paljon kokoonVitsi mä odotan että salaisten ketju aukeaameillä on ollut esikoisen tammikuisten ryhmä (LA oli kuun vaihteessa joten oon molemmissa ryhmissä) tosi aktiivinen ja se on ollut tosi kiva!
Jotenkin vielä vaikea sisäistää tätä kaikkea, mut pikkuhiljaa alkaa realisoitua. Eniten ajatuksissa ollut itsellä nyt parisuhde (ei ole kauhean hyvissä kantimissa, kerron sitten salaisten puolella lisää) ja miten elämä muotoutuu, ja toisaalta myös sit painoasiat.
Oon nyt 5kg painavampi kun esikoisen odotusajan alussa, ja BMI on yli 30. Mulla oli ajatuksissa alunperin saada painoa pois 10kg ennen raskautumista, mut nyt kävi näin. Esikoisesta tuli 16,5kg (ja suurin osa tästä tuli puolen välin jälkeen), ja imetys ei oikein auttanut yhtään painon putoamiseen, päin vastoin.
Toivon että tässä raskaudessa pystyn pitämään painon nousun kurissa, ekan aikana en oikein harrastanut liikuntaa, nyt oon käynyt taas salilla joten sitä jatkan ja koitan myös sitten kävellä, mulla on nykyään kävelymatto kotona työpisteellä (teen pääsääntöisesti etänä tietokoneella töitä). Mulla oli ekassa myös radi ja raskausmyrkytys ihan loppuvaiheessa (siksi käynnistettiin), joten ne mietityttää myös. Lisäksi mulla jäi istukka kiinni kohtuun ja se piti irroittaa käsin leikkaussalissatoivon ettei se uusi tässä raskaudessa.
Eiköhän se hiljalleen tässä auki saada, porukka pikkuhiljaa lisääntyy tänne ja viestejä vaan mahollisen paljon kokoon
Mulla myös aika paljon paino kerty esikoisraskaudesta (+24kg) ja mahaa jäi silleen että näytän jo olevani pitemmällä raskaana mutta olen ajatellut että menee sitten näillä samoilla painokertymillä tämä seuraavakin raskaus. Synnärille jäi 14kg mutta lihoin vielä 6kg takaisin ja koko vaatekaappi tarvii melkeen uusia![]()
Joo eiköhän me saada se pian auki, käydään leikkinurkassa spämmimässä vähän
Mullekin on tullut kiloja tässä viimisen vuoden aikana, kun oon koittanut päästä eroon ikuisesta laihduttamiskierteestä+12kg myöhemmin tuntuu ettei oo nälkä enää koko ajan. Toivon vaan ettei tän raskauden mukana tulis enää hirveesti enemmän
ja että sais painon lähemmäs normaalia vaan terveellisillä elämäntavoilla, ainakin sit raskauden jälkeen.
Nyt koitan keskittyä kuitenkin terveellisiin ruokiin ja siihen että tulis syötyä tarpeeksi. Mullakin BMI tällä hetkellä yli 30.