Esittelykierros

Taiga86

Sukkela juttelija
Maalismammat 2018
Huhtiäidit 2020
Moikka! Taidan rohkeasti aloittaa ekana huhtikuisissa kirjoittelun. Muutama päivä sitten pärähti plussa testeihin ja viivat näyttäneet vahvistuvan sen jälkeen. Meille olisi toinen lapsi tulossa laskurin mukaan 2.4.2020, esikoinen syntynyt 3/2018. Nyt olisi 4+1 menossa. Miten ihanaa ja jännittävää! Toivottavasti kaikki menisi hyvin, taustalla pari keskenmenoa ja kemiallisia ennen esikoista. Pk-seudulla asustellaan, yritys aloitettu pari kk sitten.

Keitään muita plussanneita?
 
Moikka! Taiga 86, toivottavasti kaikki menee tosiaan hyvin ja Onnea!
Jännittävää kirjoittaa tässä ryhmässä ja ihanaa päästä juttelemaan kun en vielä ole lähipiirille miehen lisäksi kertonut.

Plussasin keskiviikkona ja lasketuksi ajaksi annettiin 1.4.2020 ja tällä hetkellä olis 4+5. Päätettiin keväällä avopuolisoni kanssa että lopetan pillerit ja yritetään esikoista ja olin super innoissani kun testistä tuli nyt plussa!

Salaisuuden kanssa eletty noin 4 päivää (toki oli olo että olen raskaana joten salaisuus sinänsä kestänyt kauemmin) ja olen alkanut miettimään että koska ja kenelle kertoisin omasta lähipiiristä ensimmäisenä vai kerronko vasta ekan kolmanneksen jälkeen. Mies meni saunaillassa kertomaan innoissaan parhaalle kaverille joka on musta ihan kivaa kun selkeesti puhuminen helpotti hänen jännitystä.

Koska olette kertoneet uutiset ja kenelle ensimmäisenä? Tilanne tuntuu myös sen puolesta ihmeelliseltä että en tiedä paljonko uskaltaa vielä iloita kun kuitenkin oon ihan alkuvaiheessa ja kaikki on ihan uutta.
 
Heippa kaikille! Olen 29-vuotias odottaja Satakunnasta. Kotona 3/14, 3/17 tytöt, nyt uusimman LA 4.4. Aikaisemmin koettu myös kohdunulkoinen raskaus sekä loppu keväältä keskeytynyt keskenmeno.

Ihana kuulua jälleen odottajien puolelle! Toivottavasti tämän vauva pääsisi kotiin asti. :Heartred

Tällä hetkellä olo on onnellinen ja rauhallinen. Ehkä se menettämisen pelko iskee kunnolla vähän myöhemmin. Nyt vain yritän nauttia siitä, että raskaana ollaan, jalat maassa kuitenkin :)

Miehelle ja siskolle kerrottu jo. Sisko on aina ollut mukana ilossa ja surussa. Muille ei kerrotakaan ennen niskapoimu-ultraa, jos sinne asti tällä kertaa päästään.
 
Hei kaikille ja onnea plussista! Ja toivotaan kyytiläisille tarrasukkia.

Heissan olen siska, 29v, pk-seudulta ja odottelen toista, esikoinen nyt 1v, eli syntynyt 7/18. Lasketusta ajasta ei ole vielä tarkkaa varmuutta mutta jotain 1.4-5.4 välissä. Odotus uutisen saa tietää miehen lisäksi pari hyvää ystävää ja sisko ennen ultria, ihan vaan kun tiedän heidän myötäelävän sit jos raskaus syystä tai toisesta jatkuisikaan.
 
Moikka kaikille! Täällä on 25-vuotias odottaja Savosta. Meillä on ennestään 2,5-vuotias poika ja toista lasta nyt odotellaan. Laskettu aika on laskureiden mukaan 6.4.2020 :dummy:

Vielä ei olla kerrottu kenellekään raskaudesta. Todennäköisesti yritetään pitää tämä salassa vielä muutama viikko... :)
 
Moikka! Taiga 86, toivottavasti kaikki menee tosiaan hyvin ja Onnea!
Jännittävää kirjoittaa tässä ryhmässä ja ihanaa päästä juttelemaan kun en vielä ole lähipiirille miehen lisäksi kertonut.

Plussasin keskiviikkona ja lasketuksi ajaksi annettiin 1.4.2020 ja tällä hetkellä olis 4+5. Päätettiin keväällä avopuolisoni kanssa että lopetan pillerit ja yritetään esikoista ja olin super innoissani kun testistä tuli nyt plussa!

Salaisuuden kanssa eletty noin 4 päivää (toki oli olo että olen raskaana joten salaisuus sinänsä kestänyt kauemmin) ja olen alkanut miettimään että koska ja kenelle kertoisin omasta lähipiiristä ensimmäisenä vai kerronko vasta ekan kolmanneksen jälkeen. Mies meni saunaillassa kertomaan innoissaan parhaalle kaverille joka on musta ihan kivaa kun selkeesti puhuminen helpotti hänen jännitystä.

Koska olette kertoneet uutiset ja kenelle ensimmäisenä? Tilanne tuntuu myös sen puolesta ihmeelliseltä että en tiedä paljonko uskaltaa vielä iloita kun kuitenkin oon ihan alkuvaiheessa ja kaikki on ihan uutta.


Tää on kyllä niin kiva kun voi kirjoitella ja ihmetellä täällä ryhmässä kun kaikki on samassa tilanteessa ja ajatukset varmaan kaikilla usein raskaudessa, niin vertaistuki on usein parasta!

Oon kertonut raskaudesta sellasille ihmisille (mulla mies, isosisko, muutama läheisintä ystävää), joilta saan tukea ja apua myös silloin jos menisi kesken ja he ymmärtävät tai yrittävät ymmärtää. Ja he tietysti myös aidosti ilahtuvat ja elävät mukana raskausaikana.
 
Moikka kaikille! Olen 30-vuotias toiveikas odottaja Pirkanmaalta. Takana vuosi yritystä, alussa yksi 6 viikolla keskeytynyt raskaus ja puoli vuotta lääkärin kiusaamista jotta saisi lähetteen raskauspolille. Nyt on lähete ja myös kaksi viivaa testissä.

Keskeytynyt kiusaa ajatuksissa, on koko ajan pelko siitä että nyt ei saisi nauttia, vaan nyt pitää olla realisti ja iloita sitten kun sydänäänet kuuluu. Mutta kuten varmaan kaikki arvaavat, ei se ihan niin mene.

Yritän ottaa todella rauhallisesti, nautiskella siitä että voi lekotella, enkä turhaan stressaa esim töissä.

Laskettu aika on 8.4. Mies tietää plussasta, mutta kukaan muu ei vielä tiedä. Tekisi kovasti mieli kertoa, mutta en tiedä missä vaiheessa uskaltaa.
 
Moikka! Olen 29-vuotias nainen Pohjois-Suomesta. Perheeseen kuuluu mies ja 2-vuotias esikoinen. Olen jo viikon ajan tiennyt olevani raskaana, mutta reissun takia ehdin tekemään testin vasta tänään.

La on laskujeni mukaan 1.4. Mies ja siskoni tietävät plussauksesta. Katsotaan, milloin kerrotaan muille :)
 
Hei! Mä olen 33-vuotias nainen Vantaalta. Ennestään on elokuussa 2017 syntynyt tyttö ja pari päivää sitten tein positiivisen raskaustestin. Häämatkalla pääsi vähän ehkäisy unohtumaan ja osasin oireiden perusteella jo arvata että toinen on tuloillaan. Ei täysin suunniteltu raskaus mutta täysin toivottu. La on 13.4.

Miehen kanssa sovittiin ettei kerrota kenellekään näin alkuvaiheessa vielä mutta saa nähdä jaksanko odottaa :grin
 
Hei!
Täällä kirjoittelee lokakuussa 36v. täyttävä Pirkanmaalainen äiti.
Ennestään löytyy kaksi yhteistä lasta 04/12 ja 09/13 ja miehellä myös vuonna 00 ja 09 syntyneet pojat.
Tämä kolmas antoi odottaa itseään kauan. 4 vuotta ehti tulla yritystä täyteen. Keskenmenoja takana yli kuusi.
Nyt alusta asti seurattu verikokein ja hyvältä näyttää.
Alustava la olisi 10.4. eli tänään 4+1.
Nyt vain päivä kerrallaan eteenpäin :-)

Onnea kaikille muillekin plussista! :-)
 
Hei!

Mä olen Päijät-Hämeestä 32v. Meillä on siis ennestään poika, joka on syntynyt 4/16 eli aika tasan 4 vuotta tulisi ikäeroa lapsille, jos kaikki menee hyvin. Alustava laskettu aika on 14.4. eli nyt 4+0. Jännittää kyllä kovasti miten tässä käy :)
 
Moi kaikki!
Täällä 34-vuotias äiti Tampereelta. Ennestään lapsia jo kolme ja nyt neljännen la 16.4(ite epäilen, että voi olla muutaman päivän aikasemmin jo)
Aikamoinen jännitys ja jopa vähän pelottaako, että meneehän kaikki hyvin
Ja kukaan lähipiiristä ei edes tiedä, että ollaan yritetty, niin ei tietenkään tästä uudesta tulokkaastakaan. Eli ei oikein voi kenenkään kanssa jutella näistä asioista.
Mut eläköön tämä foorumi minkä löysin
 
Moi!

Mä oon 32-vuotias yhden tytön äiti Etelä-Pohjanmaalta :greet025 Perheessä myös isimies ja kolme koiraa. Yritystä ehti muutama kuukausi kertyä, joten suht nopeasti saatiin pikkukakkonen tärppäämään. Tuleva raskaus vähän pelottaa, sillä toivun aika isosta tapaturmasta ja kroppa aika nollissa. Mutta eiköhän tämä suju! Kunhan ei ole monikkoraskaus :laughing002 Täältä myös hurraahuudot foorumille, ihan parasta päästä jo hehkuttamaan tälleen anonyymisti :cool14
 
Takaisin
Top