Ensimmäinen ostoksesi vauvalle?

  • Ketjun aloittaja Ketjun aloittaja Nessu
  • Aloituspäivämäärä Aloituspäivämäärä
Meillä ei ole koskaan ollut niin tiukka pussi etteikö olisi päässyt liikehtimään vapaasti, eikä ole solmussakaan ollut kertaakaan. Nyt kun on taas isomman pussin ostamisen aika, niin on joskus vähän kierteellä, mutta ei kiristä. Eipä ne lapsen kädet pysy siellä peiton allakaan :) . Tietysti alussa pysyy sekä peitto että kädet kurissa, mutta sen jälkeen on harvassa peiton alla paikallaan nukkujat :) . Meillä on ollut aina yöpaidat joissa jalkaterät piilossa ja pitkään jouduttiin suosimaan myös niitä joissa hihansuissa käännöset (raapi hurjasti), nyt isommalla iällä ollut yökit ilman jalkateriä ja kesän saavuttua nukkunut pelkkä ohut body päällä.

Nyt se ensimmäinen hankinta (en edelleenkään laske niitä meidän sisarusrattaita tähän kategoriaan ;) ) on sitten tehty -meille "joutuu" ostamaan mekkoja -tämä yksi ei taida riittää :rolleyes::Heartred
 
Tuo pukeminen on kyllä ikuisuuskysymys johon on aika vaikea vastata vaikka yhdestä vauvasta jo kokemusta onkin.
Väestöliiton perheaikaa-sivuilla on kaikenlaista materiaalia vauvan tuloon valmistautumiseen ja moneen muuhunkin asiaan esim. tässä video vauvan pukemisesta https://www.perheaikaa.fi/videot/?search=vauvan pukeminen

Otin itse sairaalaan mukaan sen verran vauvan vaatteita ettei ainakaan ole liian vähän ja kysyin lähtiessä kätilöltä että mille kombinaatiolle näyttää vihreää valoa. Sen mukaan sitten puettiin. Aina kannattaa kysyä. :happy:

Minäkin laittaisin taitellun harson vauvan pään alle mutta tyynyn kanssa en pitäisi kiirettä ainakaan ensimmäiseen vuoteen ja sitten käyttäisin ihan ohutta.

En ole vielä saanut tämän vuoden äitiyspakkausta mutta vuonna -12 pakkauksen villahaalari oli kyllä tosi ihana mutta myös tosi iso ja kun minulla oli marraskuussa syntynyt vauva niin se jäi sitten ekana talvena käyttämättä. Muutenkin vaikka pakkauksessa on ihanaa tavaraa niin osa tavaroista on kyllä aika isoja joten pakkauksesta löytää aika pitkään käytettävää.

Ruskovillan vaatteita ja harsoja olen käyttänyt myös ja kovasti tykännyt. Ruskovillan harsot tuntuvat aluksi aika karheilta mutta meillä ne käytettiin aina kuivausrummun kautta niin olivat sen jälkeen pehmeämpiä. Kuivausrumpu on hyvä pehmentäjä kyllä kaikille harsoille. Ruskovillallahan on villan lisäksi myös silkki-villa ja silkki materiaaleina eli ainakin pienemmälle vauvalle saa ihanan pehmeitä alusasuja halutessaan. Ensimmäisenä kesänä meillä oli myös silkkinen kypärämyssy joka oli kätevä sitten kun ilmat olivat jo lämmenneet.

Sellainen tuli vielä mieleen että joskus kun olin epävarma miten vauva pitäisi pukea ulos päiväunille niin kokeilin sellaistakin että laitoin pakkauksen mukana tulleen lämpömittarin vaunuihin peiton alle ja kävin vähän ajan päästä katsomassa mikä lämpötila on. Vaikka ulkona tuntuisi kylmältä niin puettuna ja peiteltynä vaunuissa voi olla ihan eri tilanne.

Kyllä tuon pukemisen nopeasti oppii vaikka se etukäteen varmaan lähes kaikkia mietityttää.:happy:

Muoks. vielä sen verran että kun ketjun nimenä on ensimmäinen ostoksesi vauvalle niin enpä ole ostanut vielä mitään. Olen varmaan vähän taikauskoinen tms. mutta tuntuu että vielä vähän aikaa haluaisin vitkuttaa hankintoja. Viimeksi ainakin niihin tuli sitten himo ja vähän väliä piti olla jotain "välttämätöntä" ostelemassa...
 
Hohoi daamit. Mun isä haluaa hankkia meidän vauvalle kylpyammeen, on kuulemma joku suvussa kulkeva tapa, että isoisä antaa aina ammeen lapsenlapselleen.

No, kun tutkin valikoimaa, huomasin, että ammeitakin on vaikka minkälaisia. Minkälaista suosittelette te, joilla on jo kokemusta vauvojen kylvettämisestä? Onko perusamme hyvä vai pitääkö olla sisältä muotoiltu istuinmuotoiluin vauvalle ja taaperolle sopivaksi niin, ettei kylvyssä olevaa lasta tartte erikseen kannatella? Minkämallisissa ammeissa teidän lapset on tykänneet olla?

Poistoventtiili ilmeisesti ainakin hyvä olla pohjassa. Mitä muuta? Vinkatkaa hyväksi havaitsemanne ammesysteemit, kiitos :)
 
Nessu ikean perus vanna(valko-vihree) on hyvä. Mut vanna kuin vanna käy, ei se lapsi kato missä se kylpee ja jos itseä kammotta aivan pienen pitäminen siellä niin on olemassa erikseen myytäviä kylpytukia. Tosin vauva kasvaa niistä aika nopeasti pois.. Vauva ei myöskään tartte mitään erikois muotoiluja tms eikä liioin taaperokaan. Meillä taapero istuu ite tuetta vannassa ja aika vähän aikaa siellä nykyään viihtyy, suihkussa on kivempi lotrata. On istunut jo 7kk iästä saakka kun oppi kunnolla istumaan tuetta. Ja jos ei halua lattian tasossa kylvettää niin on myös sellaisia ammeita joissa on jalat ja ne tulee suunnilleen lantion korkeudelle(riippuu käyttäjän pituudesta). Toki tää nyt on vaan mielipide, kun tää(kin) on niin mielipide asia ja tottumuksista ym kiinni.
 
Meillä on ihan perusamme ilman jalkoja, poistotulppaa, muotoiluja... Orthex tai vastaava tuo taitaa olla. Hyvin sujuu kylvetys siinä ja helppo ne vedetkin on siitä kylppäriin kipata. Sitten kun alkaa siellä istumaan, niin liukueste on aika kova sana, on meinaan liukas se pohja (varsinkin jos se istuminen ei ole vielä ihan 100 % tukevaa). PikkuPiia merkkisiä saa ainakin ihan marketeista ja ajaa asiansa.
 
Meillä oli esikoisella sekä jalallinen että jalaton. Vauva-aika mentiin jalallisella. Pidin siitä, ettei tarvinnut kyykkiä ammeen vieressä. Mielestäni joku tulppasysteemi on näppärä veden poistoon. Ammeen voi sit jättää tyhjenemään itsekseen. Meillä oli ammeessa poistoletku, eli sen olisi voinut liittää viemäriputkeen. Se oli meillä turha ja häiritsevä, joten poistin letkun.
 
Meillä esikoiselle ostettiin muotoiltu amme jaloilla. Ilman muotoiluakin oltaisiin varmasti pärjätty ja ilman muotoilua oleva amme mielestäni pitkäikäisempi. Meillä kun mummolassa on ihan perusamme, niin kohta kuusivuotias esikoinen istuu siinä saunassa vieläkin, mutta eipä ole kotona tuo muotoiltu amme ollut käytössä vuosiin.

Mutta ne jalat ammeessa oli meillä ainakin ihan must-juttu. Ilman niitä olisi kylvettäminen ollut tuskaa. Tämän huomasi juurikin mummolassa käydessä, kun perusammeessa lattialla piti vauvaa kylvettää. Meillä etenkin miehellä huono selkä, joten sen takia alunperin tuo jalallinen amme hommattiin. Ja meillä myös kylvettäminen oli alusta asti lähinnä miehen hommaa. Ei olisi noiden selkävaivojen kanssa onnistunut ilman jalallista ammetta.

Meidän valinta siis ehdottomasti jalallinen amme, muotoilulla ei niin väliä. :)
 
Meillä on esikoisella Ikean kylpyamme, sama löytyy niin kotoa kuin mökiltäkin ja ollaan käytetty ihan vastasyntyneestä asti ja edelleen käytössä! Jos on tilaa säilyttää, niin mikä tahansa amme ajaa asiansa! Jos taas tilaa on vähän, niin ostaisin varmaankin kokoontaitettavan ammeen. Sitä en kyllä tiedä voiko kokoontaitettavaa käyttää enää taaperolla kun ei ole niin tukeva ja meillä ainakin lapsi roikkuu kylvyssä reunojen päällä. Mitään tukea, jalkoja tai tulppaa meillä ei ole koettu tarpeelliseksi. Toisaalta meillä mies on aina hoitanut kylvetykset kun jo synnärillä sanottiin, että kylvetys on hyvää lapsen ja isän välistä aikaa ja sitähän mies lähti innoissaan toteuttamaan! :)
 
Mä ostin jo kylpytuen käytettynä kun halvalla sai. Sen kaveriksi täytyy hakea vielä Ikeasta amme. :)

Olisin halunnut tulpallisen ammeen, mutta ainoa järkevän hintainen mitä löysin oli Orthexin iso amme, jota on haukuttu paljon.
 
Millainen se kylpytuki on? Ei ole tullut vastaan. Oln bongannut vain perusammeita ja niitä, jotka muotoiltu vauvoille integroiduilla muotoiluilla.
 
Ootteko pitäneet saunan lauteilla ammetta ettei selkä väsy? Tietenkin siis silloin kun sauna ei oo päällä.
 
Mä oon ottanu saunasta sen alimman jakkaran suihkun puolelle kylvetyksen ajaks.
Ei siinäkää paras mahdollinen asento oo kylvettää mut säästää ees vähän selkää verrattuna siihen et amme olis lattialla.
 
Tämä ammekeskustelu tuli liian myöhään :D Ostin juuri eilen mainoksen innostamana 5 eurolla jostain halpahallista vauvojen puhallettavan altaan (61cmx15cm), ajattelin käteväksi kun voi varastoida pieneen tilaan. Oliko huono idea?
 
Meillä on kotona kylvetetty ihan lattialla, mutta mökillä on amme ollut aina sillä alimmalla jakkaralla. Eipä se siellä oikein muualle mahtuisikaan tai ainakaan kukaan enää kylvettämään. Miksei kotonakin voisi käyttää apuna saunan jakkaraa. :)
 
Tämä ammekeskustelu tuli liian myöhään :D Ostin juuri eilen mainoksen innostamana 5 eurolla jostain halpahallista vauvojen puhallettavan altaan (61cmx15cm), ajattelin käteväksi kun voi varastoida pieneen tilaan. Oliko huono idea?
Ei voi tietää, ennen kuin kokeilee. Itselläni ei oo kokemusta tuollaisesta, onko jollain muulla?
 
Regan... Ainakin nuo puhallettavat altaat yleensä haisee aika... No, joltain muovilta/kumilta/sellaiselta, että en vastasyntynyttä kyllä sellaisessa kylvettäisi. Olkoonkin, että täyttäisi kaikki turvallisuusvaatimukset. Aika helposti ne menee kyllä rikkikin. Satunnaisessa ulkokäytössä ei meillä ainakaan yksikään ole kestänyt kahta kesää vaan aika kertakäyttökamaa. Ja säilytys -jaksatko joka kerta tosiaan puhaltaa tai pumpata ja sit taas tyhjätä sen?

Mä oon ehkä vähän haaveillut tällaisesta kokoon taitettavasta kun meillä tuo amme tuntuu aina olevan tiellä silloin kun ei ole käytössä... Ehkä vielä ostankin... Tai sitten en kun vanhallakin pärjää. Mutta kenellä vielä on ostamatta ja tilat meinaa olla ahtaat, niin tässä olis näppärän oloinen vaihtoehto eikä oo pahan hintainenkaan. Värejäkin löytyy erilaisia kun verkkokauppoja selaa...
https://www.lastenturva.fi/tuote/stokke-flexi-bath-kylpyamme-kokoontaitettava-/5710340002057/
 
Mä ostin kans Facebook-kirpparilta käytettynä ammeen jossa on se tuki. Tosin en tiiä onko noita tukia eri kokoisia että minkä ikäisen vauvan tuohon voi laittaa, mutta toisaalta jos järkeilee että alkuvaiheeseenhan nuo on kun lapsi ei vielä osaa kannatella itseään tai istua. Mietin vaan että kloriitilla vai millä tuon putsais ennen vauvan kanssa käyttämistä.
 
Meillä oli esikon kanssa myös ammeeseen sellaiset jalat. Ja ensimmäinen amme oli myös pohjasta muotoiltu. Nyt sanoisin, että oman mukavuuden takia ne jalat oli vauvan kanssa hyvät, koska ei tarttenut lattialla istua. Saunan alalaude ajaa toki saman asian. Ammeen muotoilulla ei ollut mitään merkitystä. Se vauva-amme jäi aika pian pieneksi ja ostettiin Prismasta semmoinen perusamme. Aika iso, mutta muksu mahtuu vielä nyt 5-vuotiaana siinä kylpemään aika mukavasti. Tai ainakin itse tykkää! Meillä on vielä tallessa ne ammeen jalat, jotka esikon vauva-ammeessa oli, joten ajattelin ostaa jonkin halpis ammeen, joka vaan niihin sopii.

Meillä myös mies on hoitanut kylvettämisen esikon aikana ja sama suunnitelma on nyt, että meillä miehet hoitaa tuon kylvetys puolen. Esikko kuuluttaa kaikille ylpeänä jo nyt, että meidän perheessä vauvojen kylvettäminen on miesten hommaa!
 
Niin säilyttäisin sitä puhallettavaa ammetta saunan lauteilla, ettei tarvi jatkuvasti tyhjentää ja puhaltaa (ei juuri käydä ikinä saunassa). Varmaan lauteilla onnistuu myös tuo kylvettäminen. Tarviiko ihan vastasyntynyttä kylvettää jo ammeessa, ajattelin että pesaisen vaan käsienpesualtaassa niin kauan kun vauvaa jaksaa yhdellä kädellä kantaa?
Pitääkin omalle miehelle vinkkaista että vauvan kylvetys on kuulemani mukaan miesten hommaa ;)
 
Takaisin
Top