Ennakoivia oireita?

  • Ketjun aloittaja Ketjun aloittaja @sukki
  • Aloituspäivämäärä Aloituspäivämäärä
Pikkukoo mulla oli kans esikon kans tota vuotoa. Esikosta lähti torstaipäivänä limatulppa, sunnuntaina harrasteltiin seksiä, maanantaina alkoi verinen vuoto(kirkasta limaista) ja illalla säännöllisen epäsäännölliset supistukset, tiistaina illalla säännölliset supparit ja keskiviikko aamuyönä tyttö synty.
 
Niin ja joo, sen verisen vuodon pitää olla runsasta ja lisänä kova jatkuva kipu vatsassa, jos on istukan irtoamisesta kyse. Pieni vuoto on normaalia ja juiliminen, mut jos kipu on kova ja lakkaamaton, niin sit ois jo kiirus.
 
Juu, kätilökaveri käski vielä seurata että vuoto ei oo tihkuvaa lapsivettä... Nyt ois supistusten väli sellanen 7 minsaa ja kipua jo kohtalaisesti mukana, eli varmaan käydään vielä tänään ainakin näyttäytymässä muutoinkin! Pari tuntia kuitenkin menty alle 10 minuutin väleillä :) Soitin aiemmin päivällä jo synnärille ja sanoivat saman kuin napollekin, että ootelkaa rauhassa, voi mennä parikin päivää. Tosin en jotenkin jaksa uskoa, et niin kauan menis :)
 
Kaksi päivää käynnistystä takana ja nyt kotona. Ainakin osa limatulpasta irtosi tänään :) Kivuttomia supistuksia tulee harvakseltaan. En tiedä johtuuko käynnistyslääkkeestä vai mistä mutta on ollut jotenkin etova olo.
 
Toivottavasti pikkukoo on pian ellei jo ole tositoimissa! :) Yhtä lujasti toivon, että kaikille lopuille vielä odottaville tulee se oma vuoro, ennen kuin on pää ihan levinnyt odottamiseen! Tsemppiä!
 
Tsemppiä kaikille piinassa eläville. Itselläni ei ollut juuri mitään ennakoivia oireita ennen synnytystä. Päivällä käytiin vielä elokuvissa ilman mitään tietoa tulevasta. Illalla n. klo 23 tuli yksi kipeä supistus, jonka jälkeen meni vedet lorinalla ja supistukset alkoivat tulla tasaiseen tahtiin 10 minuutin välein hiljalleen kivuliaampina. Siitä sitten n. 16 tunnin päästä oli vauva ulkona. Muistan ainoastaan haistaneeni erikoista makeaa hajua hetki ennen tätä ensimmäistä supistusta ja vesien menoa.
 
Jonnukka, millä viikoilla+päivillä raskautesi on nyt?
Mulla oli eilen ihan vesinen ripuli vaivana koko päivän ja kaksi ihmistä sanoi että tuollainen luonnon tekemä suolen tyhjennys enteilee synnyttämään lähtöä. Suoli tyhjeni, tuli nälkä ja tässä ollaan taas vahvasti kotisohvalla... En jaksa joka päivä "lähtee" synnyttään :laughing002
 
On vissiin vauva laskeutunut taas sen verran alaspäin, että kun pissalla kävin niin joutu vähän niinkun puuskuttaan, kun tuntu vauvan pää painavan niin alhaalla, että tuntu ihan pientä painetta.. Ehkä se sieltä hiljalleen tulee lähipäivinä :)
 
Päätä särkee. Voisko olla ennakoiva oire? On kyl supistellutkin välillä. Sais kyl jo syntyä!
 
Känkkis: Viikkoja on kasassa 39+5. Olen yrittänyt tässä kovasti nukkua ja lepäillä mutta jostain kumman syystä ei vaan uni maita tai herään milloin mihinkin :confused1 Muutaman tunnin päästä takaisin synnärille... Tulee kyllä itku jos tämäkin päivä rääkätään niinkuin eläintä ja mitään ei tapahdu.
 
Tänää aamulla vereslimast vuotoa ja menkkamaista juilimist vähä enemmä. Säikähdin nii paljon ja hrti piti soittaa sairaalaa:D mutta eiks se jtn limatulppaa. Mä vaa heti pelkäsin ktn muuta. Mutta eiköhän pikkuhiljaa ala synnytyski olee lähempänä :)
 
me annettii eilen kaverille ne mun loput vadelmanlehtiteet niin yöllä tuli puhelu että ne lähtee synnärille. :) :happy093
mä alan nyt vakavasti uskomaa sen teen tehoo. :smiley-ashamed005
 
Tänään on tullut ihka oikeita supistuksia, kunnon mittaisia, kipeitä ja tuntuu selässä asti. Ikävä vaan että tulee niin harvakseltaan. Jos ei tänään ala tapahtua niin...niin.... Huomenna neuvolaan ;) ihme piinan pitkittämistä tämmöinen. Ehkä ne paikat aukeaa vähitellen, mutta ihan kiva olisi ettei tartteis autoon sitten synnyttää.
 
Mä heräsin yhen aikaan supistuksiin ja kolme tuntia niitä kattelin 7-8min välein ja noin minuutin kestäviä. Myös punertavaa vuotoa tuli. Sit neljän aikaan päätin koittaa nukkua, ja supistukset lopulta harveni, tunnin välein heräsin supistukseen. Nyt aamulla ku nousin ylös tuli lisää limatulppaa ja vereslimasta vuotoa (osa tulpasta tuli kolme viikkoo sitten) ja nyt supistelee lisää, tosin sen verta harvaksee et en kellottele.
Sen oon huomannu, et supistukset tuntuu kovemmin makuultaan, mut ne on myös jotenki helpompi sietää siin asennos. Seisaaltaa ei tunnu yhtä voimakkailta, mut ne meneeki jalkoihin ja tekee olon siks hankalammaks. Jospa sitte tänään tai huomenna olis meidän vuoro :love7
 
Bettie sulla taitaa olla sama tilanne ku mulla. Pitää kyllä makuuasennos olla ku tulee supistuksia. Napakampia ku normisti. . Ja sitä tulppaa on tullu vähä.. jännää. :D tuli vaa sellai fiilis et tietääkö koska pitää lähtee:D mutta eiköhä sitä sit.;)
 
Kolmena peräkkäisenä yönä olen havainnut supistuksia, kahtena ekana vain muutamia, mutta viime yönä supistuksia tuli 6-7 min. välein 01:00-03:30 suunnilleen, noin minuutin kestäviä. Oli kyllä ihan kestettävissä kuitenkin. Lopahtivat sitten ja sain nukuttua. Voisko tästä jo kehkeytyä jotain?
 
Mulla oli pari viikkoa enne synnytystä menkkamaist mahasärkyä, sit olis ollu laskettu aika,ni alko todella huono olo,joka kesti 3 päivää ja menin synnärille sillon sitte ku epäilin et raskaus o laukassu mulle migreenin takasin.. nooh,sain särkylääket ja kipu siirty mahaan, muuten olo oli ok ja pääsin kotiin (ne olis pitäny mut siel yön yli) illemmal sit tuntu pari harkkasupistusta ja yöllä kolmen aikaan heräsin ku rupes särkee mahaa,ja 2,5h siitä irtos limatulppa. tyttö synty sitten samana päivänä vähän yli 13:00 :) yhden toisen äitin kanssa synnäril mietittiin että se kauhea pääkipu ja huono olo oli varmaankin se ennakoivin oire..
 
Takaisin
Top