Elokuuu!!

  • Ketjun aloittaja Ketjun aloittaja jassukka
  • Aloituspäivämäärä Aloituspäivämäärä
Tervetuloa mukaan Hemppuliina. :)

Maiden: Mulla taas synnytyksestä sellaisia ajatuksia, että haluan koko ajan tietää missä mennään/miten synnytys etenee. Kyllähän se kätilö vähän käskee siinä ponnistamaan väkisinkin. :D Se tunne nimittäin on sanoin kuvaamaton, kun tekisi mieli ponnistaa ja tuntuu siltä, että pitäisi, mutta sitten täytyykin hetki odottaa ennen kuin saa.. On se semmoista. Saa nähdä miten se meiläläisellä tällä toisella kierroksella menee.


Sent from my iPhone using Vau Foorumi
 
Kuumaa! On niin pirun kuuma! :D sais loppua nää hirviöhelteet :D missää ei ole hyvä olla, sisällä lähes yhtä kuuma ku ulkona :D en todellakaan oo enään yhtäkään kesää raskaana! Viime yönä supisteliki jatkuvasti, joka kerta ku heräsin vessaan niin supisteli ja mahasa tuntu kipua :/ voiko täysrakko aiheuttaa nuo supparit? :o sain eilen hommattua pinnasängyn, samalla sain siltä myyjältä ilmaiseksi vauvalle vaatteita :) vielä hoitoalusta, amme ja itkuhälyyttimet niin sit on kaikki "isoimmat" tavarat hankittuna ! :)

Sent from my GT-I8190 using Vau Foorumi mobile app
 
Tipitii samaa oon pohtinut, kun välillä tuntuu siltä, että täysi rakko voisi aiheuttaa suppareita! Tai ainakin tuntuu sellaista inhottavaa tunnetta vatsalla, kun rakko alkaa olla täysi..


Sent from my iPhone using Vau Foorumi
 
noista helteistäkin ollu monenlaista ennustetta, juuri luki, että super helteet loppuu ja ilma viiilenee ja toisaalla lukee,ett juurikin syyskuuhun saakka hellettä.. no näkees itten :mad::grin:grin

piha näyttääkin meillä siltä, ettei sielä mitään oo moneen aikaan tehty, ihan itteekin ahdistaa. mutta kun ei yksinkertasesti voi tehdä mitään kun kuolee noihin helteisiiin:eek::eek: yöllä ollaan nurmikko leikattu kun ei enään ole yli 30 mittarissa:grin:grin

muööa taas sellanen vaihe menossa, että voisin vain syödä koko ajan ja mässätä kaikkea herkkuja:grin:grin:grin puntari taas kiittää.:mad:
 
Mulla ainakin kun on rakko päässyt liian täydeksi, niin joudun melkein kaksinkerroin köntystää vessaan ja vähän koskeekin jo... huvittaa itsensä silloin, mikä näky.. :p

Sent from my GT-S7560 using Vau Foorumi mobile app
 
Ei prkl kun soijaa pukkaa töissä! Ihan hullua miten kuuma voi olla. Oikein trooppinen ilmasto käynnissä täällä pk-seudulla ainakin. :D

Olen jaksanut silti töissä suht hyvin. Enää olisi seitsemän työpäivää jäljellä ennen kuin äitiysloma alkaa - jeejeejee! ;)


Sent from my iPhone using Vau Foorumi
 
Haha! Soijaa pukkaa taallakin! Tuntuu, etta olen noin 10 C lampimampi kuin kaikki muut. Olen elanyt bikineissa taman kesan - ja ne todellakin ovat miniminikokoiset kasvavan mahan ja rintojen kanssa. En haluaisi lahtea kotoa, kun on pakko pukea. :D Nyt on onneksi vahan viileampi, mutta toissa silti pakko olla kaikki ikkunat sepposen selallaan.
 
Ihanaa, kaksi viikkoa töitä (tai siis 10 päivää). Viime viikko oli kyllä tosi rankka. En voi käsittää tätä hien määrää - hikoilen siis normistikin kuin pieni porsas, mutta nyt tää tuntuu jo sairaalta. Ja koko ajan saa olla tankkaamassa vettä. Onneksi en ole turpoillut yhtään, ainoastaan jalat hieman, jos on tullut käveltyä paljon.

Luojan kiitos sain siirrettyä tuon vikan lääkärin naistenklinikalle eikä tartte mennä epäpätevän lähiön terveyskeskuslääkärille. Samalla pääsee näkemään kaverin vielä ennen h-hetkeä (tämä siis syyskuun tokalla viikolla) eikä malttais millään odottaa. Maha on nyt kasvanut, sf-mitta oli siis sen huikeat 26cm, nyt viikolla 31 :P

Eipä tässä nyt muuten valittamista oloissa, ihan mukavasti edetään. Ainoastaan stressaa tämä meidän asuntohässäkkä, joka ei näytä ottavan mitään edistyksen askelia. Pelottaa, että joudutaan täällä olemaan vielä lapsen synnyttyä. On se jännä kuinka huonosti meitä kohdellaan, kun on vauvakin tuloillaan ja aikaa ei hirmusti ole. Ilmeisen tärkeää on kuitenkin hoitaa alkoholisteille, mamuille yms muille niitä asuntoja kuin se, että saataisiin vaihdettua täältä alueelta pois ):

(selvennökseksi siis, että talossa, jossa asumme taidamme olla ainoat työssäkäyvät, muutoin taloyhtiö on täynnä rupusakkia, muutamaa vanhusta lukuunottamatta eli varmasti moni ymmärtää, miksi en lastani halua tänne tuoda)
 
Meillä onneksi asuntoasia järjestyi ja päästään jo ens viikolla muuttohommiin hyvällä tuurilla,ihana päästä pois täältä ahtaudesta ja pääsee nyt sitten oikeesti valmistelemaan konkreettisesti tuon toisen tulevan pienokaisen tavaroita ja vaatteita laitteleen kaappiin valmiiksi! Olo on kyllä niin huojentunut kun monta viikkoa/kuukautta tästä asiasta saanut stressata ja nyt viimein kaikki onnistui! :) Nyt vaan hirveä siivous/pakkaus urakka edessä,ei onneks nuita helteitä enää oo luvannut niin sen puolesta ainakin helpottaa kummasti jaksamistakin vaikka kyllä tässä alkaa melko jäykkä ja kömpelö olo olla muuteskin :D..
Noh tää viikonloppu rentoutumista ja sitten alkaa raataminen ja urakointi, muutamaksi viikoksi riittääkin tekemistä :)

Tosiaan tyyppi potkii jo ihan kunnon potkuja kylkiin ja välillä tekee ihan kipeetäkin,vielä vissiin sovitaan kääntymään mahassa kun melkosta myllerrystä väliin,mutta alkaa kyllä painaa jo melko paljon tää pötsi ja häpyluu niin järkky kipee aina noustessa aamulla ja kävellessäkin.Eipä kyl ois enää mahoton pitkä aika siihen lokakuuhunkaan.. :)
 
HEEI, onko tietoa kuuluuko sulatejuusto "ei sallittujen" juustojen listaan? :) Miten se on valmistettu? :D Laitoin sitä ruokaan, joka kävi uunissa, eli se nyt ainakin on ok. Mut sitä jäi hiukan ja tekis miel laittaa sitä leivän päälle, mut arveluttaa hiukan.
 
Heinukka, uskon että voi syödä jos on tehty pastöroidusta maidosta :)


Sent from my iPhone using Vau Foorumi
 
Siin ei lue et olis pastöroitua, lukee vaan aineksissa et maito, mut eik luulis olevan kuitenki ko on iha suomalaist koskenlaskijaa? :)
 
heinukka: Minä sanoisin, että anna mennä vaan se Koskenlaskija leivän kanssa! :) Kyllä suomalaiset tuotteet on turvallisia käyttää.

Kuusi työpäivää mulla enää jäljellä:
KUUSI! ;) Ai että se eka äippis päivä kun koittaa niin täytyy hemmotella itseään jotenkin: Onko ideoita?




Sent from my iPhone using Vau Foorumi
 
heinukka: Kyllä koskenlaskijaa voi käyttää iha huoletta :) oon itse sitä käyttänyt myös, aurajuustoja kans.. ne kieltosuositukset koskee varmaan enemmän ulkomaisia tuotteita :) en oo oikeestaan ees vältellyt mitään ruokia (maksaa en syö muutenkaan joten sitä en ole syönyt) ravintolassa jos olen pihviä tilannut niin olen syönyt sen mediumina, kalaa ja äyriäisiä ihan normaalisti vetäny ääntäkohti :) eipä niistä oo mitään tullut. Tietenki alkoholin nyt oon jättäny kokonaan niinku varmasti kaikki meistä !

Tuli muuten tuosta alkoholista mieleen, mun kans on joskus yhtä aikaa ollut neuvolasa semmoinen pariskunta jolla on alkoholi/huume ongelma.. nyt tää kyseinen pariskunta tuli vastaan mua kaupungilla, nainen oli synnyttänyt jokin aikaa sitte mutta he tulivat vastaan ilman lasta joten tää vauva on otettu heiltä pois.. Mietin itsekseni että tällä parilla on varmasti ollut tiedossa kun ovat lapsen tulosta saaneet tietää et vauva tullaan ottamaan heiltä pois niin mitenhän he on halunnut tuoda lapsen maailmaan..? eiköhän tälläisillä henkilöillä ole ymmärrystä sen vertaa että kun he ei voi lapsesta huolehtia niin lapsiparka joutuu sosiaalihuollon piiriin luultavasti koko loppu elämäkseen ellei heidän elämä parane siten että lapsen takaisin saaminen on mahdollista? :o ja mietin myös sitä että kuinkahan pahalle siittä naisesta tuntuu että ensin kantaa lasta 9 kuukautta ja synnyttää sen ja sitte se pitää antaa pois :o Tottakai lapselle on parempi ollakkin jossain muualla kuin vanhempiensa kanssa jos siittä ei pystytä huolehtimaan mutta tuntuu jotenkin oudolta että miksi sen lapsen on edes annettu syntyä kun siittä ei voida edes huolehtia :o toivottavasti nyt kukaan ei vedä herneitä nokkaan kirjotuksestani :D

Raskaus tuntuu itestä vieläkin välillä niin epätodelliselta.. laskettuunaikaa ei oo enään montaa viikkoa.. jotenkin on niin vaikea tajuta että tää mönkijä tuolta mahasta tulee jossain vaiheessa uloski :D :D vaikka oikeestaan kaikki on jo valmiina (vauva uupuu) niin ei sitä tajua siltikään kunnolla että kohta meillä on lapsi :D :o
 
Ihanaa kun sain tänään tietää, että eräs vanha kaveri odottaa kans ja hällä vielä la puolitoista kk mun jälkeen, että siinä vois virkeyttää sitten uutta mammakaveruutta, kun lapsilla ei ois ikäeroakaan kun pari kk :) ja muutenkin.. ei ole enää niin fyysisesti yksinäinen olo, kun olin ajatellut olevani ainoa tuttavapiiristäni joka nyt lisääntyy.. mut iloisia yllätyksiä tulee matkan varrelle :)

Sent from my GT-S7560 using Vau Foorumi mobile app
 
Tipitii, monesti päihdevanhemmilla ei ole realistista käsitystä tulevasta. Lisäksi raskaus yleensä huomataan todella myöhään. Raskauden aikana on myös mahdollista näyttää muuttaneen elämäntyyliään. Toivottavasti näkemäsi pariskunnan pikkuinen on saanut hyvän sijaisperheen! Elämä voi hänellä muodostua oikein hyväksi.


Sent from my iPhone using Vau Foorumi
 
Mulle tuli tuosta myös mieleen, että toivottavasti lapsi on päässyt hyvään kotiin. Vielä enemmän toivon, että jonkun lapsettoman pariskunnan unelma on toteutunut.


Sent from my iPhone using Vau Foorumi
 
En muista missä ketjussa tästä oli jo jotain puhetta, mutta millä viikoilla teillä on vauvat kääntyneet pää alaspäin?

Mulla on nyt 30+4 ja oli aamuisella neuvolakäynnillä poikanen oli perätilassa. Terveydenhoitaja sanoi, että on vielä ihan ok, että tilaa liikuskella on paljon, mutta kuitenkin nyt tarkkailtava, että kääntyykö. Mietin vaan, että millä viikoilla pitäisi sitten viimeistään kääntyä. Taisi olla vasta viikolla 37 kun lääkäri kokeilee kääntää.
 
Mulla ainakin on jo kääntynyt.. pää oli kuulema jo kovin matalalla.. ja tämä oli siis jo viimeviikolla lääkärissä, eli viikolla rv 28-29 on kääntyny... Huomenna kun on 30 viikkoa täynnä:Heartred.. Toivon vaan että siellä malttaa vielä ainakin kuukauden istua..
 
Takaisin
Top