Elokuiset esikoisen odottajat

  • Ketjun aloittaja Ketjun aloittaja salo84
  • Aloituspäivämäärä Aloituspäivämäärä
Meillä menee kans vaunujen kantokoppa ensin sänkyyn. Sänky on meidän huoneessa sängyn vieressä että vauvan saa syötölle helposti. Omaan huoneeseen saa siirtyä heti kun yöunet pitenevät, eli sitten joskus :D katsotaan tilanteen mukaan. :)
Yritän pitää unet omat sängyssä ihan omienkin unien vuoksi, nukun muutenkin levottomasti ja jos vauva on vieressö niin on varmasti aika valveunta. Mutta nämäkin taas varmaan tulee muuttumaan, ajatuksista huolimatta teen sitten niin kuin tilanteessa parhaalta tuntuu :)
 
Me saatiin suvun perintösänky, semmonen äp-laatikon kokonen liikuteltava puinen :) siinä alkuun meidän huoneessa ja pinniskin tulee sit sinne :) omaa huonetta vauvalle ei oo ollenkaan. Katotaan sit isompaa asuntoa kun tulee tarve.
 
Meillä kanssa äitiyspakkaus nukkumiskäytössä alkuun. Se on kyllä jo kasatun pinnasängyn päällä, koska ei keksitty parempaakaan paikkaa eikä ihan lattialle viitti laittaa. Kiva ois tietty ollut, jos ei ois tarvinnut pinnasänkyä vielä kasata, koska viehän se paljon tilaa pienehköstä makuuhuoneesta. Mutta riippuen kuinka nopsaan vauva kasvaa, niin saattaahan se pinnis tulla käyttöönkin suht pian.
 
Meillä nukkuu kehdossa alkuun meidän sängyn vieressä. Sit kun käy ahtaaksi niin siirretään pinnasänkyyn ja jossain vaiheessa omaan huoneeseen. Suht aikaisessa vaiheessa varmaankin, jos vertaa et joillakin lapsi nukkuu monta vuotta samassa huoneessa. Mut en mä alkuun raskis laittaa omaan huoneeseen todellakaan, ja onhan se paljon helpompaa syöttää kun vauva nukkuu vieressä.
 
Meillä myös on tarkotus laittaa vauva äitiyspakkauksen laatikkoon ja sitten siirtää pinnasänkyyn kunhan pikkasen kasvaa. Ä-pakkaus laatikko on jo pinnasängyssä odottamassa pikkumiestä :happy: Ois kyllä ihanaa, jos ois kehto pikkuselle, mutta sellasta ei löydy suvusta ja en raaski kuukaudeksi tai pariksi sellaista ostaa.
 
Meillä on pinnäsänky meidän sängyn vieressä ja oltiin ajateltu, että laitetaan siihen nukkumaan heti kun kotiin päästään. Sängyssä on jo pientä odottamassa vastasyntyneen unipussi. Tyynyähän ei vielä saa käyttää vastasyntyneellä kun ei ole niskalihakset kehittyneet. Kuka muuten tietää koska tyynyn voi ottaa käyttöön? Hiukan tietysti mietityttää jos vauva on kovin pieni niin voiko unipussia aluksi käyttää (jos vaikka mahtuu vetäisemään päänsä unipussiin sisään). Kokeneemmat neuvokaa ensikertalaista. Pitäisikö vauva kuitenkin aluksi nukuttaa äitiyspakkauksen laatikkoon pinnasängyn sijaan? Entä unipussi vai peitto vauvalle?
 
Muokattu viimeksi:
Meille sanottiin synnytysvalmennuksessa ettei vauvalle missään nimessä saa laittaa peittoa, vaan juurikin unipussi, ja unipussin pääaukon pitää olla niin pieni ettei vauvan pää mahdu siitä itsekseen läpi vaikka vauva liikkuisi.
 
Mie voim kommentoida miten meillä tehtiin esikoisen kanssa: nukkui alusta saakka pinnasängyssä, mutta reunat oli vuorattu peittorullilla ja niiden avulla tehty pinniksestä pienempi. Kovin suurihan se on vastasyntyneelle. Ei tyynyä käytössä (jostain muistelen, että vasta lähempänä vuotta voisi ottaa käyttöön..). Peitto/ unipussi tai jos viileää niin äitiyspakkauksen makuupussi peitteenä. Vauva siirtyi 5kk ikäisenä omaan huoneeseen nukkumaan, kun silloin alkoi nukkua kokonaisia öitä eikä tarvinnut imettää öisin.
Samanlaisella kaavalla toivottavasti mennään tämän toisenkin lapsen kanssa :)
 
Meillä hankittiin vauvalle sellainen unipesä, jossa vauva aluksi nukkuu joko meidän sängyssä tai pinniksessä. Ainakin se tuntuu kovin hyvältä, toivottavasti on myös käytössäkin hyvä. :) Ainakin noita unipesiä on kovasti kehuttu.
 
Meilla on Chiccon sivuvaunu, en halua nukuttaa eri huoneeseen, etta olis mahdollisimman helppo hoitaa yosyotot. Pinnista ei oo viela ees hankittu, mut "kakkossangyksi" saisin kaverilta moses basketin, jossa vois just nukkua paikkarit vaikka olkkarissa.

Onko kellaan kokemusta kapaloinnista?
 
Meilläkin nukkuu ensin sivuvaunussa, päikkäreitä varten on äp-laatikko alakerrassa. Myöhemmin sitten pinnikseen kun on vähän kasvanut, silloin omaan huoneeseen jos ei tuu mitään mutkia matkaan. Unipussia ja peittoa meinaan kokeilla kumpaakin.
Kapalointia en ole nähnyt kuin telkkarissa :) tosin ostettiin kirpparilta parilla eurolla semmoinen ohut kapea nukkupussi, jossa vauva on melkein kuin kapalossa, myyjän mukaan se rauhoitti hänen tyttönsä parhaiten just silloin syntymän jälkeisinä viikkoina. Kokeillaan, jos ei toimi meillä niin ainahan sen voi myydä eteenpäin.
 
Kapaloinnista on kokemusta au pair vuosilta. Yksi mun hoitama vauva rakasti olla oikein tiukassa paketissa ensimmäisinä viikkoinaan. Toinen vauva taas ei yhtään tykännyt kun ei saanut vapaasti heilutella käsiään. Kapalo kai jäljittelee juuri kohdun ahtaita oloja ja jotkut vauvat tykkää siitä paljon. Meillä ei oo ostettuna kapaloliinoja, mutta jos alennusmyynneistä vielä tulisi vastaan niin voisin vaikka yhden ostaa :)
 
Mä oon töissä paljon kapaloinut vauvoja. Toiset tykkää kovastikin, ei muuten rauhoitu millään ja toiset ei tykkää yhtään kun ei saa liikkua vapaasti. Mut kapalointi on kyllä helppoa, kannattaa pyytää kätilöä näyttämään, ja netistäkin löytyy ohjeita. :)
Meillä ei ole vauvalle unipussia, ihan peitto vaan. Tyynyä aletaan käyttää just joskus siinä vuoden ikäisenä, eikä välttämättä tarvitse vielä silloinkaan. Kaikkeen sängyssä irrallaan olevaan liittyy tukehtumisriski, ja sillä oon tuota minäkin miettinyt et pitäiskö kuitenkin hankkia vielä se unipussi peiton tilalle...
 
Oon ite järkeillyt, että pidän jotain suht kevyttä peitettä/pelkkää lakanaa vauvalla äitiyspakkauksessa niin kauan kuin meillä on 25 astetta tai enemmän sisälämpötila. Tosiaan vaikkei edes lämmin kesä oo ollut, niin kyllä tiilikerrostalon ylin kerros on ne vähäisetkin säteet itseensä varastoinut :) Jos vielä elokuulla on tulossa kuumia päiviä, niin jäis unipussit käyttämättä tässä asunnossa. Tyynyn sijaan oon ajatellut pitää pelkkää tyynyliinaa/harsoa pään alla ihan puklailunkin varalta. On sitten helppo vaihtaa aina puhdasta tilalle.
 
Se ois enää aamulla 2 päivää laskettuun mutta ei merkkiäkään että alkais synnytys.. Kaks antibioottikuuriakin ollut tässä kun virtsatietulehdus ei vaan meinaa lähteä millään.. Aina kun yhden kuurin syö nii sitten on bakteerimäärä tuplaantunut :( hemoglobiini myös yhä alhaalla vaikka rautakuuria nostettiin.. Nyt alkanut taas iskeä paniikki ja mielipiteet heittelee..eka halusin alatie synnytyksen, nyt taas en. Ja sit taas haluun ja aargh kauheeta :( pelottaa
 
Mulla nyt yskän ja kurkunpään tulehduksen lisäksi silmätulehdus, hurraaa!!! Lisäks meni (onneksi kotona) molemmat jalat alta sillä tavalla, että heitti lattialle polvilleen. Vauva painaa hermoon konkreettisesti ja nää )-(€€*/5;'lk taudit kuvaannollisesti. Ihanaa keskiraskautta seurasi tietenkin ihana loppuraskaus ❤ Ja silti maailman parasta saada vauva :D
 
Bubs: Tännekin rantautui kurkkukipu. Mietin alkuun voisiko se johtua närästyksestä. Ilmeisesti syyslenssua liikkeellä. Ei kyl tekisi mieli tässä tilassa sairastaa..
 
Ei todellakaan huvittaisi! Mä yskin koko yön sillä seurauksella, että unta kertyi pätkissä ehkä tunti. Muu aika meni hengitysvaikeuksiin. Kiva tunne kun on rintojen alle asti supistunutta kohtua ja sen yläpuolella keuhkot, jotka eivät oikein toimi. Aamuyön lähinnä pelkäsin synnytyksen käynnistymistä :(

Tsemppiä terveenä pysymiseen! Sillepä ei mitään mahda, jos joku virus mukaan hyppää. :(
 
Meilläkin on sellainen tuunattu retro pinnis, josta toisen laidan saa laskettua alas ja pohjan korkeutta säädettyä niin, että nyt se on Niinkuin sivuvaununa meidän sängyssä. :) Ja siihen ajattelin vielä ostaa Emman vauvapesän, jossa nukutan ensiksi ettei pikku neiti tunne oloaan turvattomaksi avarassa pinnasängyssä. Onko muilla kokemusta tästä Emman vauvapesästä? Itsekään en ole aiemmin kokeillut, mutta nyt menee sitten testiin..
 
Takaisin
Top