Elämää vauvan kanssa

  • Ketjun aloittaja Ketjun aloittaja Keni
  • Aloituspäivämäärä Aloituspäivämäärä
eeliki kuolaa hirveesti..tai no ei jatkuval syötöl,mut sit ku sitä kuolaa tulee ni sitä kans tulee :happy119
ja nyt pari päivää on harrastanu syöttäessä,et puree ikenet kiinni nänniin ja jäystää,eeeei tunnu hirveen kivalta :gen113
sit eeli on alkanu "liikkumaan",eilen normaalisti laitoin sohvalle selälleen makoilee ja sit kaveri soittiki siin ja rupateltiin ehkä max 5min,vilkasin taakse,ni eeli oli polkenu itteesä valehtelematta reilun puol metrii eteenpäin! :)
viel ei oo osottanu kääntymisen merkkejä,kattelin et esikko on kääntyny mahalleen 3kk ikäsenä,eli vielä viikko aikaa eelillä treenailla :happy119
 
Tyynekään ei vielä käänny ees kyljelleen. Mut vilkas muuten liikkeissään. Sängys aina hilaa ittesä jotenki minuu kiinni, ja nyt hoitopöydäl polkee niin kovasti jaloillaan et kaikki harsot sun muut menee hienosti myttyyn. Tyyne on myös alkanu punkee itteesä pystyy ja siit on jo tehty leikkikii, ku se on niin kivaa :)

On alkanu vaatimaa myös syliä paljon enemmän ja nyt laitoinki tilauksee Myllymuksujen kantorepun. Ja ei meinaa muitten syli kovin kauaa kelvata ku äitin.
 
Tyttö teki sen taas, vatsallaan ollessaan kääntyi selälleen :) Tänään toisella kerralla lähti myös kääntymään ja jäi kyljelleen, kun alla oleva jalka ei antanut myöten ja itkuhan siinä tytölle tuli. Äiti vähän tuuppasi vauhtia. Lisää harjoituksia ja pitää kamera virittää, jos saisi ikuistettua kääntymisen. Jännä seurata, koska se tapahtuu selältä vatsalleen.
 
Muokattu viimeksi:
Jolanda "vatsallaan ollessaan kääntyin mahalleen" ? Kummin päin siis vatsalta selälleen vai selältää vatsalleen vai onko teillä vatsa toisella puolella ja maha toisella :wink
 
meillä kääntyy vaa mahalta selällee ja sekii painovoiman takia.yritin tyttöö pitää tossa lattialla et se ei ihan juurtuis siihen sitterii ni sepä päätti sit nukahtaa tohon lattialle:) no eiköhän se jossain vaiheessa heräile..
 
Päivitetty :D siis tosiaan tyttö tykkää ihan mahdottomasti olla nykyisin vatsallaan. Uusi maailma aukeaa ja huomaa miten tyttö siitä nauttii. On jo pitempään tehnyt harjoituksia, jotka valmistavat kääntymään. On tosi reipas ja terhakkaasti pää pystyssä ja siitä asennosta kääntynyt selälleen. Tänään onkin isänpäivä. Kaikille isille onnitteluja.
 
Meillä ukkeli kääntyy masulleen ja vatsallaan ollessaan lykkii jalkojaan maahan ja kädet viuhtoo.. koittaako se jo nyt lähtee liikkeelle... apuva.. pitää riisua hyllyt tavaroista pikkuhiljaa vissiin.. :D Myös nyrkit on olleet ahkerassa käytössä jo viikkoja ja kuolaa tulee kyllä niin, että saa kokoajan pyyhkästä suunpielet kuiviksi.. Hihhih.. Äskettäin pikku isäntä piteli leikkikaaren lelusta kiinni ja höpötteli sille lelulle.. voi miten nää tuokaan iloa nää lapsukaiset.. <3 Mukavaa, kun hän jaksaa touhottaa itekseen pitempiä aikoja ja äippä saa vähä touhuta omiaan. :)
 
Meidänkin poika on pari päivää sitten ruennut vääntämään päätään taakse silleen, että vääntäytyy samalla kyljelleen. Sairaalassa sillä tuli paljon makoiltua sängyllä niin rupes siellä kääntymään. Pitääki alkaa olemaan entistä varovaisempi, ettei poika pyörähdä sohvalla tai hoitopöydällä ollessaan, kun eilen oli kuulemma isänsä kanssa melkein pyörähtänyt sohvalta lattialle. Samalla meilläkin ollaan alettu viihtyä paremmin mahallaan. Mahallaan tulee hyvin myös röyhtäykset :)
 
Meille tulee perjantaina lelukaari, uutta en raaskinu ostaa. Käly pitkää lupaili et saa niiltä lainaan, mutku mitää ei kuulunu :mad: ni pakko oli fb-kirppikseltä pistää sit varaus lelukaareen. Ei vaan oo ihan sellanen mitä haluu mut kelpaa kyllä.
Tänään tuli Myllymuksuilta kantoreppu postissa :) Viel on vähän säätöjen kans opettelemista, mut oon niin innoissani :smiley-bounce013 Tyyne ei ite kyl oo varma mitä mieltä on. Mut ehkä se sit ku saadaa kaikki säädöt kohillee ni luonnistuu paremmin. Kantoreppukii piti tulla kälyltä mut ei kuulunu sitäkää, niin ärsyttää et luvataa ja luvataa, mut ei kuitenkaa mitää tapahdu. No sainpahan sit kotimaisen enkä ulkomaalaista :p
 
me saatii sunnuntaina vihdoin ja viimein meijän puuhamattoo ne kaaret:), ite matto saatii jo ennenku tyttö synty.:laughing002 ei kyl hirveesti tykänny olla siinä matolla mutku alle laitoin vaipan vaihtoalustan ni nyt se viihtyy siinä vähän paremmin ku ei oo vaa pelkkä lattia selän alla.on vissii vähän turhan mukavuudenhalunen toi tyllerö.

hmm,tyttö hyyty sitterii ja mies nukahti lattialle...:laughing014
 
Mulla on pari kuvaa kans samanlaisesta tilanteesta, IceCream. Poika nukkuu leikkimatolla, isä selällään lattialla vieressä ja koira hänen kyljessään kiinni.. ite loikosin sohvalla.. kjeeh..
 
Juu niin meilläkin Sinbbu ja IceCream ja sitten kun mies näkee kuvat "Nukahdinx mä muka tohon?" :gen054 Jätä sitten tollaselle lapset, kun menet jumppaan :laughing005
 
Tyyne on muuten saanu virkayskän :grin Onkos jo muillakii sitä? Se on niin hauskaa ku toinen köhii niin virallisen kuulosena :) Toinen mikä on nyt vielä uudempi juttu ni on se sellanen kuolan työntäminen suusta ulos vaahtona. Ei ihan päristelyä, mut sellai jännä rätinä siitä kuuluu.
 
Joo, kunnon kuplarykelmä välillä naamassa.. ja muuten sellanen hassu piirre, et jos mä kanniskelen häntä käsivarrella massullaan, niin mä selviin kuivana. Mut aina kun isänsä kanniskelee häntä, niin mieheni käsivarsi on täynnä kuolaa ja poika saattaa maistella ja imeskellä sitä kättä.. naurattaa. Eka aattelin, et hamuaa tissiä mut kylläisenä ihan samalla lailla se sitä kättä imeskelee.. ja onneks mun tissit ei oo karvaset ku miehen käsi.. ois sekin kamalaa, jos pitäis aina kammata karvat jakaukseen, et poika pääsee nännille.. o_O Mut joo..ei kuolaa mun käsivartta. Ehkä se on hauskan tuntunen maistella se karvanen käsi.. :D Vauvat on hauskoja. <3
 
Meillä löydettiin toissapäivänä alahuuli ja melkein on nyrkin imeskelykin unohtunu kun pitää alahuulta imutella... Vissii ei saa ruokaa tarpeeks :eek: Kuplia on kans työnnetty jonkin aikaa. Jokelteluun on saatu mukaan Repe Sorsa-elementti eli hauskuutta pojasta riittää :)

Ostin kaverilta käytettynä lelukaaren ja siitä puuttu ne renkaat millä lelut pysyy kiinni. Löysin sit sellasen rengassetin (erimuotoisia ja värisiä renkaita) lelukaupasta vitosella... Ja ne olikin ihan huiput. Lelut saa roikkumaan halutulle korkeudelle, mutta ennenkaikkea niistä saa kivat helistimet! Toimivat pelkältään tai sit ollaan laitettu pari rengasta ja lelukaaren elukka päähän. Jonain päivänä mätki lelukaaressa niillä vissiin tunnin pitkästymättä! Ja joo, haistakoot neuvolantäti refleksinsä jos saadaan poika 3kk tarkastuksessa vaihtamaan vielä nuo renkaat kädestä toiseenkin (väliin tekee senkin) :grin Nyt tosin alkaa hiukan into hiipua noistakin leluista... Poju tekee näköjään täysillä juttuja vähän aikaa ja sit pitäis ollakin jo jotain uutta.
 
Takaisin
Top