Ei tää voi olla näin vaikeeta!

Eltsi; Ei miulla ainakaan ole oireita aina. Pari kertaa on ollut tän 12 kk aikana, siis sellasia miule epänormaaleita. Sit taas esim. tissit on aina oviksesta menkkoihin asti kipeät.

Enni kp 21/30, yk 12
 
Eltsi: Mulla ollu oikeastaan joka kierrossa jotain oiretta... Oon tullu siihen tulokseen että niistä on ihan turha välittää ne ei tarkoita mitään... Loppukierrosta keltarauhanen aiheuttaa samankaltaisia oireita kun raskaus. Joten en voi mitään päätellä niistä oireista.

Pätkis dpo 2
 
Enni, mulla oli ekaa kertaa ikinä mitään oireita! Oon varmaan sit vaan "välttynyt" oireilta, kun ei oo ovulaatiotakaan ennen ollut. :/ Ekaa kertaa oli tissit kipeenä. Ekaa kertaa vaikka mitä oireita.. huoh. Dpo 6 oli jopa menkkamaiset jomotuksetki. Mä jotenkin salaa toivoin, et nyt ois meijän vuoro.. mut olikin sit varmaan vaan ovulaation jälkeisiä tuntemuksia. Huoh.

Kp. 1/25
 
Hileinen :Heartbigred olen tosi pahoillani. En tiedä, mutta voisin kuvitella, että oli isot odotukset Ekaan IVFn ja nyt on vielä kovempi pettymys kuin omin avuin yrittäessä. Toivon tosi paljon että teillä seuraavat siirrot auttaa! Voimia!

Juhannuksena tuli 2 vuotta täälläkin täyteen, ilman plussan plussaa.. Ei jaksa enää edes pettyä koska aina sen tuloksen tietää. Odotan vain syksyä että pääsee hoputtamaan lääkäriä sen IVF jonon kanssa ja en aio vastaanottaa niitä pistosmallisia oviksen kasvatteluja, ei mun pää kestä 100€ kuukautisia kun saan ne myös ihan ilmaiseksi.

onnea plussista, hiljainen on kesä ollut niin hyvä että jotain!

Tervetuloa uusille!

jellis yritystä 2 vuotta, dpo 2?
 
Omanapailua kun kännykällä olen. Anteeksi.
Täällä vihdoinki taitaa menkat alkaa. Vuoto vielä kuitenki tosi mustaa mutta olin näkevinäni jotain punasta. Eilen illalla ainakin oli niin kovaa menkkakipua hetken. Ei mun kierto oo ku "vaan" 58.
Taidan ottaa sylkitestin ja lämmön tarkkailun avuks ens kiertoon.
 
Hei Junibea! Onnea plussasta. Kyllä tuo selkeä on. Itselläni kävi kakkosen kanssa juurikin noin, että viiva oli hailakka, vaikka testin tein muistaakseni 35/26! Kesti vielä viikon siitä ennenkuin vahvistui. Digitestillä tuli seleä raskaana 4-5. Sitä suosittelenkin lämpimästi. Lisää mielenrauhaa :-) Ekan kanssa pamahti selkeä plussa jo 28/26.
 
Tervetuloa uusille! Nyt onkin paljon liittynyt mukaan uusia kuumeilijoita. Harmi,että tähän ketjuun päädyitte, siellä tietysti kivempi ois nopee ja helppo plussa. Tosi kurjaa, että niin moni joutuu taistelemaan asian kanssa. Mut tää ketju on kyllä pelastus! Yleensä aina löytää tukea ja apua ja käteviä konkreettisia neuvoja. Pikaista plussaa koko väelle!! <3 Ja pitkää pinnaa.

Esikko, mulla oli ihan sama juttu tuon uuden kierron käynnistämisen kanssa viime kesänä. Omat kierrot oli 30-80 päivää ja ovulaatiota ei ilmeisesti tullu omin avuin juuri millään ja siks kierrotkin venyi. Mä söin kolme kuuria primolutia (keltarauhashormoni), joiden olis ollu tarkoitus saada oma kierto käyntiin. Toisilla toi kuuri potkaisee oman uinuvan hormonikierron käyntiin ja oma ovis voi tullakin reippaammin, mut itse ovulaatiota noi keltsit ei synnytä. Ja mietin kanssa, että jopa estääkö ne sen. Ja lääkärit sanoo että ei estä mut tajuaahan sen itsekin, ettei ovis tuu jos ei oo ennen kuuria ehtinyt ulla ja sit se ei ainakaan tuu, jos on keltarauhaskuuri päällä. Yleensä kai ainakaan. Mut mä vedin niitä siinä toivossa että oma kierto olis siitä herännyt, kun vähän "opettaa" kroppaansa. No mulla ei tehonnu mut voipi olla, että sulla se auttaa. Monilla toi pikku buustaus auttaa. Kokeile ainakin syödä niitä pari kolme kiertoa ohjeen mukaan, jospa se oma kierto sieltä tasoittuisi! Plussatuulia!

Murkku, mielenkiintoisia oireita! ;)

Pätkis, sulle jo vastailtiinkin, mut komppaan edellisiä että keltsit ei estä kiinnittymistä vaan tukee sitä, varsinkin jos oman keltsin kanssa ongelmia ni voi pelastaa koko tilanteen. Mulle taas kävi niin että piti katkaista oma kymmenillä päivillä venyvä kierto kun omaa keltsiä ei synny kun ei tuu ovulaatiotakaan. Mut sit ku sain o-testiin ekan plussan, ni oli toivoa myös omasta keltarauhashormonista niin en aloittanutkaan primolut-kuuria ja todettiinkin että oma keltsi oli tarpeeksi vahva. Mutta ei haittaakaan ois ollu lääkärin mukaan, jos oisin syöny keltisä lisänä.

Hileinen, suuret pahoittelut, kun ei siirto tuottanutkaan tulosta. Uuteen kiertoon jättimäinen plussapuhuri!

Muillekin negan testanneille ja uuden kierron kohdanneille isot pahoittelut ja halaukset. Voimia <3 Ja plussatuulia uuteen kiertoon.

On tää Suomen kesä kyllä arvaamaton, vähän kuin mun mielialat! :P Eka sadetta, sit taas paistaa, pikkusen ukkoskuuroja väliin ja sit taas tyyntä. Mut onpahan loma! :) Ei paljon työt kyllä houkuttais, sen verran kotonakin järjesteltävää. Jatkuvasti keksin uutta pientä näperrettävää. Nyt alkaa olla perus kamppeet hankittuna ja sisustuskin silmää miellyttävä. Valmista ei kyl ihan vieläkään mut lähellä jo ollaan. Pinnasänky ja turvakaukalokin hankittu. Niillä kai pääsee alkuun. <3

Omat olot on edelleen melko hyvät, joskin ylävatsaa ahdistaa toisinaan ja harjoitussupistuksia tulee päivittäin kun touhuilee. Ne on kuitenkin kivuttomia, niin tuskin syytä huoleen. Ei kai se pikkuinen vielä ulos tule! Sais vielä kuukauden pari kasvatella itseään vahvemmaksi. :)

Ihanaa ja plussaisaa kesää ketjun naiset! Ajattelen teitä lämmöllä päivittäin ja toivon sylikaupalla plussia tänne, mahdollisimman pian ja mahdollisimman paljon. :) <3

Terkuin Maggie rv 32+6. <3
 
Täällä näyttää kovasti et olisi kp1 :)
Yk9 käynnistyy. Vuosi yritystä 2vk päästä. Pitkät kierrot kun yk ei 12.
Nyt lyhennän kierron terolutilla ja sit seuraavasta ultraan kera pillereiden :)
Katsotaan josko seuraava vuosi tuo pysyvän plussan :)
 
Pahoittelut Hileinen

Murkku: mikä olo

On. Täällä alkaa roppa vedellä viimeisiään. Synnytystä odotellessa. Aika on menny hurjan nopeeta ja en millään vielä luopuisi masusta kun sen sai viimein. Väsymys ja huono olo ihan kuin jollain raskaus pahoinvointi. Minulle se tuli vasta nyt lopussa. Pitäisi soittaa neuvolaan ja kysyä hb koe vai mikä nyt näin uuvuttaa. Oon ku zombi. Ihan kamala olo.

Vitsi mä niin toivon teille kaikille plussaa! Ikävä on ollut teitä ja kuulumisia. Ei vaan oo jaksanu kertakaikkiaan käydä täällä

Lucky87/rv 36+5
 
Täällähän alkaa monella tulla 2v yritystä täyteen :/ toivottavasti plussa-aalto saapuis pian!
Meilläkin syyskuussa tulis 2v, silloin tosin selviää hoitosuunnitelmat, et ei varmaan plussaa tuu ennen ku 2v yritystä tulee täyteen.

aina kuitenkin piristää, kun muut plussaa. Se antaa itellekin toivoa tulevaan :)
Onneks on kesä ja loma niin ei ehdi murehtia vauvajuttuja!

tsemppiä jokaiselle :)
 
Lucky, kiitos kysymästä, loppukierron oireita vaan, niin kuin aiemmissakin kierroissa. Viikon päästä täti tulee sitten taas ja tjot-kierto 30 käynnistyy...

Muurahainen kp 23/31, tjot-kierto 29
 
Murkku: ai jaa. Mutta tsemppiä kuitenki Loppukiertoon. Eihän sitä koskaan tiedä. Et vissiin oo ovista tikutellu enää.
 
Lucky, en oo tikutellu, mutta oireiden perusteella nyt olis dpo 7. Ei oikein mitään järkeä tikutella, kun ei sillä enää oo niin väliä...
 
Hyi kun nämä piinapäivät on kamalaa tuskaa. Jotenkin luulin että vuodessa sitä ehtis turtua tähän kaikkeen ettei enää piinailis eikä jännittäis.. Mutta ei kyllä sitä vaan jo jännittää ihan niin että mahanpohjasta ottaa. No eipähän tartte lähteä särkäniemeen... :D toivottavasti jännittäminen ei oo pahasta raskautumis prosessille? :/

Pätkis dpo 3
 
Mie en enää edes jännitä, en usko tärppiin pätkääkään. Vähän helpottuneempi fiilis ollu viime päivinä. Tällä viikolla ollu töissä ihan kivaa (ei uskois et on mahdollista), joten ei oo tullu mietittyä lapsettomuutta niin paljon.
 
Mun pää on niin typerä ettei se osaa luopua toivosta ennen kuin selviää joku syy miksi raskautuminen olis epätodennäköistä. Siihen asti kai mä jännitän joka kuukausi... :nailbiting:
 
Mulla sama. Ei jaksa enää innostua tai odottaa mitään. Muutenkin kierrot niin hiton pitkiä että ei näillä voi edes raskautua.
Mutta 17.8. on aika gynelle. Letroja ja lugeja menen hakemaan. Katsotaan josko saisin. Niillä voisi vielä koittaa josko onnistaisi.
En mä näe itseäni yrittämässä enää monen vuoden päästä. Jos ei parissa vuodessa tule niin kyl sit saa olla. Ei sitä itse jaksa eikä tee liitollekaan hyvää koko ajan odottaa alkaako menkat vai ei. Vaikka ei jännittäisi tms. niin tottakai sitä asiaa miettii kun kalenteri kertoo et nyt olisi kierron loputtava.
 
Esikoista toivottiin melkein kolme vuotta, toisestakin on jo yk 13 menossa ja silti vaan toivo kasaa ittensä jostain joka kuukausi.. Hyvässä ja pahassa..

Enni musta tuntuu, että työ on mulle se paikka, jossa en ehdi tätä kaikkea ajatteleen. Varsinkin kesä on vilkkaampaa aikaa, niin ei onneksi ehdi miettimään näitä asioita töissä yleensä.
 
WM mä oon kans aatellut, että montaa vuotta en pysty itseäni tällä "kiusaamaan".. Toisaalta osaanko päästää irti ennen kuin oon kaiken yrittänyt? En vaan haluaisi antaa kaikelle tälle negatiivisuudelle montaa vuotta elämästäni..
 
Takaisin
Top