Meille neuvolassa suositeltiin punottavaan peppuun talkkia, kun on näin lämpimät kelit niin ei mielellään lisää kosteutta laittaisi (=rasvaa). Sanoi tosin, että jos talkki ei auta niin sit Bepanthenia tai jos oikein pahaksi menee niin sinkkivoidetta. Me ollaan kyllä ihan talkilla ja ilmakylvyillä pärjätty.
Meillä neiti siis tuli eilen 1kk:n ikään, mutta 1kk-neuvola meillä oli jo maanantaina. Pituudesta sanoi, että todellisuudessa ei ole kasvanut varmaan kuukaudessa niin paljon kuin mitta antaa ymmärtää vaan nyt neiti pystyy pitämään jalkojaan suoremmassa kuin heti synnyttyään. Tämmöisiä mittoja siis saatiin maanantaina, suluissa syntymämitat:
Paino: 3636 g (3200 g)
Pituus: 52 cm (48 cm)
Pää: 36,4 cm (35 cm)
Mittojensa puolesta menisi siis edelleen vastasyntyneestä. Huomenna meillä on se vatsan ultra. En oikein tiedä mitä ajattelisin siitä. Tietysti toivon että ei olisi sitä mahaportin ahtaumaa, mutta toisaalta se selventäisi niin monta asiaa ja toisi itselle sellaisen olon, että homma hoidetaan ja arki normalisoituu (vai niinkö kuitenkaan?). Jos ei vatsasta löydy mitään ultrassa, niin toivottavasti jotain selviää kuitenkin siellä mahalääkärillä. Alkaa itselleni olla vähän turhan raskasta arki, kun mies on töissä ja minä päivästä toiseen itkuisen pienen kanssa kotona (ja sitten sitä jo alkaa itsekin itkeskellä kun ei osaa helpottaa pienen oloa). Jos tällainen on normaalia vauva-arkea niin mietin vaan, että miten jotkut on jaksaneet useamman lapsen tehdä. Mutta ehkäpä tämä jatkuva vauvan itkuisuus, johon mikään ei auta, ei niin normaalia sitten ole.