Vauvojen alkutaipaleen kuulumisia

  • Ketjun aloittaja Ketjun aloittaja Martuti
  • Aloituspäivämäärä Aloituspäivämäärä
Lunastar, meillä poika tekee ihan samaa! :grin Ja samaa älinää kuuluu n. 15 min ennen kuin nukahtaa :grin
 
Täällä ollaan nyt pari päivää oltu kotona ja kaikki on lähtenyt sujumaan hyvin. Vielä kun mies jää tänään isyyslomalle niin saa apua yöheräämisiin. Onneksi miehen vanhemmat ovat olleet ihania ja auttaneet esikoisen hoidossa kun ei ihan jaksa kaks vuotiaan vilkkaan pojan kanssa täysillä touhuta.
 
Maanantaina kotiuduttiin poitsun kanssa.tultiin kaupan kautta ja ostin lavallisen tuuti-äidinmaidon korviketta.
Maanantai meni iloisen pikku pojan kanssa ja tiistaina alkoi ongelmat.kakka muuttui vihreäksi ja poitsu huusi selkä kaarella illalla.myös kakkaa ei enää tullut illalla ja hän oli tosi ilmainen.kokoaika tuli röyhtäisyjä ja ilmaa mutta mikään ei auttanut.teimme kaikki mahdolliset hierontaliikkeet ja liikunnat jotta saisimme mahan toimimaan.mutta ei mikään auttanut.
Keskiviikkoaamuna oli ensimmäisenä koputtelemassa apteekin ovella.ostin samaa korviketta jota sairaalassa annettiin (nutricia,nutrilon pepti)Ja homma alkoi luistaa heti.kakka muuttui normiksi ja sitä alko siis tulla.ilmavaivat ja kivut loppuivat.rauha palasi kotiimme.
Mulla oli niin kauhea pakokauhu kun oltiin ihan voimattomia,kun mikään ei auttanut.
Olen jatkanut vielä cuplaton-liuoksen antamista,koska pojalla niin kova imutahti,että imee llmaa vaikka meillä käytössä vaan anti-colik (alipaine-ilmaton) pulloja.
Ihanaa kun poitsu taas oma ihana itsensä!!ja että selvitin säikähdyksellä.vastasyntyneiden suolisto on vielä niin kehittymätön..mutta en halua tuottaa kipua pojalle missään nimessä.
Neuvolassa suositeltiin antamaan apteekin jauhetta tämän kuukauden ja sitten alkaa lisäämään kaupan korvikkeita joukkoon.
Muuten meil on mennyt hyvin.poika syö yöllä 5:00 ja seuraavankerran 10:00.saamme siis nukkua erittäin hyvin!!
Ihana ja hyvän tuulinen pikkuinen kaiken puolin :) <3
Olemme jo käyneet kaupassa yhdessä (suojatin rattaat parhaani mukaan enkä antanut ihmisten hönkiä rattaisiin :) ) ja mökillä piipahdettiin myös alkuviikolla.

Sent from my iPhone using Vau Foorumi
 
Muokattu viimeksi:
^ Onko hänellä lehmänmaitoallergia vai miksi juuri tuo Nutrilon? Meillä oli sairaalassa poikatotutettu NAN-valmisteeseen (se perusversio), niin sillä jatkettiin kotona, kun oma maito ei riitä.
 
Korvike lapset on siinä mielessä ihania kun he ovat pidempään kylläisempiä kuin äidinmaidolla. Näin minulle kertoi kauan sitten hyvä neuvolan täti. Tämähän tosin ei kaikilla päde, toivon, että tulisi ainakin omalla kohdalla.
 
Meillä sällillä oli tossa rauhallisemmat kaks päivää ja nyt sit tankataankin oikeen urakalla. Tasoittunee jossainkohti mutta 3h välein menee tavaraa sisään ja tulee ulos myös, hiukka harvemmin mutta tulee. Meillä on Nutrilon Premilonia, keskosten korviketta. Jos oikein hyvin käy niin tokavika purkki menossa. Naniin vissiin sitten mekin siirrytään ku jäbälle tulee se reilut 3.5kg puntariin, eli iihan kohta :) Vaunulenkkiä kertyi tänään 40min ja hyvin meni, nythän tää alkaa olemaan jo kivaakin kun koira hoksasi mitä pitää tehdä ja itsellä alkaa se aristelu karista kun huomaa että pikkukaverilla on vaunuissa kaikki hyvin :)

Sent from my GT-I9195 using Vau Foorumi mobile app
 
Ainiin ja melkoista ärinää ja mörinää meilläkin ennen ja jälkeen ruokailun..

Sent from my GT-I9195 using Vau Foorumi mobile app
 
Lunastar, ei ole lehmän maitoallergiaa,ainakin sormet kyyrpäitä myötä toivon niin.
Sairaalassa kaikki sektio vauvat ja imetys ongelmalliset saivat tuota nutrilon peptiä.tarkempaa syytä en tiedä,että miksi juuri tuo merkki ja malli.
Mä ajattelin kans tuota nannia kokeilla sitten tän korvikkeen rinnalla,mutta sitä tuutia en uskalla enää ihan heti testata.
Meillä tää nukuminen ja syöminen menee aika hyvässä rytmissä.päivällä 3-4 tuntia unta ja saman siten syöttö ja vaipan vaihto.illalla poika alkaa tankkaamaan ruokaa enemmän ja sitten nukkuukin sen 5 tuntia putkeen ja sitten syöttö ja uni jatkuu.
Tämä on ollu meille suuri helpotus ja ollaan saatu nukuttua itse todella hyvin.
Milloinhan vauvalle alkaa tulla oikea rytmi esim. Aamu heräämiset 6:00 ja sitten ollaan hereillä jo jonkuu aikaa jne?nyt seurustelu hetki sijoittuu iltapäivälle ja kestää noin tunnin verran kahdella syötöllä :) välillä toivon että kestäisi nyt hetken kauemmin hereillä että ehtisi kunnolla höpötellä ja nuhjailla kullannupun kanssa,mutta sitten hän vaan nukahtaa tyytyväisenä syliin taikka käsivarrelle. :)


Sent from my iPhone using Vau Foorumi
 
Joo ei täälläkään kyllä vielä olla hereillä muuta kuin tyyliin vaipanvaihtopöydällä. Siinä me pidetään meidän seurustelutuokioita :) Mietin kans että koskakohan alkaa olemaan enempi hereillä? Toki nyt on helppoa kun tuo lähinnä syö ja nukkuu... :wink

Ja meidän neiti veteli edellisyönä sikeetä sitten 6 tuntia putkeen! :eek: No ei haitannut mua :grin Mitä nyt heräsin sitten siihen, että tisseissä kauhea paine...

Tänään meidän typykkä täytti 2 viikkoa :Heartred
Lastenneuvolatäti kävi tänään. Juteltiin kaikkea, ja hän toi esitteitä ja lahjoja ja täytteli typylle neuvolakortin. Punnittiin neiti, ja hän on nyt saavuttanut syntymäpainonsa, maitoa on siis riittänyt, huh helpotus! Ja kaikki reaktiot yms. normaalit. Kaikki siis kunnossa.
 
Omall puntarilla katselin vaavin painoa nyt illalla ja sen mukaan paino olisi 2,9kg o_O Hurja vauhti herralla, jos paikkansa pitää! Meillä tällä hetkellä syötöt 3-4h välein, mutta päivällä saattaa olla aamulla, päivällä ja illalla (yleensä 2x pv) pitkän jakson hereillä eli 2-3h, Ei siis välttämättä edes nuku syöttöjen välillä o_O
 
^Mitä kaikkea teillä poitsu sitten puuhailee, kun on noin pitkiä aikoja hereillä?
 
Ihan vain katselee ympärilleen ja sätkii :) Usein otetaan syliin ja seurustellaan ja jumppaillaan. Välillä makoilee lattialla joko selällään tai mahallaan - vähän asentoa vaihdellen ja sen mukaan, miten itse seuraamassa tilannetta (mahallaan siis vain valvonnan alaisena). Viihtyy siis yksin, ettei tartte erikseen olla siinä seuran, jos pitää muita asioita tehdä/hoitaa.
 
Wau, kuulostaa hyvältä :) Joko hän on hymyillyt? Kun on kuukauden vanha? Vai meneekö hänen kehitys vähän jäljessä...? Kuinkas paljon ennen laskettua poikanne syntyikään?
 
6 viikkoa ennen laskettua syntyi eli ensi maanantaina (14.7.) olis ollu laskettu aika :grin Mä en itseasiassa oo 100% varma mitä pikkuvauvojen kehitykseen ihan näin alussa kuuluisi, mutta seuraa kyllä jo katseellaan ja hymyäkin on tullut :) Ja muutenkin kyllä kehitystä tullut hurjasti siitä, mistä lähdettiin :) Ja kauheesti juttua tulee koko ajan - äiti ei vaan ihan ymmärrä vielä :grin Mutta siis ei neuvolassa mitenkään ainakaan kommentoitu, että olisi kehityksestä jäljessä - toki ainahan tuo kehittyminen on yksilöllistä :)
 
Hemmetti lunastar, onks meil sama LA?? :D en oo eed huomannu! Meillä synty 2,5kk etuaikaa, teillä 1,5kk. aika sattumaa :)

Sent from my GT-I9195 using Vau Foorumi mobile app
 
^ No hitsi. Enpä ollu kans huomannu. Aikamoinen yhteensattuma :grin Ja rocket, jonka lapsi syntyi 30.5., LA olis ollu 15.7. :grin
 
Muutoin sujunut ihan kivasti, mutta nyt ku ikää reilu 2vko niin meillä on nuha, ja yskä... :sad001 kunhan ei kuumetta tekis.
Pisimmillään on jaksettu olla hereillä jo lähemmäs 3 tuntia, ja ihan tyytyväisenä. Hiukan myös alettu "juttelemaan".

Piti kait nyt jotain muutakin kirjoittaa mutta tää ajatuksen juoksu....
 
Meillä on kans ollu nuhaa, mutta parempaan suuntaan mennään. Kävin ostaan Nenä-Fridan, niin se pelastanut paljon, kun helppo käyttää ja saa sen rään nenästä pois. Itsellä ollu sitkeä yskä ja flunssan poikasta, niin pelkään, että poikaan tarttuu myös :(
 
Ajoittain röhisee ku possu, aikas tukkonen on. Välillä onnistuu aivastamaan kunnon räät poskelle. Keittis-tippoja oon yrittäny tiputella, ehkä jotain hyötyäkin ollu niistä. Pulauttelut on lisääntynyt, elättelen toiveita että tuo johtuis räkiksestä.
Mä en jotenki oo oppinu noihin niistäjiin... Pitäis varmaan yrittää sellastakin. Oliks toi Frida se missä ite imettiin letkusta?
 
Takaisin
Top