kannattaa miettiä vaunujen kans, tartteeko työntösuuntaa vaihtaa.
me asutaa vähä syriemmäsä ja oon kova käymää lenkillä (vaikka sitä ei näin mun ulukomuojosta huomaa... :D ). esikoiselle hommattii oran taigat, niisä oli isot renkaat, pääsee huonommallaki tiellä ja olivat suomalaiset.
meillä esikoisen ja toisen lapsen ikäero on 1v 11kk, molemmat pojat on syntyny näin syksyllä ja aattelin heti, että meille ehottomasti ostetaa sisarusrattaat että pääsen lenkille. jokku sano, että kannattaako niitä sisarusrattaita ostaa, ko niitten käyttöikä tulee olehe lyhyt, ko esikoinen oli jo kuitenki tuon ikänen, että eikö pelekällä seisomalaualla päriää. mutta jos teen 7-9km lenkkejä ja mies on palio töisä, joten lapset on pakko ottaa mukaa jos meinaa lenkkeillä, nii eihän siinä tuon ikänen jaksa nii kauaa seisoskella kyytillä.
joten ostin uutena nuo carenan double swingit (evo-mallia ei vielä sillon ollu) + kantokopan vauvalle. carenat oli edulliset, isot tavarakorit, omat kuomut lapsille ja niisä oli isot renkaat, pääsee talavellaki hyvin liikkehelle. noh, olihan ne oran rattaisii verrattuna niinkö yö ja päivä, vähä laatuerua...

mutta eipä tullu ostaesa mielee, että niisähän ei saa työntösuuntaa vaihettua. vauva oli kopan kans minuhu päin ja esikoisen naama eteenpäin. meillä on pari kilometriä tuosa peltoaukiota (ja meriki lähellä), joten AINA tuulee, enempi tai vähempi. talavella sitte tuulella ja tuiskulla oli hankalaa liikkua sisarusrattaitten kans, ko niitä piti vetää peräsä, ettei esikoiselle tuiskuta lunta naamaha. mutta sitte vauvankoppa oliki vastatuulehe, mutta mulla oli aina harso siinä eesä. yhen talaven kiskoin niitä rattaita peräsä ja manasin, ko en ollu hoksannu asiaa.
tuli kesä ja aattelin, että ei esikoinen varmaa enää syksyllä istu rattaitten kyytillä, täyttäishän se sitte jo 3v. mutta tämä tykkäs istua pikkuvelien kans sisarusrattaisa ja taas oli talavi tulosa, nii aattelin että mää en kyllä toista talavia ala lumesa niitä vetähä peräsä. joten myin ne carenat sitte kaverille, joka asuu keskellä kylää suojemmasa paikasa ko me ja ostin käytettynä brion sisarusrattaat, joisa oli HEITTOAISA.
raskaammathan ne briot oli lykätä mitä carenat, eturenkaat ei ollu "pyörivät", oli hankalampi kääntyä niitten kans, tavarakori brioisa oli matala, sinne oli hankala laittaa ostoskasseja. istuintila lapsille oli pienempi ja yhteinen matalampi kuomu, esikoinen ei meinannu mahtua kuomun alle. niisä ei ollu pikkusta taskua puhelimelle ja avaimille tms (toki uuemmisa voi olla).. mutta työntöaisan korkeutta sai säätää ja työntösuunnan sai käännettyä sitte ettei poikien naamalle tuullu, se oli pääasia.
vissii carenoihin ois saanu semmosen läpinäkyvän sajesuojan, ettei lapsien naamalle ois tuullu ja satanu lunta/vettä, mutta mää en jotenki semmosee lämmenny. mää oon muutenki tosi huono käyttähä sajesuojaa, mun mielestä se on hankala. sitähä ois pitäny pitää joka ikinen kerta käyttää ko lähetää kärryttelee, helepompi ois ollu vain kääntää työntösuuntaa.
esikoinen istu sisarusrattaitten kyytillä viime kevääsee asti, eli 3,5 vuotiaaks ja oppi sitte ajaa pyörällä, nii oon nyt sitte jemmannu ne briot oottaha kevättä, että saan sitte laittaa kakkosen ja kolomosen kyytii ja lenkille.
carenoisa on tosi ohutta se kangas, että niihin saa talavella laittaa kyllä vilttiä, peittua, taliaa, makuupussia, lämpöpussia, että sielä lapset tarkenee istua kyytillä.
ja työntöaisa on ergonominen, se on plussaa.
ja se carenan vauvankoppa on aika pieni, meillä kakkonen ei mahtunu sinne ko 4-5kk ikäseks asti ja sitte oliki pakko ottaa koppa pois ja laittaa makuupussia yms sinne "isolle puolelle" ja poika sinne, mutta onneks oli jo kevät tuloillaa. niisä esikoiselle ostetuisa oran taigoisa oli pehemiä kantokassi, mutta se ei mahtunnu carenoihin, enkä vihtinny enää ostaa sopivampaa kantokassia sisarusrattaisii. joten leikkasin äitiyspakkauksen makuupussihi reijät vöille, nii poika ei valunnu pois kyytiltä. toki onhan meillä pojat ollu isoja, että varmasti "normaalimman" kokonen vauva mahtuu pitempähä sinne.
sitte jos carenat pakkaa kasaha, nii ne saa pystöllee, vie lattialta vähän tilaa, saa vaikka seinän vieree nostettua pystöö ja niisä on semmonen lukitusjuttu, nii ne pysyy hyvin kasasa. :)
mää oon monesti haaveillu meille juoksurattaita, mutta en voi semmosia hommata just tuon tuulisuuen takia, niisähän vissii aina on lapsi menosuuntaa. pitäs varmaa muutta lähemmäs kylää. ;D
tuli pitkästi tekstiä, vaikka ei vastannukkaa
Kaisan alotuskysymyksee. mutta toivottavasti tästä oli jollekki apua sisarusrattaitten hankkimisee. :)