Vaunuista

  • Ketjun aloittaja Ketjun aloittaja Kaisa
  • Aloituspäivämäärä Aloituspäivämäärä
Miten ihmeessä nuo Emmaljungat oikein menee, oon ihan sekasi että mikä on mikäki, duo combi, edge, sport, classic, combi.. äh! Ja mitä ne meinaa! Auttakkee :anyone


Minä mietin ihan samaa!!! Olen kuullu monelta Lapissa asuvalta äipältä että enmaljungat on parhaat menemään syvässäkin lumessa ja tarvittaessa vaikka polulla. Mutta millaiset emmalit? Apuja tarvin minäkin. En aijo ostaa mitään halppis vaunuja vaan kerralla laadukkaat, vaikka käytettynä, kunhan ne on hyvät.
 
maisakarja mä sain itseasiassa vähän selvitettyä tota asiaa, tai tarpeeksi siihen nähden että itse saatiin vaunut ostettua :).
Eli ainaki edge duo combissa se edge meinaa sitä väriä (edge = "normaalivärit") ja mondial duo combi on muuten sama asia mutta mondial-kuosit on niitä nahkakuoseja. Siis toki muitaki ominaisuuksia noissa edgessä ja mondialissa mutta tuo väri/materiaalijuttu itselle ainaki se isoin erottava tekijä noiden kahden välillä. Ja sitte classic-runko on semmonen missä on mm. metallinen kori ja työntöaisan korkeussäätö. Sport-rungossa taasen esim. alakori on kankainen ja työntoaisassa ei oo korkeussäätöä, on vaan semmonen teleskooppisäätö. Duo-rungoissa on kääntyvät,pienemmät etupyörät. Ja siis ainakin noihin classic, sport ja duo-runkoihin passaa nuo edge ja mondial-ratasosat ja kopat.
City crosseihin ei käsittääkseni automaattisesti kuulu koppaa, vaan pelkkä ratasosa. Mutta niihin saa ostettua city-kopan, joka taasen on sitte vähä pienempi ku tuo duo combiin passaava koppa. Korjatkoon joku jos oon väärässä :)
 
Näitä lueskellessa huokasen ite helpotuksesta kun vaunut löyty niin helpolla eikä tarvii enää pähkäillä. Toihan vaikuttaa jo melkeen yhtä vaikeelta kun auton valinta!
 
Joo pientä tutkimustyötä ja vertailua sai kyllä tehä :grin
 
Mutta kyllä noin isojen hankintojen kohdalla kannattaakin tutkia ja vertailla sen sijaan et luottais vaan jonkun muun suosituksiin! Vaivannäkö kannattaa kun sit saa just omaan makuun sopivat vaunut :)
 
Onks kellään muulla Gessleinin vaunuja? Ite hankin jo syksyn puolella käytettynä tosi hyväkuntoset Gesslein F6 -vaunut puoleen hintaan. Netissä vaunushoppaillessa tulin siihen tulokseen et ne on vaihdettavine pyörineen ja kaikkine muine ominaisuuksineen parhaat näin kaupunkivauvan kanssa :)
 
Takaisin
Top