Uusi Vauva kuumeilu

Mä en toista lähe tekemää,haluun nukkua joskus.vaikka tyttö onkii helppo(ei koliikkia tms) ni kyl mä koen itteni sen verran väsyneeks et en todellakaa jaksais toista samaa syssyy.ja jos useemman vuoden oottais ni sit olisin omasta mielestä jo liian vanha tekemää toista.siispä tällä mennää.
 
Ukko on sanonu et eiköhän toi yks riitä, mut se johtuu vaan siitä kun meijän minimies ei haluu nukkua ennen puolta yötä vaikka mitä tekis...
Ite vasta eilen huomasin et mihin mun pikkumies on kadonnut ku on kasvanu ainaki 12 senttiä ja painooki tullu ainaki nelisen kiloo niin et käsi puutuu ku sitä syöttää... :D
 
Tännekin toivotaan vielä ainakin yhtä lasta tämän esikoisen rinnalle. Kolme lasta on ehdottomasti maximi mulle ja miehelle. Mekin ajateltiin muutama vuosi katsella tämän poitsun kanssa, että miten tää sydämen vajaatoiminta lähtee paranemaan ja töihinkin haluan ensin, jotta saadaan joskus omakotitalo. Mulla on vauvakuume ehkä sen takia, että haluaisin niin kovasti kokea normaalin vauva-arjen aivan pienen nyytin kanssa.
 
Täällä olis toiveissa vielä toinenkin nappula. Kuhan tää eka nyt ois parin vuoden ikänen jo sit. Raskausaikaa en voi sanoa kaipaavani, synnytystä vielä vähemmän. Aika kultaa muistot, kai ?
 
Me yritettiin omaamme viisi vuotta ja oltiin jo totaalisesti hyväksytty et vauvoja ei vaan tuu! Eihän se toki ollu helppo niellä, mut aloin just päästä asian yli! Sen takii en meinannu millään uskoa et oon raskaana, eli en menkkojen pois jäännin takia edes epäilly raskautta! Monta kertaa menkat saattoi jäädä kahdestikin väliin ihan vaan stressin takia! Sit vasta kun luulin sairastuneeni norovirukseen ja kun se kesti viikon, niin aloin miettiä voisko tää olla jotain muuta kuin oksutauti! :D tein sitten viis kotitestiä, vahvoja plussiahan ne näytti kaikki! Mulla jäi raskausvaivojen takia opinnot vähän kesken, joten heti keväällä kun paperit on taskussa, pistetään uus vauva tilaukseen ja toivotaan et nyt raskautuis vähän helpommin! Vaikka raskausaika oli ihan hirvee, mä kaipaan ihan kauheesti synnytystä ja niitä ekoja ruusunpunaisia päiviä ihan pikkuisen kans, mun on vaan pakko saada kokea ne uudestaan!! <3


Sent from my iPhone using Vau Foorumi
 
Iskiki muuten kauhee haikeus; synnytyksest koht 3kk ja tuntuu et siit ja koko kesästä olis jo ikuisuus...En mäkää tosiaa raskautta kaipaa, mut synnyttää vois vaik kerran kuussa(näil mun kokemuksil). Kauheeta miten lyhyt tää vauva-aika on, sitä tosiaan jo kaipailee seuraavaa.
 
Mä taas kaipaan raskautta. Olin niin söpö pömppikseni kanssa. Iho voi loistavasti,tukka kiilsi ja oli upean tuuhea sekä kasvoi huimasti yhtäkkiä pituutta eikä mitään vanhoja vaivoja ei näkyny. Nyt kun raskaus on ohi, on vanhat vaivat tulleet takaisin. Esimerkiksi oikea polvi keräsi taas yhtäkkiä nestettä ja nyt jännittää, et pitääks se taas punkteerata. Jospa menis levolla ohi. Eli jos raskaus sopii mulle, niin pitää vissiin vaan alkaa tekeen omaa fudistiimiä. <3 Tosin alkuraskauden pahoinvointia ei oo ikävä, mut muuten mulla oli kyl ihanaa. :D Seuraava raskaus(jos vielä mulle suodaan) on todennäköisesti varmaan ihan hirveä. :D
 
Mullakin on kova vauva kuume! Esikoinen on 4,5kk ja kovasti tahtoisin jo toisen! :)

Sent from my GT-I9505 using Vau Foorumi mobile app
 
Toi on muuten jännä,et tukka tosiaan kasvo ihan älyttömästi. Mua kyl harmittaa ihan suunnattomasti, et menin parturiin leikkauttaa kivan äippätukan. Ois pitäny jättää väliin. Tää näyttää siltä, et joku kaksvuotias ois iskän partakoneella käyny yön pimeinä tunteina vähän testailees. No onneks tää on kasvava luonnonvara.

Hatsii toihan on ihan mahtavaa. Voisin kuvitella, et noin pitkän odotuksen jälkeen ois ollu tosi epäuskoinen. Me oltiin sinänsä onnekkaita, et pari kuukautta oltii sillee, et tulee jos tulee ja kolmantena kuukautena oikeesti yritettiin. Olin ihan varma, ettei ollu tärpänny. Tuntu siis siltä, et menkat alkaa ihan just. Viimenään sit ironista kyllä, tuomiosunnuntaina tein testin. Naureskelin vielä miehellekin, et tuu ny säki kattoo, ettei siihen mitää viivaa ilmesty. No toisin kävi, kolmen testin jälkeen se oli jo uskottava :D Näin jälkeenpäin ku aattelee, ni ois varmaan voinu jotain siitäki päätellä, et saatoin yhtäkkiä nukahtaa sohvalleki ilman mitään syytä. :D
 
Joo..nopeasti tosiaan menee tämä vauva aika..tänään meidän tytsylle 3kk täyteen..JA vastahan se oli sellanen suloisen onneton "rääpäle" :D.tai onhan se vieläkin..:D
 
Juu ei nää miltään pikkuvauvoilta enää tunnu :) Osaavatki jo vaikka ja mitä :love7
 
Mä en vielä halua ajatellakaan toista lasta, tässä ekassa on ihan riittävästi meille vauvaa vielä pitkäksi aikaa. :) Ehkä sitten kun arki alkaa helpottamaan ja aika on kullannut muistot. Siinä voi vähän kestää...;) Raskautta ei varmasti tule ikävä, mitään vaihetta siitä. Parasta oli ekat viikot, kun ei vielä ollu pahoinvointia eikä isoa mahaa. Mutta sitä tulee sen sijaan ikävä, kun laitoksella sai oman vauvan syliin ekaa kertaa. Ja se rakastumisen tunne ekoina päivinä. <3 Mä odotan innolla että joku lähipiirissä kertoo vauva-uutisia, niin sais vähän niinku elää siinä mukana. :)
 
Haluan kokea synnytyksen uudelleen, se oli jotenkin kertakaikkisen upea kokemus. Tuntuu, että raskaudesta ja synnytyksestä on jo ikuisuus. Vauvakin on kasvanut valtavasti ja kehittynyt, ihmeellistä seurata pikku ihmistä :)
 
Huh, miten toiset joutuu odottamaan ja ehkä hieman miettimään pahinta :sad001
Itse olen tullut helposti raskaaksi, kun päätettiin, että esikoinen saa tulla kun haluaa niin ei mennyt kuin 2kk kun tikkuun tuli plussa. Kun lopetin esikoisen imettämisen toukokuussa niin joulukuussa plussasin tämän toisen.. En edes osaa kuvitella mitä s yrittäminen kaikilla apukeinoilla edes on..

Nyt, kun meidän sukuun on syntynyt uusi tulokas niin on vähän ajatuksissa ollut, että "mäki haluun" ja kokenu pientä "kateutta" :oops: Olen kyllä todella onnellinen toisten puolesta, emmä sillä.. Mutta vauvat on aina vauvoja :)
 
Mä oon monesti miettiny, et kuin epäreilua se on, et toiset vaan "vahingossa" rupee odottamaan (eikä välttämättä halua koko lasta). Sitten taas toiset oikein yrittämällä yrittää ja ei ehkä ikinä onnistu.

Mulla kesti vuosia, et löysin semmosen miehen, jonka kanssa ylipäätään haluais vauvan. Siinä välissä kerkesin olla kateellinen monille kavereille ja serkuille. Tuntu, et joka paikasta tunkee vauvauutisia. Jos oltais vuositolkulla jouduttu yrittämään, ni en tiiä oisko siinä parisuhde ees kestäny. Tosin nyt on miehellä kestämistä. Tuntuu, et hormoonit on enemmän hunningolla, kun koko raskausaikana. Musta on tullu niin karhuemo. :D
 
Mullakin kuume vaan kasvaa, todella saatiin NKL "kielto"ettei vuoteen saa yrittää seuraavaa, kohtu/arvet täytyy parantua rauhassa,voi repeytyä jos liian aikaisin alkaa venymään :/
Odotan kiltisti vuoden :)
Lähipiirissä 2 istukan/kohtun repeämistä vuoden sisään :( tosin ei liittynyt sektioon,mutta vauvat menehtyi...en lähde riskeeramaan turhaan.
 
Eilen eksyin elokuufoorumin alkupäähän ja herkisti, kun tajusi kuinka moni joutui tästä ketjusta häipymään ja itsellä oli onni ja etuoikeus saada oma terve pötkylä syliin asti. Muistui hyvin mieleen myös alkuraskauden paniikki ja jännitys keskenmenosta. Siksi onkin hiukan ristiriitaista ajatella uutta raskautta, mutta ehkä siihen suhtautuisi rennommin, kun on kuitenkin esikko tuossa pyörimässä. Sektion jälkeen ajattelin, että lapsiluku jää yhteen, mutta meidän pojalla ei ole vielä yhtään serkkuakaan ja tuntuisi turvattomalta jättää poika ainokaiseksi! Eli pientä kuumeilua täälläkin ja ajatus siitä, että taloudellisesti kannattavinta olisi tehdä kakkonen samoilla päivärahoilla, eli ennenkuin esikko täyttää kolme :p

Mulle jäi tuo tuomiosunnuntai kanssa mieleen! Oltiin vuosi sitten pe ja la kaupunkilomailemassa miehen kanssa ja tuomiosunnuntaina, joka sattui osumaan mun nimipäiväksi, mua nipisti kyljestä. Olin monesti tuon kylkikivun kierron puolivälissä havainnut ja itsekseni miettinyt, että olisikohan ovulaatio. Naureskelinkin itsekseni, että onpas kohtalokkaat ennusmerkit ja toden totta, ensimmäisestä yrityskierrosta tärppäsi ja luultavasti siis ovuloin juuri tuolloin, kun miehen kanssa ei tosiaan nähty kuin viikonloppuisin! Uskon siis vahvasti, että mun ja pojan yhteinen taival on nyt juurikin tänään kestäny täsmälleen vuoden, tuli siis nimppareilleni erityinen, salainen merkitys :) Poika täyttää tänään myös kolme kk, että äitiä herkistää nyt kerrakseen.

Esikko tuli helposti, mutta toivottuna (olin kanssa ehtinyt etsimään tuota oikeaa miestä useamman vuoden), saas nähdä miten toisen kanssa käy. Tietääkö joku/onko kokemusta, heikentääkö sektio mahdollisuuksia tulla raskaaksi? (Aion tosin lepuuttaa kehoa ainakin jonkun aikaa vielä...)
 
Takaisin
Top