UMK ja Euroviisut

Bella Swan

Moderaattori
Staff member
Administrator
Maalisäidit 2020
Tänne keskustelua näistä ♡

Tänään valitaan Suomen edustaja viisuihin. Seitsemästä kappaleesta kelpuuttaisin sinne neljä! Eli aika kova taso sanoisinko.
 
Takatukka 💃 Luulen, että Liekinheitin valitaan pelkän ennakkohypetyksen perusteella. Itse en oikein kappaleesta välitä, mutta ymmärrän suosion.
 
Oma järjestys perustuen sekä etukäteen kuunteluun että tänään tv esityksiin.

1. Linda ja Pete🔥 (just mennyt ovis saattaa vaikuttaa mielipiteeseeni, kun Pete laulaa tunteella "voiko ihminen kuolla kiimaan". Huh🔥. 🤣🤣)
2. Chachi 😍 (RA-KAS-TAN!!! Koko biisi ja etenkin Chachin energia 😍🔥)
3. Komiat (Lululai, Lululei = numa-numa-jei? 😂 eli tarpeeksi tarttuva. 3,5 vee oppi kertsin ulkoa ja laulaa mukana 🥹😄)
4. Sinikka Monte
5. Kiki
6. Antti Paalanen (karsea 😅 niin erikoinen että ymmärrän kyllä miksi ihmiset pitäis tätä hyvänä)
7. Etta (tykkään tuotannosta muuten mutta tää biisi ei vaan iskeny 🥲🫶🏼)
 
Minä yritin esitykset läpi katsoa ja kuunnella, vaan en pystynyt. Ensin tippui katse ja huomasin pääasiassa katselevani neulomistani ( normaalisti yksivärinen sukan varsi 2o2n ei katselua kaipaa) sitten lähes sulkeutui korvatkin. Hanurimiehen esitys oli pahin, valitettavasti. Itse lähettäisin Komiat Suomea jonnekin edustamaan, sen raalatuksen kun oppii minkä kielinen kuulija tahansa.
 
Chachi veti hyvin! 🥳

Noin muuten ajattelin yleisesti ottaen, että kyllä hyvin kelpuutan Linda Lampeniuksen edustamaan Suomea, kun monina vuosina on ollut ihan kummallisia ja kammottavia rimanalituksiakin. 🎻👍👍
 
Tajusin etten tiedä mitään muiden osallistujamaiden edustajista. Onkohan jossain muualla jo selvillä ketä lähetetään? Kutkuttavaa aikaa tää kevät viisufanin vinkkelistä kyllä!
 
Oon katsonut Lindan ja Peten esityksen monta kertaa ja joka kerta menen kananlihalle. Tykkään jousisoittimien käytöstä popkappaleissa.

Kiki on itseasiassa mun vanha tuttu, kiva nähdä että on päässyt näinkin pitkälle urallaan. Oli ihan uransa alussa silloin kun oltiin tekemisissä enkä edes silloin tiennyt että laulaa 🤭

YouTubesta varmaan löytyy noita muiden maiden ehdokkaita.
 
Taas loppui aika, oli tarkoitus fiilistellä viisujen kappaleita pitkin kevättä. Eilen lapsi heräsi juuri kun söin iltapalaa volumet hiljasella kun euroviisut alkoi. Nukahdin lapsen huoneeseen ni jäi sit viisut välistä 😆
Mutta ihmettelen tuloksia. Aamulla kyllä pettymys kun katsoin tulokset.
 
Mun musiikkia rakastava taapero jaksoi katsoa ekakarsintojen kaikki varsinaiset esitykset sohvalla löhöten. Oma mielikuvitukseni oli kovilla kun "sain" lukea ääneen eli keksiä suomenkieliset hänen ikötasoisensa mukaiset sanoitukset kuhunkin kappaleeseen.

Hyvin ne olivat hänen mieleensö jääneet kun finaalia yhdessä eilen katsottiin ja hän eri esityksiä minulle vuorostaan selosti.
Taaperon suosikki eli kissamies ei valitettavasti voittanut, mutta kun äänten laskun alkaessa taapero totesi: "onneksi hirviö (Lordi) osasi auttaa muita esiintyjiä ja sai siksi laulaa monta kertaa!" niin koin noiden kahden erityisen illan valvomisten olleen hänen kannaltaan perusteltuja.
Tänä aamuna aamupalapöydössö aivan spontaanisti totesi haluavansa kasvaa äkkiä isoksi jotta pääsee oikeasti katsomoon eikä tartte sohvalla taputtaa!
Onneksi Suomi ei tänäkään vuonna voittanut, sillä kovin kalliiksi vastaavan shown järjestäminen olisi tullut!
 
Takaisin
Top