Toukomussujen vauva-arkea

Riinu kovasti jaksamista sulle ja toivottavasti se siitä selkiytyy ja alkaa helpottaa!

Inxu  niinpä niin... synnytyksen jälkeiset aivot ei osaa ajatella selkeästi täällä päässä ainakaan [:D]
 
inhottavaa kun ei syytä löydy, jaksamisia teille sinne Riinu.

Täälläkään minä en juuri viime yönä nukkunut ja neitikin päätti sitten että ennen seitsemää herättiin tänään [8|] Joskus yhdeksän aikaan sitten alotettiin huutaminen, ukko oli vielä nukkumassa. Ei tissiä suostunu ottamaan, ei rauhottunu kun mahallaan kanto, mikään ei auttanu. Meinas tulla äitiltäkin jo itku kunnes ukko heräs ja otti neidin kantoon. Hetken ukon sylissä itki ja nukahti sitten siihen. Mulla on vähän flunssanen oli että toivottavasti en oo tulossa kipeeks niin Janikakin pysyis terveenä [:(]
 
miiuhoo tuskin minäkään sitä tajuisin jos sitä en työn takia tietäis [:D]
 
Onko teillä kuinka tullut oireita rokotteista? Täällä on neiti ihan hirmu kipeen olonen, oon antanu nestemäistä panadolia. Lähes kokoajan vaikertaa ja mymisee alahuuli vääpällään, ja yhtään jos ottaa syliin tms asentoa vaihtaa niin hirmu huudot. [:(] Kauanko tää kestää? Äitiä käy niin pahaa kun pientä sattuu ja on huono olla. [:(]
 
meillä tuli vaan yhdistelmärokotteesta, ei tästä tutkimusrokotteesta. pistopäivän oli kipeä, mutta ei enää seuraavana päivänä. mäkin annoin kaks kertaa panadolia nesteenä sillon.
 
Emma sai eilen yhtäaikaa molemmat, joten hankala sanoa kummasta johtuu. Mutta siis tosiaan eilen jo piikki saatu ja on tänään paljon kipeemmän olonen kun eilen illalla. [:(]
 
Me saatiin 3kk neuvolassa tutkimus ja yhdistelmä, noin 4 tuntia rokotteiden annon jälkeen Eemeli sai kamalan kipukohtauksen ja huusi aivan kamalasti [:(] Poika oli ihan tulikuuma myöskin. Kaksi suppoa sai sen päivän aikana, ne vähän auttoi että pieni sai levättyä. Seuraava päivä oli vielä kitinän täyteinen, sitten helpotti.
 
Meille ei tullut yhdistelmärokotteesta onneksi mitään pahempia oireita. Pikkuisen itkuisempi oli rokotuspäivän ja illan, mutta ei muuta [:)].
 
Meillä Luukas oli ihan kamalan väsynyt pari-kolme päivää rokotusten jälkeen. Me saatiin rota, tutkimu ja yhdistelmärokote kaikki yhdellä kertaa. Ekalla kerralla pelkästä rotasta ei tullut mitään, mutta nyt oli rokotuspäivänä vähän rutunen ja tosiaan nukkui paljon normaalia enemmän.
 
Onneksi illalla sitten alkoi helpottamaan! [:)] Nyt on jo oikeastaan ihan normaali neiti! [:)]
 
Meillä kans viimeks Miiu sai yhdistelmän,rotan ja tutkimusrokotteen yhdellä kertaa. Muuta ei tullu ku vatsakipua, joka kesti muutaman tunnin. 
 
Täällä on taas rokotteet edessä ensi viikon tiistaina. [8|] Viimeks kun rotan sai,ei tullut mitään vatsanvääntöjä yms. Saa sitten nähä tulee noista piikeistä ja muista nyt..
 
Meillä myös ens tiistaina rokotukset. Ikävää, pelottaa valmiiksi. Neukkukin kehotti 2kk neuvolassa jo ostamaan valmiiksi jotakin suppoja tms vauvalle [8|]
Siitä suun kautta annetusta rotateqista ei tullut mitään. Toivottavasti ei näistäkään... Toivossa on hyvä elää, sano entinenkin lapamato...
 
Tuli ostettua suppoja lääkekaappiin varmuuden vuoksi jo hyvissä ajoin, niin ei tarvitse ryntäillä apteekkiin jos kuume iskee. Vaik tästä nyt on jo 15v aikaa, kun vanhemmat lapset oli vauvoja, niin ensimmäinen kuume heillä sai silloin ihan paniikkiin. Eli rauhoittaa mieltä, kun ensiapu on lähellä [:)].
Juho on oppinut nyt viikon sisällä oikein TARTTUMAAN esineisiin. Ja tietty kaikki menee suuhun [:D]. Poika on niin innoissaan tästä uudesta jutusta, että ei häneltä meinaa saada lelua irti kourasta. Rutistusvoimaa löytyy! Ja hampaista kysyin neuvolassa. Tuli vilkaistua ikeniä, kun pikkumies kuolaa litrakaupalla päivän mittaa ja "puree" ikenillä kaikkea mitä saa käsiinsä. Alahuulen alla kulmahampaiden kohdilla on ikenet pulleana. Ja valkoiset hampaat kuultaa läpi [:-]. Siis ikenen etupuolelta. On kuulemma ihan normaalia ja eivät välttämättä puhkea vielä hetkeen. On ne silti hurjan näköset ja varmaan tuntuu, kun joskus puhkeavat pintaan. Ei pitäis kurkistella [8|] ku oon ehkä vähän yliherkkis tän vauvan asioissa.
 
Meillä Kazku sama homma, toinen kulmahammas on osittain mun mielestä jo ikenen läpi mutta tosiaan etupuolelta...etuhampaiden kohdalla on ikenet alhaalla myös vaalenneet ja mun silmään vähän pulleemmat ja nää kaikki muutokset tuli viikonlopun aikana ja aiheutti kiukkua, mitähän se on sitten kun ne oikeasti puhkeaa...?
 
Kuinkas nopeasti se suppo alkaa vaikuttamaan? Eilen laitettiin ensimmäinen. Tyttöä alko heti naurattaan [&:] ja puolen tunnin päästä tuli iiiiiiiso löröjöötti [&:] toivottavasti tulkitsin itkun oikein ettei se 6 tunnin ulina ollu vain suolenväänteitä vaan särkyä jossain.  
 
Jep, pitipä käydä ostamassa flunssa-arsenaali (nenä-friidu ja panadol-mixtuuraa) varulle kun on mummolaviikonloppu edessä ja poika pärskii ja nokka vuotaa.. Meillä on ihan ihme yöt ollu, 3h nukkuu sitten alkaa levottomuus (heiluttaa päätänsä puolelta toiselle ja vikisee) ja lopulta sitten huutaa ->rauhoittuu kun nostaa ihan ylös. Ei herää huutamiseensa eikä ylös nostoon... Aamulla kun lopulta herää itse huutamiseensa niin on kuin naantalin aurinko, eikä tiedä omasta touhustaan mitään. Olisiko painajaista vai mitä..

Päivällä on normaali iloinen itsensä, kättänsä kyllä tykkää jyystää (pojalla kulmahampaat loistaa ikenien läpi, näköjään tuleva vampyyri[:D]). Ja pitäisi kai flunssan vaikuttaa myös päivällä, samalla tavalla makoilee selällään miten nukkuessaankin.. On siis ihan eri eläjä päivällä kuin yöllä :)

Mietin just apteekista, että ostanko mixtuuraa vai suppoja mutta päädyin mixtuuraan, kun sehän vaikuttaa nopeammin kuin suppo eikä ole vaarana että tulee ulosteen mukana ulos. Ja tarkemmin saa annoksenkin annettua..
 
Muksu joka ei koskaan nuku, nukkuu satavarmasti sillon kun jossain pitäis olla johonkin tiettyyn aikaan.
Sit kun on herätty, vaihdettu vaippa ja puettu fiksut vaatteet, muksu tekee niskakakat (jotka yleensä on myös äitin housuilla) ja puklaa päälleen (yleensä myös äitin paidalle) ja taas mennään vaatteiden (yleensä siis molempien) ja vaipan vaihdolle.
Ihanaa vauvaelämää <3
Eikä tarvii miettiä miksei me olla koskaan missään ajoissa [:D]
Isi sentään just ja just ehti tänään junaan kun me oltiin kuskeina...
 
Meillä on joku ihme kukkuja-ruoasta-kieltäytyjä nyt käymässä.. Miiu on pari päivää nyt ollu tosi huonolla syönnillä ja ei nuku ei sitte millään. Väsynyt on, kitisee valveilla ollessa koko ajan, ei ole tyytyväinen kuin pieniä hetkiä kerrallaan. Alkaa konstit loppumaan. Kun on nälkäinen ja aletaan syömään, tyttö kyllä syö innokkaasti hyvin pienen hetken, jonka jälkeen syönti tyssää ku seinään. Maitoo on tissit täynnä, mut ei tunnu kelpaavan. Pullosta ei eväs kelpaa myöskään. Ja todennäköisesti tuo nukkumattomuus ja jatkuva kitinä johtuu nälästä. Yölläkin mennään taas parilla syötöllä. Tosi kuluttavaa kun ei oikeesti ehdi edes hampaita pesemään, kun pitää koko ajan hyysätä ja heijata.. en tiiä mitä tehdä enää [:o]
 
Riinu meillä on ollu ihan samaa!!! Erona tosin et meillähän syödään pullosta pääosin, mutta pullolle sama homma ku sä kirjotit tissille. Äsken söi desin eka hirmu imulla, loppu kesken, kävin lämmittää lisää ja sit ei kelvannukaan enää ollenkaan.. [:-] Ennen ei oo ollu mitään ongelmaa jos välissä joutuu käymään lämmittää lisää. No, suostu sit ottaa tissistä vielä muutaman imasun ja nukahti. Mutta unetkin on tosiaan tosi levottomia. Nytkin sit tossa pyörittelee päätään ja on ihan unen ja valveen rajalla.. [&o]

Just, nukku 5min..
 
Takaisin
Top