Toukokuun tohinat

Mitä saitte äidit lahjaksi? Minä sain koristellun purkin missä on köynnöskrassi istutettuna ja kortin missä on sormivärein maalattu kämmenenkuvat vihreällä ja valkoista sormenpäissä, ilmeisesti valkovuokkoja. Arvatkaa alkoko itkettää ku muksu oli yhtä hymyä niitä antaessaan :) :) :) ihanat lahjat <3
 
Ihanaa äitienpäivää kaikille äideille <3 vuoden päästä täälläkin saadaan juhlia äitiyttä :)
 
Raskauden hormoneista huolimatta mä pysyin kasassa.
Viikolla siis tuli aika yllättäen tilanne että kävin sairaalassa hyvästelemässä isomummoni. Seuraavana päivänä tuli sitten suru uutinen.
Mua ei sureta niinkään mummon pois meno koska toivonut sitä pitkään vaan ennemmin se että ei ehtinyt nähdä vauvaa, olisi ollut niin onnessaan nähdessään pojan. Onneksi kerroin että poika tulossa.
Mummo vaan sattui nukkumaan pois juuri kuopuksen syntymäpäivänä. Nyt sitten olisi tässä ohjelmassa synttärit, hautajaiset, ystävän valmistujaiset, ehkä sukulaisen lakkiaiset ja tosiaan synnyttääkin pitäs...saatikka että kotona olis kaikki vielä valmista.
Tunteet menee kyllä vuoristorataa! Yksin ollessa saatan olla välillä itku herkkä mut miehen ollessa kotona oon räjähdys herkkä..
 
Otan osaa Hippoliina. ♡

Jotenkin tuntuu, että asioilla on tapana aina kasaantua..
 
Osanottoni hippoliina :( oon kyllä ite huomannu et jos mulla on paha olla tai hermostun niin alkaa supistuksia tulla enempi.
 
Osanottoni Hippoliina :Heartred
Juuri tänään aamulla nyyhkytin sitä, kun vauva ei kerennyt tavata omaa mummuani ja toisinpäin. Mummu eli äitini äiti kuoli kylläkin jo reilun kaksi vuotta sitten, mutta tuntuu, että kauan menee ennen kuin asian sisäistää kunnolla päässään. Oma äiti oli hänen kanssaan erittäin läheinen ja sen myötä itsekin läheinen mummun ja oman äidin kanssa.
 
Osanottoni Hippoliina <3

Usein tuntuu siltä että kun uus syntyy ni joku lähipiiristä kuolee. Ainakin meidän suvussa. Nytkin pelottaa että koska tulee jostain uutinen että joku on kuollut :(

Mä sain äitienpäivänä lahjaksi kukkia, tiikerikakun suklaakuorrutteella, esikoinen ihan itse leiponut, poika siis :) Ja ukolta lahjakortin kuumakivihierontaan :)
 
Juu niinhän mun äiti jo aiemmin sanoi että mummo tulee kuolemaan tämän vuoden aikana koska mä jatkan sitä elämää. Ja äitini siis sanoi näin keskiviikkona. Yllätys oli pienoinen kun kolikon jo perjantaina. Mutta elämä jatkuu. ☺

Äitienpäivänä mä sain aamupalan sänkyyn ja kakkuaki päivällä. Oli unohtunut että kaupat oli kiinni niin herkuteltiinpa sit pizzalla vielä lisäks..
 
Otan osaa Hippoliina! <3 mua harmittaa että miehen mummi ei kerenny näkemään tai edes kuulemaan että meille on tulossa vauva. Hän kuoli syöpään syksyllä, ite olin sillon jo raskaana mutten sitä vielä tienny. Aijemmin mummi kyseli että onko meille tulossa vauvaa, toivo sitä niin meille. Mutta ehkä hän tuolta pilvenreunalta kattelee ja tietää asian. <3
 
Iltsu90, mä mietin kans samaa, kun mun mummu aina kyseli vauvajutuista. Tiesi sen niin tärkeän olevan minulle. Minä uskon kyllä, että mummuni kyllä tietää, että vauva on tulossa ja on hengessä tietty mukana. Jouluna, kun haudalla viimeksi kävin niin kerroin kyllä mummulle vauva- ja ultrakuulumisia :Heartred
 
Meillä kans kävi niin, että miehen yksi läheinen nukkui pois tässä odotusaikana. Miestä ainakin helpotti se ajatus, että tää poisnukkunut ehti nähdä meidän pienen ekan ultrakuvan ja oli tietoinen tästä tulevasta suvunjatkajasta :)
 
Hippoliinalle osanotto!
Mää en pääse siis nyt salaisiin kun kriteerit on mitä on ja en vaan uskalla tohon listaan tulla.. tuntuu itestäkin ihan hullulta mutta noh.. näillä mennään eli vaikutan vaan täällä yleisellä :/
 
Takaisin
Top