Toukokuun tohinat

Kaikki nää pihahommat muistuttaa mua siitä miten kovin kaipaan töihin :p Työkaveri laittoi kuin ajatuksen voimalla viestiä miten hänellä on ikävä mua ja tylsää tehdä ilman mua :love2 Ja joudun nyt olemaan ihan koko kauden pois. Onneksi miehen kanssa kuitenkin sovittiin että hän voi ensi keväänä jäädä sen verran kotihoidon tuelle että pääsen töihin ja vauva ehtii siihen vuoden ikään ennen päiväkotia :love2 Tai ainakin toivon että hän on yhtä päiväkotikelpoinen kuin esikoinen, siinäpä saakin sitten neuvotella että kumpi lähtee töihin ja kumpi jää lasten kanssa kotiin :confused2
 
Olin ystävällä käymässä ja näin siellä nyt livenä imetystyynyn, kehui kovasti kuinka hyvä on. Nyt tuli itselle sellanen olo että tarviin myös sellasen :D Helpottaishan se varmasti, kun meilläkään ei noita sohvatyynyjä kovasti ole! Tuntuu olevan vaan melko tyyriitä tyynyjä :/
 
Mulla ei sellaista ollut kun ei tuo esikko jaloa taitoa oppinut mutta siinä olen kuullut sellaisen vinkin ettei kannata sellasta "paputäytteistä" rapisijaa hankkia vaan jollain vanulla mielummin.
 
Monella tuntuu olevan energiaa voisin ottaa osan :D Listaa en etes viitsi tehdä asioista mitä pitäs saada tehtyä tulis hirvee ahistus vaan ku ei ikinä lyhenis :D vauvan vaatteitakaan en oo yhtäkään pessy osan kylläkin käyny tonkimassa varastosta mutta en kaikkea niistäkään... Aika vaan tahtoo mennä esikon kans touhutessa kun mieskin pääsi kesätöihin ja on 6 päivää poissa äiti on kyllä iltasin tässä et vois jotain tehä mutta sillon ei ennään jaksa kun on käyny pariin otteeseen pihalla ulkoilemassa joten paikkoja jomottaa enemmän ja vähemmän sitte :D Mutta ehkä minä vielä jossain vaiheessa siihen asti ihailen teidän muitten ahkerointia :) :D
 
Mä ostin fb kirppikseltä kympiltä imetystyynyn, uutena en raaskinut, kun en tiedä varmaks tuleeko sille edes käyttöä. Muuten olis varmaan jäänyt hankkimatta jos käytettynä en olisi edullisesti löytänyt.

Mä oon kaikki vauvan vaatteetki pessy jo aikaa sitten, pinniksen petasin viime viikolla. :D Tai tossa on pari uutta vaate hankintaa joita en oo koneeseen vielä saanut.
 
Mä oon nyt jo käyttäny imetystyynyä ku oon vaikka lukenu nojatuolissa kirjaa, älytön hyvä ku ei tartte ite kannatella kirjaa. Ja sit saa muutenki paljo rennomman asennon jos vaik jäkistä kahtoo tms :-). Mieski otti sen yks päivä nojatuolissa asentotyynyksi ja aiko omia sen multa ku oli kuulema niin hyvä! :-P
 
Mä en osaa käyttää imetystyynyä. Onneks ostin käytettynä ku tyhjän panttina se sitten viimeks oli.
 
Mä taas en ois esikoisen aikana tullut toimeen ilman imetystyynyä. Täytyy sekin kaivaa esille, mutta eipä sillä vielä kiirus ole.
 
Mulla on imetystyyny käytössä yöllä :D Auttoi mun lonkka- ja alaselkäkipuihin kun sillä saa sopivasti tyynyn polvien ja nilkkojen väliin, kun nukkuu kyljellään. Ei tarttee monen eri tyynyn kanssa sählätä :)
 
Minä oon imetystyynyn ostanut kirppikseltä käyttämättömänä, makso parikymppiä. Käy tosiaan ihan asentotyynynä hyvin :) saahan tuon aina myytyä taas eteenpäin.

Etukäteenhän sitä ei voi tietää mitä tarvitsee mut ennemmin itse ostan etukäteen edullisesti kuin synnytyksen jälkeen alkaisin paniikissa semmosta etsimään ;)
 
Mulla on kakskin imetystyynyä, toinen vaaaltava jonka äiti teki, ja se on ihan superhyvä unikaveri. Ja muutenki semmosena asentotyynynä tykkään kyllä kovasti! Toisen ostin käytettynä vitosella, ja se on vähän inhimillisemmän kokonen, jos imettää jossain muualla kuin sängyssä, ja tuo jättityyny menee liian isoksi. Mutta eteenpäinhän ne voi sitten myydä (ainakin pienemmän), jos ei tarvikkaan :) Tuosta unityynystä en kyllä halua luopua, ja sen saa sidottua sitteriksikin vauvalle alkuun.
 
Sussssu : sori en oo käynyt täällä taas vähään aikaan niin tulee vastaus vähän myöhässä :D toi ukko on heränny todellisuuteen. Se ei oo ollu juhlimassa ollenkaan,kerran käytiin terassilla istumassa ja joi 2 kaljaa jonka jälkeen tuli kiltisti kotiin :) ehkä se on tää maha,tai se että oon usein puhunu että ajattele kun tää lapsi on jo 2.5 kiloa jne ja ollaan käyty sairaalassa tutustumassa jne. Oon myös kertonu että oon netissä sellasessa ryhmässä ja neljä lasta on sieltä jo syntynyt ja jos hän sattuis olemaan dokaamassa kun mä lähen synnärille niin takas siltä reissulta ei oo enää tulemista. Ja just sitä kyselly että haluisko se koko elämänsä katua että ei ollu oman ensimmäisen lapsensa synnytystä näkemässä sen takia että istuu litkimässä puistossa väljähtänyttä kaljaa. Ollaan käyty monet keskustelut myös ajasta syntymän jälkeen että tää elämä vaan nyt tulee olemaan erilaista ja jos se ei miellytä niin täytyy elää erillään. Se on ollu nyt jotenki ku eri ihminen,tekee kaikki kotihommat pyytämättä,vie koiran,hieroo jalat,käy kaupassa. Oon yrittäny saada sen ymmärtämään miten paljon kaikki tää merkitsee ja eilenkin kun olin illan kaverin kanssa koirapuistossa ja tulin myöhään vasta kotiin niin sanoin heti miten ihanaa oli voida vaan olla miettimättä että onko kotona enää ketään kun meen takas sinne.. mä niin toivon että tää kestää. Ja toki se saa joskus lähteä vielä uloskin,mut ei ennen synnytystä!
 
Ihana kuulla, että teillä selvästi mies ottanut itseään niskasta kiinni. Helpottaa varmaan kyllä kummasti omaa taakkaa, kun ei tarvitse koko ajan stressata toisen hölmöilyistä. :love2

Toivotaan, että tämä tilanne nyt on ja pysyy näin.

Mut pakko nussia pilkkua (kun muutakaan saa..) että 5 lasta on jo kesäkuisissa syntynyt, 4 odottajalle :P
 
Crysade, mahtavaa että asiat ovat nyt paremmin! Vauvan tulo on muutenkin iso muutos, niin helpottaa varmasti kun ei tarvitse miehen käytöstä stressata, toivottavasti tilanne pysyy tämmöisenä :)
 
Ootteko vielä koonnu pinnasänkyä? Me ollaan kyllä koottu,mutta pitäs vielä tehä sille tilaa meidän makuuhuoneeseen :). Uskaltaiskohan siihen jo kohta laitella petivaatteet yms..
 
Juu, valmiina on (pedattuna)! :) Siirretään se makkariin vasta sitten kun vaavi kotiutuu niin ei vie tilaa suotta.
 
Meillä on kaksi kasattuna, mutta ei ole vielä pedattu. :)
 
Meillä on jo kans paikoillaan, mut en oo vielä pedannut. Kehdon suhteen tosin kävi kuten arvelinkin, kissaherra kuvitteli että hän on saanut vihdoin itselleen oman sängyn :D Olisittepa nähneet sen ilmeet kun löysin sen hetken päästä tyytyväisenä makaamasta kehdosta... Se vaan et pelkään miten käy kun poika kotiutuu. Nyt tuo kissa saa lähtöpassit kehdosta heti kun sen sieltä bongaa...
 
Meillä kissat nukkuvat myös pinnasängyissä, mutta en usko ongelmia tulevan, kun vauvat ovat siellä.
 
Takaisin
Top