taiqaquu: Mulla ollut aivan samanlaisia tuntemuksia vatsanseudulla, etenkin juuri iltaisin! Olen rv 9+1. Ja tuntuu juurikin kuin kuukautiset ois alkamassa, ja itsekin seuraan koko ajan, että pissa on keltaista, paperissa ei ole mitään ylimääräistä jne.
Aivan järkyttävät pahoinvoinnit on tämä ensimmäinen raskaus aiheuttanut; välillä on parempia päiviä, mutta esim. maanantai meni vessanpöntön vieressä kokonaan. Aamulla herään lievään ällöön oloon, päivä menee yleensä suht hyvin, jos muistaa syödä noin tunnin välein jotain pientä. Illalla pahoinvointi taas kasvaa.. Ja tosiaan jos päivällä ei syö riittävän usein, tulee ihan järkyttävä olo ! Koko ajan on tavallaan nälkä.
Oon myös nyt 2 kiloa kevyempi kuin 2 viikkoa sitten... Kahvi, limut, karkit, sipsit ym on voitu unohtaa kokonaan, ei millään mene alas, jo kahvin tuoksukin aiheuttaa hirveän olon. Myöskin kaikki mausteiset ja rasvaiset ruoat ällöttää..
Parhaiten maistuu mehukeitot, viili, maito, hedelmät ja kaikki ruoka mikä on soseena : )
Perunaporkkanamuusi ja jauhelihakastike on taivaallista!
Parin viikon päästä on eka ultra, jota odotan kovasti. Olisipa kaikki hyvin!