Miulla menee nyt muutama päivä ennen kuin pääsen lisäilemään listaan. :)
Meille syntyi tänään 15. 4. klo 11.25 (rv 40+2) pieni tyttö, 48cm 2845g. Tuon miun verenpainelääkityksen takia tyttö joutui sokeriseurantaan ja hyvä niin, olikohan 2,3 sokerit pari tuntia syntymästä vaikka oli yli tunnin jo reippaana tissillä ollut.
Säännöllisistä suppareista meni 32,5 tuntia ennen kuin tyttö oli ulkona, eli ei ollu mikään syöksysynnytys. Kaikki meni hyvin ja sain sen toivomani luonnollisen käynnistymisen ja ilman kipulääkitystä. Tensillä, ammeella ja lämpögeelityynyillä mentiin.
Ponnistusvaihe pitkittyi ja jouduttiin sit laittamaan lopussa vähän oksitosiinia ja istukan kanssa meinattiin joutua leikkuriin ennen kuin viimeisellä yrityksellä irtosi, se oli vähän pakko kun alkoi supistukset hiipua ja alettiin imukuppia ja välilihan leikkausta väläytellä. Joutui muuten töitä tekemään kunnolla että oli tyttö ulkona - hänellä oli nenä ihan litassa kun päätti tulla käsi naaman edessä, ilmankos oli haluton sieltä nätisti ulos tulemaan. Että siltä kantilta ei mennyt ihan putkeen mutta kaiken kaikkiaan jäi kyllä hyvä mieli, tavallaan ei ois voinu mennä paremmin ja tosi vähän joutui puuttumaan :)
Eikä aktiivista ponnistusta ollut kuin tunti mut alku meni "hukkaan" kun tuntikaupalla ois ponnistuttanut ja ei saanu ponnistaa ku kohdunkaulaa oli lipare jäljellä yhdellä reunalla. Se ei sit lopulta kadonnut supistuksilla mihinkään niin päästiin ponnistamaan vasta kun kätilö työnsi käsin sen lipareen "pään ohi" ettei repeä. Teki muuten kipeää ja kaikki hyvät supparit hukkaan, hiipui jo kun pääsi työntämään. Silti, saatiinhan ihan nätisti lopulta ulos.
Sent from my iPhone using Vau.fi Foorumi mobile app