Mun täytyy myöntää, et minä en käyny yhdessäkään synnytysvalmennuksessa ja enkä tule nyttenkään menemään. En jaksanut alkaa valmistautumaan synnytykseen,kun siinä on niin monta "liikkuvaa osaa", aattelim, että ulos se muksu tulee jokatapauksessa tavalla tai toisella. :D
Mulla oli tää sama ajatus, et kyllä mun kroppa hoitaa, eikä siihen ylimääräsiä valmennuksia tarvi ym. Mutta, nyt kyllä aivan eri ääni kellossa, koska synnytys teki niin kipeetä, enkä mä vaan kyennyt liikkuu tai vaihtaa asentoa supistusten välissä. Nään synnytyksen nyt ihan erilailla ja aijon käydä valmennuksessa ja lukea kaiken mahdollisen jotta olisin "valmiimpi" sekä rauhallisempi että tuntisin oman kehon paremmin tämän seuraavan synnytyksessä.
Välissä yksi kkm jonka "synnytys/tyhjentyminen" oli aika karsea episodi.
mulla meni melkeinpä se koko 4vko jonka mies oli meidän kanssa kotona ennen kuin pystyin istahtumaan edes sohvalle ilman supervarovaista ensin toinen kankku ja sitten toinen -tyylillä 
innolla odotan! Salainen tavoite on alatiesynnytys ilman kivunlievitystä, mutta en aivan väkisin aio sellaista toteuttaa, jos sektio tai kipulääkitys on aiheellinen.