Raskaaksi 2016

Onnea Sunlight!!! Pieni ihminen on syntynyt maailmaan :D Kaikkea hyvää sinne!!
Kiitos, ja pysyviä plussia koko ketjuun
Baby dust to all!
Katjusha rv. 12+1
 
Voi MrsBee :( Noi on just noita masentavia ajatuksia jotka ilmaantuu menkkojen alkaessa ja mitä useampi yk takana sen enemmän ne iskee. Yllättävän nopeasti ne kuitenkin taitaa mennä ohi sullakin? Olen itse ollut hämmästynyt miten nopeasti se oma tsemppausinto nostaa päätään pari päivää jo menkkojen alettua. Taas on intoa täynnä kuin viimeistä päivää :)

Ei kuitenkaan ole mitenkään epätavallista että yrityskertoja on ton verran mitä sulla eikä vielä tärpännyt - kyllä se sieltä vielä tarttuu matkaan ja yritys palkitaan :)

Sara kp 5/28 yk 5
 
Sara: Joo, suht pian tästä aina noustu, kunhan ekat vuotopäivät on takana. Ja kun menkat on ohi, voi jo alkaa melkein heti tositoimet, koska ovis tulee alle viikossa menkoista. Ei se auta kuin uskoa että joku pv sieltä pysyvästi pieni tarttuu matkaan..
 
Wildside, onpa jännää! Olisipa se nyt sitten plussa!

Huli, älä vielä luovuta. Kiertoa on vielä jäljellä ja kaikki mahdollisuudet olemassa. Kohtahan se selviää, mihin tallettelut johtivat. Tärppionnea!

jojoba, liika syynääminen ei ole hyvästä. Onhan niitä lapsia laitettu alulle jo paljon ennen ovistestien olemassaoloakin ja tilanteessa, jossa kiertoja ei ole miteenkään kummemmin seurattu. Nyt vaan mieli avoimena ja positiivisena!

SunLight, onnea tytöstä!

MrsBee, pahoittelut! Koita kaiken tuon pettymyksenkin keskellä keskittyä muuhunkin elämään ja uskoa siihen, että se plussa kyllä sieltä pärähtää kun on sen aika. Ollaan yritetty aikalailla saman aikaa, ja myönnän, että pieni epätoivo tulee välillä itsellekin... Mutta silti on vain jatkettava pää pystyssä eteenpäin. Voimia!

On: kp 16 ja ovistestit vieläkin negaa. Huoh. Viime kierrossa en saanut ovista tikkuun asti kiinni ja kiertokin venyi 45 päivään. Toivottavasti nyt olisi lyhyempi kierto, jotta ei tarvitse raastaa hermojaan sen kanssa. Teroja en ole vielä aloittanut, enkä välttämättä aloitakaan, jos oviskin nyt myöhästyy. Mutta juu. Aika näyttää.
 
Testi tehty. Taas näyttää tollasta ihmeellistä viivaa... Liekkö susia nämä testit. Aiemmin toiminu mulla tosi hyvin. Pitää ostaa apteekista lisää. Mut nyt jään vaan odottelemaan menkkoja, enkä jaksa stressata. Meille tulee vauva jos tulee. Stressi ei sitä vauvaa tee.
 
Wildside, ootko testannut uudestaan? Toivottavasti hailura vahvistuu! :)

Huli, toivottavasti ovis tuli sairastelusta huolimatta. :)

Jojoba, <3

Sunlight, paljon onnea! <3

Mrsbee, pois tyhmä tuhru sieltä!
Tuttuja tunteita siellä käsitellään, tässä 2,5 vuoden aikana on usein ollu samat ajatukset mielessä... Valitettavasti kaikille tää raskautuminen ei ole niin helppoa, että laitetaan kalsarit samaan pyykkikoriin ja hups, tuli plussa... :( voimia sinne! Oletteko tutkimuksiin ajatellut menevänne?

On: huomenna olisi sitten taas se testipäivä, oireita eiliseltä, kuumotusta alaselässä, rinnat todella raskaat ja kipeät, nämäkin johtuvat siis Lugesteronista. Joten odotukset ei kovin korkealla ole...

Muurahainen kp 28, dpo 11, yrityskierto 27
 
Kiitos tsempeistä!

Murkku: kyllä varmaan kesän jälkeen mennään tutkimuksiin, jos ei plussaa näy. Silloin tulee vuosi täyteen. Ilmeisesti ovuloin ainakin välillä ja hedelmöityskin onnistunut kahdesti (1 km ja 1 kemiallinen), mutta sitten joku menee pieleen. Onko vain sattumaa vai joku vialla...Omat epäilykset on, mutta nyt vielä yritetään muutama kk näin. Toivotaan sulle plussaa huomisille!!!!
 
Kurjaa, kun monella muullakin yritystä jo kuukausi- tai vuosikaupalla! Kunpa kaikki saataisiin kaksi viivaa tikkuun pian. Kuukaudesta toiseen pettyminen on niiiiiiiin perseestä! Siltikin ketutuksen jälkeen mieli muuttuu yllättävän helposti oudon odottavaksi kun ovis lähenee!

Kp 7 ja täti on vihdoinkin saanut vierailunsa päätökseen! Ilman ovistikkuilua mennään tämäkin rundi. Seksiä joka toinen päivä olkoon se meidän kikka...
 
Wildside, ehkä joku toinen merkki antaisi varmemman vastauksen? Tai myöhempi testausajankohta? Inhottavaa, että joutuu tuolla tavalla arpomaan. Mutta toivotaan silti, että enteilisi nyt teille plussaa! Kaikki on vielä mahdollista!

muurahainen, voipi olla miten vain vielä tuossa vaiheessa. Tiedän kyllä, että esim. itselläni Terot aiheuttavat oireita, jotka voisi tulkita myös raskausoireiksi, enkä tiedä mitään inhottavampaa. Ei kuitenkaan vielä heitetä kirvesta kaivoon. Voihan nuo olot olla puhtaasti tärpistäkin kieliviä :)

MrsBee, muistaakseni suosittelevat tutkimuksia, jos ei puolentoista vuoden yrittämisen jälkeen ole tärpännyt. Jotkut toki hakevat apuja aikaisemminkin, mutta se on jokaisen oma valinta. Toivotaan, että teille tulisi plussa vielä tässä lähiaikoina ihan luomusti, ettei tarvitse lähteä hoitorumbaan stressaamaan hiuksia päästään - vaikka tulokset saattavatkin olla sen arvoisia. Nyt vaan uutta matoa koukkuun, eikö?

RouvaKettunen, kuulostaa hyvältä! Voi kun osaisi itsekin heittää turhat syynäämiset ja kikkailut hittoon ja mennä vaan fiilispohjalta. Joku niissä tikuissa vaan aina jaksaa koukuttaa :) Lähettelen plussatullia siihen suuntaan!
 
Sunlightille toivotan isot onnittelut nyytistä ja ihanaa vauva-aikaa!

MrsBee, ymmärrän kans täysin ne epätoivon hetket mitkä aina välillä nostaa päätään. Ja hyvä että aiotte mennä sitten tutkimuksiin, jos ei nyt ala kuuluun. Itsekin ollaan kesälle suunniteltu tutkimuksia jos ei nyt plussaa ala näkymään. En ajatellut edes sitä vuotta odottaa, parempi ajois tietää onko jotain isompaa vikaa.

Täällä pohdiskellaan voiko tämmönen pitkittynyt flunssa tehdä outoja mahakipuja vai johtuisko se kuitenkin geleen napsimisesta? Kun jostain luin et ottaa kaks ovikseen asti ja sit yhden loppukierron ajan ja toisessa paikkaa kehotettiin syömään vain ovikseen asti yks päivässä. Oon nyt ottanut kaks päivässä oletettuun oviksen ajankohtaan asti, ja mahassa ihan ihme kramppeja nyt pari päivää. Mulla on niin kovin niukkoja menkkoja ollut viimisen vuoden et pelkään plussan puutteen johtuvan liian ohuesta limakalvosta. Mitähän tästäkin kierrosta nyt sit tulee..:confused:

Nemira kp22/~32
 
Mut jos on niin varhaisessa vaiheessa et viivat on haaleita? Onko mahollista et ovis on ollu vasta myöhemmin? Onko sulla jo menkat myöhässä?
 
Laskeskelin äsken tuossa että mun eka raskaus sai alkunsa yk5 ekasta greippimehukierrosta, ja sehän meni kesken. Noh, keskenmenosta on nyt 8 kuukautta aikaa eikä uutta raskautta kuulu:BangHead
 
Taas uusi raskausuutinen veti mielen matalaksi,vaikka onnellinen ystävän puolesta olenkin...sisko valittaa oloonsa koko ajan,la heinäkuussa. Meinasin tänään hermostua valitteluun ja karjaista,että kestäisin päälläni seisoen turvotukset ja kolotukset kun vain oisin saanut vauvanalkuni pitää... :( en siis ole kertonut kkm:tä kuin tietysti miehelle ja yhdelle parhaalle ystävälle. Osasin sit olla vain hiljaa.
kuukautiset on nyt ollut normi runsasvuotoiset kuin aina ennenkin...ehkä näiden hyytymien ja vuotojen jälkeen on kohtu täysin kunnossa,ja kaippa se mieli taas innostuu kun vuodot loppu...

Plussapuhureita kaikille <3

Marsa80 kp 4/24-27 yk 10
 
Marsa pahoittelut, sama mulla että muiden raskausuutiset ottaa päähän. Kaikki kun ei ymmärrä että ei se nii helppoa oo se raskaaksi tulo..

Viima mulla meni kkm jälkeen 14yk ennenku raskauduin uudestaan.. :/ siks nytki oon varautunu vuoteen vaikka sanotaan että ku kroppa on ollu kerran raskaana se tietää jo mitä tehdä. En usko että omalla kohdalla näin on. :(

Muurahaisen testiä odottelen kans!

Täälä kp1 odotetusti, tosi kovat toiveet oli ja seksiä oli päivittäin ja välillä kahdestikki.. Ovista en tikkuun saanu joten en tiedä ovuloinko ollenkaa. No, nyt pitää vitamiinit laittaa kohdilleen uuteen kiertoon ja toivoa että vähä lyhenis kierto, nyt oli 38 päivää. Vähä synkkä olo näin äitienpäiväksi, mutta onneks tuo yks pieni meille on edes suotu ♡ sitä toivon tänne kaikille! ♡

Niemja kp1/38? Yk2.
 
Täällä meneillään kp 19/28 ja 10 negatiivista ovistikkua takana. Toiveet siltikin korkealla. On jokin tunne, että se ovis tapahtui testauksien välissä, vaikka ei hymynaamaa antanutkaan. Nyt kun täällä sitten malttaisi taas odotella kärsivällisesti menkkojen alkua. Ehkä testaan ensi kierrossa sitä clearblueta minkä pitäisi näyttää neljä hedelmällisintä päivää.

Pahoittelut MrsBeelle alkaneista menkoista!
Ja sormet ristiin muurahaisen puolesta!!

Ja tuo "kateus" on kyllä tuttu tunne, kun on pikkuinen on ollut haaveissa jo kauan. Sitä ei oikein ymmärräkkää, miten jotku tulevat tosiaan tuosta noin vain raskaaksi. Lapsia saadaan, ei tehdä.. Kunpa se toivottu nyytti siunaantuisi meille kaikille! Nyt tänne joku hurja plussa-aalto!!! <3
 
Palaan takaisin ketjuun häntä koipien välissä. Meille ei tulekaan marraskuista, vauvan kehitys oli pysähtynyt 7+1. Tänään olisi pitänyt olla 11+0. Pieni vuoto alkoi joten päivystyksessä käytiin. Olo on niin murtunut, ei olisi voinut ikinä uskoa omalle kohdalle. Huomisesta äitienpäivästä tulee huonolla tavalla ikimuistoinen kun joudun cytotecit aloittamaan. Mut voi poistaa plussanneista ja laittaa että yritys alkanut 11/15...
 
Unajama, oletko tosissasi?! Olen erittäin pahoillani :(
En voi muuta sanoa, kuin voimia ja toivotaan että uusi mahdollisuus avautuu pian!!
Tsemppiä tytöt ketjuun, plussapuhallus kaikille!!!
 
Takaisin
Top