Ensimmäiset mihin kiinnitin huomiota, täysin poikkeavaa käytöstä mulle niin itkin huusin raivosin nauroin ja nautin yhtäaikaa ja ihmeellisissä tilanteissa. Tässä ei varmaan mitään ihmeellistä, pieni hormoonihirviö kai oon menkkojenkin aikaan ollut mutta tää oli jotain todella poikkeuksellista ja rajua, säikähdin itsekin että miksi minä nyt näin.. Eli herkkä, niin hyvässä kuin pahassakin.

Ihmettelyn johdosta tein testinkin, mutta negatiivisen. Tuolloin olisi ollut 3+4. Ja niin, meillä ei siis ole ollut suunnitelmissa lapsi, joten tämä nega silloin oli kiva asia itelle.
Seuraavan viikon aikana kuitenki tuli:
-huono olo, pahoinvointi
-pyörrytys
-hengästyminen
-lämpöily ilman syytä
-useimmiten kuuma, mutta välillä vilukohtauksia tai esim on kuuma mutta jalat on ihan jäässä
-hikoilu
-raudanmaku
-haju ja makuherkkyys kaikkeen
-mieliruuat ällötti, ja päin vastoin
-kun menkat piti alkaa (4+0) niin menkkamainen jatkuva vatsakipu alkoi, joka jatkuu edelleen aika voimakkaanakin eikä ole oikeen kertaakaan hellittänyt tähän mennessä
-"luonnollisesti" tietysti menkat jäi tulematta
-yskimiset, aivastelut ja äkkinäiset liikkeet aiheuttaa kovan vihlasun alavatsalla
-satuin tottakai just nyt sitten viihteelle niin ensin ei maistunut ja lopulta ihan vaan jo pari juomaa aiheutti kummallisen voimakkaan humalaolon
-syke hieman noussut, verenpaine laskenut (mittaan säännöllisesti)
-röyhtäilyt, vatsantoiminta oikkuilee
-edelleen herkkä mieli
-nilkoissa turvotusta
-pissalla pitää hypätä tunnin-max parin välein
-kunnon alavatsaturvotus
-arat nännit ja turvonnet tissit
Ja tämä ei mikään raskausoire ole, mutta ranteissa/kämmenseljissä pistemäistä ihottumaa, jota ei oo koskaan ennen ollut eikä mikään ole muuttunut (pesuaineet, rasvat jne)
Nämä nyt äkkiseltään mitä muistan,
kaikki ei välttämättä siis tyypillisiä raskausoireita, mutta mulle poikkeavaa/täysin uutta. Hiljalleen kun tämä oirekirjo alkoi kasvaa, tein uuden testin (oletettu 4+5), joka olikin selkeä plussa..

Nyt sitten totutellaan ajatukseen, missään nimessä keskeytystä en halua, mutta onhan tämä kaikki uutta, jännää ja hämmentävää..

Pitkä teksti, mutta kun ei tästä oikein muualla voi vielä jutella (tai halua kun niin alussa)