Oireet

  • Ketjun aloittaja Ketjun aloittaja Lanaka
  • Aloituspäivämäärä Aloituspäivämäärä
Mulla on tällä hetkellä 5+1 ja tämä on mun ensimmäinen raskaus (🥹❤️) ja kaikki on niin uutta ja jännää ja pelottavaa... aina kun alavatsaa nipistää tai viiltää niin säikähtää että onko se normaalia, no vissiinkin on😅 rinnat oli vielä viime viikolla todella kipeät mutta nyt niihin jo kärsii koskea, vaikka on silti arat.

Mutta sitten sellaset mistä en oo niin paljon kuullut puhuttavan. Mulla on suu ihan jatkuvasti kuiva ja kokoajan saa olla juomassa. Ja sitten sillon tällön (ylä)vatsassa tuntuu sellanen outo että niinkuin joku painais siitä? Onko muilla tällaisia?
Mulla on myös ollut suu ihan kuiva useamman viikon, tänään viikot 8+6. Eikä auta tai riitä vaikka miten paljon tankkaisi nestettä. Pahimpia oli ehkä just 5-7 viikot ja nyt alkanu vähän normalisoitua.
 
@Hyytti ja @e90 kokeilkaa suoloja vedessä? Normaalia että raskaudessa nesteen tarve on isompi ja nesteytys voi tehostaa suoloilla. Eli Vichy tai sitten elektrolyyttijuoma imeytyy kehoon nesteenä paremmin kuin pelkkä puhdas vesi. Myös hammastahnaa voi kokeilla vaihtaa apteekin kosteuttavaan.
 
Ompa pikkusen helpottavaa kuulla että muillakin on samanlaista!!❤️ vichyä mä oon juonut suhteellisen paljon kyllä. Mutta jos se nyt ei tunnu yhtään laantuvan niin täytyy kokeilla tuota hammastahnakikkaa. Kiitos vinkeistä🥰
 
Vichyjä on mennyt enemmän ku laki sallii 😅 En normaalisti juo mitään pullojuomia, mut juurikin täs tän kuivumisen takia oon vedelly varmaan litran päivittäin vichyä viikkojen ajan. Ja vettä toki myös. Sit mikä on tosi poikkeavaa itelle niin limut maistuu ihan turbo hyviltä vaikken oo vuosiin juonut niitäkään. Nyt oon sit juonu muutamana päivänä lasin tai kaks kylmää cokista ja se on kyllä helpottanu huonoa oloa 🙄😄 Täytyy kuitenki vähän kattoa ettei jää tavaksi.
 
Mulla on repäisykipuja esim sängyssä kääntyessä, aivastaessa yms. Erilaisia nippailuja vatsassa on, mut ei mitään oikeasti kovia kipuja, mukaanlukematta päivää kun tein ensimmäisen positiivisen testin.
Väsyttää yleistäkin enemmän (kuopus 2,5v ei ole kovin hyvä nukkumaan edelleenkään) Välillä myös hengästyttää ihan puhuminen 😅
Erikoisena oireena vasemman puolen kylkiluiden kohdalle pistää välillä häiritsevästi ?

Viimeisenä, mut ei todellakaan vähäisimpänä (valitettavasti) on tää etominen. Aamulla etoo, jos ei syö tasaisesti niin etoo, mut sit toisaalta about kaikki ruuat etoo. Mutta vielä en ole oksentanut, ja oon saanut kaiken tarpeellisen aina tehtyä.
Mä odotan kauhulla jo sitä kunnon oksentelua, joka mulla alkanut aina raskauksissa 6+ viikoilla. Jos kaikki menee hyvin, en usko että tälläkään kertaa olisi sen helpompaa 🫠
 
Mulla tuntuu aamulla jo kohtu pienesti alavatsalla, kun makaan sängyssä 🥹 on aina noussut tosi nopeasti sieltä esiin ja luulen että aamulla virtsarakko vielä nostaa lisää.

Voi kun olis kaikki hyvin. On samanlainen epävarma olo kuin keskenmenneessä raskaudessa ja nytkin jotenkin tosi vähän oireita. Semmosta aaltoilevaa etomista on ja väsymys alkaa jossain iltapäivän puolella.
 
Mulla ollut nyt pari päivää tosi etovaa oloa ja ihan samoin kuin edellisissäkin raskauksissa, niin jostain syystä illalla on kaikkein huonoin olo.
Viime yönä tuli eka kunnon repäisykipu, kun esikoinen heräs yöllä itkemään ja olin nousemassa sängystä katsomaan.
 
Täällä etova huono olo vähän pitkin päivää, koko ajan pitäs olla jotai suussa syömäs ni ei tulis sellasta oloo. Väsyttää. Hikoiluttaa. Ja järkyttävä turvotus 😅
Siis mullakin vatsan turvotus on jotain aivan järkyttävää. Pakko varmaan mennä ostamaan joku telttamekko, että saa tän pidettyä vielä hetken salassa 🙈😅
 
Mulla alkoi tänään oksentelu. Etonut jo kokopäiväisesti yli viikon tätä ennen, mutta nyt nousee myös ruuat ylös 🫠 Väsymys on ihan järkyttävää kokoajan. Tosi kaksjakoinen olo näistä oireita. Haluan ajatella että kertovat hyvää, mut sit toisaalta tuntuu kurjalta jos joutuu kärsimäänkin turhaan.
Kirjoittelin vähän epäselvästä tilanteesta tonne varhaisultraketjuun.
 
Onko muilla päänsärkyä? Mulla hormonaalinen migreeni todettu ja yli vuoden joka kierto monta päivää ja näköjään jatkuu edelleen näin raskaana.
🙋🏼‍♀️ Mulla viimeksi tänään migreeni. Esikoisen kohdalla helpotti selkeästi kohtaukset, nyt tällä kertaa ollut muutama kohtaus tähän mennessä. Toivottavasti olisivat hiipumaan päin raskauden ajaksi.
 
Tsemppiä kaikille ikävien olojen kanssa ❤️

Nyt mullakin kuvottaa. Se on semmosta aaltoilevaa ja pahenee iltaa kohti. Aamulla ja päivällä on ihan siedettävä vielä. Jotkut ruoat ja hajut ällöttää 🤢 ja turvottaa myös täällä! Iltaisin kunnon kumpu jo 🙈
 
Tsemppiä kaikille ikävien olojen kanssa ❤️

Nyt mullakin kuvottaa. Se on semmosta aaltoilevaa ja pahenee iltaa kohti. Aamulla ja päivällä on ihan siedettävä vielä. Jotkut ruoat ja hajut ällöttää 🤢 ja turvottaa myös täällä! Iltaisin kunnon kumpu jo 🙈
Siis en muistanut esikoisen jälkeen ennenkö nyt, että jaa joku "aamupahoinvointi"? In my ass. Kyllä tää on ihan kokopäiväistä ja mullakin vaan pahenee iltaa kohti 😭 Eipä oo tätä puolta raskaudesta ollut ikävä, koko ajan oksettaa ja heikottaa.. Menispä pian ohi 😬 nyt 6+5
 
Siis en muistanut esikoisen jälkeen ennenkö nyt, että jaa joku "aamupahoinvointi"? In my ass. Kyllä tää on ihan kokopäiväistä ja mullakin vaan pahenee iltaa kohti 😭 Eipä oo tätä puolta raskaudesta ollut ikävä, koko ajan oksettaa ja heikottaa.. Menispä pian ohi 😬 nyt 6+5

Joo aivan hirveää 😵 välillä on parempia hetkiä ja jaksaa touhutakin jotain, mutta nyt illalla taas koko ajan paha olo. Annoin kissalle ruokaa ja jouduin nieleskellä oksennusta.. mulla ehkä 6+2 ja todella toivon ettei tätä kestä taas montaa viikkoa 😣
 
Tällä rv 7+0 ja oireina turvonneet ja arat rinnat ja nännit jo ennen kuin tiesin olevani raskaana. Lisäksi väsymystä, suun kuivumista, tihentynyt pissahätä ja ummetusta. Mielialojen heittely on näkynyt epämääräisenä ahdistuksena sosiaalisissa tilanteissa.
Pahoinvointia ei ole vielä ollut (koputtaa puuta).
Siinä, missä tavallisesti on tullut näppylöitä, niin nyt tulee vaan kuivaa talia ihohuokosiin. Niin paljon helpompi hoitaa!
 
Mä jotenkin ajattelen että ei ole mitään oireita, mutta kun näitä lukee niin tajuaa et rinnat on tosi kipeät kun edelleen imetän esikoista niin tekee ihan pahaa kun hän tarttuu imemään. 😰 Ja lisäksi tää turvotus ei helpota ollenkaan! Miten voi olla jo näin pallomainen vatsa vaikka viikkoja ei vielä paljon mitään?😅
 
Mä olen viikolla 7 ja rinnat kosketusarat, välillä etoo, välillä järkyttävä väsymys, välillä vatsa sekaisin… Mutta vielä ei mitään sen isompaa. Pelkään todella paljon, että etominen menee pahoinvoinnin puolelle.
 
Nälkä on ollut poikkeuksellisen kova. Yhtenä päivänä oli huono olo, kun olin syönyt vähänlaisesti. Ei muuta havaittavaa.
 
Takaisin
Top