Juu en jaksa uskoa, että valtaosalla nirsoista lapsista on syömishäiriötä. Meillä vaan kävi niin, että saatiin kunnolla apua vasta kun vaikutti kasvuun ja kehitykseen. Tietoisuus on hyväksi, sit voidaan arvioida paremmin onko aihetta huoleen vai ei!
Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Note: this_feature_currently_requires_accessing_site_using_safari
Tämä ois tärkeää! Hyvä idea!!!!@Bella Swan voisiko Vau tehdä artikkelin tuosta ARFIDista? Olisi hyvä lisätä tietoutta ARFIDista, jotta kukaan ei ajattelisi, että ARFID-lapsen ruokavalio laajenee sillä, että lapsi joutuu joko syömään ruokaa, jota ei kykene syömään, tai vaihtoehtoisesti olemaan nälässä.
Kaikki lapset nirsoilevat jonkin verran, erityisesti kotona, ja tämä ratkeaa yleensä itsekseen päiväkodissa. Vanhemmat saattavat ajatella, että lapsi on tosiaan hitusen nirso, mutta eivät koe sitä ongelmaksi eivätkä stressaannu asiasta.Juu en jaksa uskoa, että valtaosalla nirsoista lapsista on syömishäiriötä. Meillä vaan kävi niin, että saatiin kunnolla apua vasta kun vaikutti kasvuun ja kehitykseen. Tietoisuus on hyväksi, sit voidaan arvioida paremmin onko aihetta huoleen vai ei!
Kaikki lapset nirsoilevat jonkin verran, erityisesti kotona, ja tämä ratkeaa yleensä itsekseen päiväkodissa. Vanhemmat saattavat ajatella, että lapsi on tosiaan hitusen nirso, mutta eivät koe sitä ongelmaksi eivätkä stressaannu asiasta.
Siinä vaiheessa kun päiväkodista tulee viestiä, ettei lapsi syö juuri mitään ja on kokonaisia päiviäkin syömättä, ja ymmärretään, että nyt tässä on ongelma, johon pitää etsiä ratkaisuja, siinä vaiheessa ei ole enää kyse tavallisesta nirsoilusta. Sillä ei ensisijaisesti ole väliä, mikä on syömättömyyden syy, ensisijaisesti tärkeintä on huolehtia siitä, että lapsi saa tarvitsemansa terveellisen ravinnon ihan missä tahansa muodossa, eikä todellakaan ruveta ehdottamaan nälässä pitämistä ratkaisuna. Kun lapsi saa tarvitsemansa ravinnon, vasta sitten selvitetään, mistä syömättömyys johtuu ja miten ruokavaliota saadaan laajennettua. Tämä lähestymistapa ei vahingoita yhtäkään lasta.
Jos nälässä pitäminen toimisi, niin lapsi olisi jo päikyssä oppinut syömään kaikkea, koska siellä päikyssähän lapsi on joka päivä nälissään, kun mikään ruoka ei sovi --> nälässä pito ei ole minkäänlainen ratkaisu sille lapselle, ja nälässä pidon laajentaminen kotiin vain aiheuttaa suurempia terveysongelmia, kun lapsi ei enää kasva sitäkään vähää.