Muksujen neuvola kuulumiset ♥

Meillä tänään 4 kk neuvolassa paino 6,4 kg ja pituus 61,5 cm. Hyvin neiti kasvaa ja kehittyy :Heartpink
Lääkäri vaan kysyi multa ihan ihmeessään miksi neiti saa pelkkää tissiä, neiti on juuri 4 kk ja en oo vielä halunnut aloittaa kiinteitä ja miksi en anna edes korviketta, koska multa tulee hyvin maitoa ja neiti kasvaa hyvin, ihme kysymyksiä o_O Terkkan mielestä kaikki ok.
 
Muokattu viimeksi:
No onpa kummallisia kysymyksiä tosiaan o_O jos paino kerran nousee ja pituutta tulee niin miks pitäis antaa korviketta?? Katsottiinko korviin, oliko siellä jotain vai mitä epäili kitinän syyksi?
 
Höh, tuli jotenkin huono äiti-fiilis tuon neuvolan jälkeen. Meillä on ihana terkka, mutta tuo neuvolalääkäri ei jotenkin oo mun mieleen. Eikä ilmeisesti neidinkään, kun oli hiljaa koko käynnin ja heti lähdettyä pukemaan neiti alkoi jutella ja jo 3 kk neuvolassa jutteli terkalle. Ja ainut itku meinasi tulla lääkärille.
 
Noista kääntymisistä kun oli puhe, niin onko mitään keinoja, joilla näyttää vauvalle miten vatsaltaan selälle käännytään? Vähän opastaa.. Tyttö osasi sen jo hyvin, mutta nyt on tekniikka tosi pahasti karannut kun hällä on niin huono olla vatsallaan kun tulee oksut ja puklut suuhun niin ei edes osaa yrittää.. Eikä rentoudu siihen.. lopputulos on se, että kääntyy aivan koko ajan vatsalleen, tulee huonot oltavat ja sitten huutaa siinä naama leikkimatossa kiinni :(
 
Meillä tulee huomenna 3kk täyteen eikä käännytä. Istumaan punkee koko ajan, joten suunta vain ylöspäin ;)
En ota ressiä kääntymisestä. Kai se kesällä viimeistään kääntyy. Tosin viettää aikapaljon aikaa sylissä ja sitterissä. Ehkäpä enemmän matolle. Mutta lattiat on niin kylmät. Keittiössä on lattialämmitys niin jos leikkimaton sinne siirtäisin? :D
 
Meillä on kanssa kylmä laminaatti, mutta vauva on kuitenkin leikkimaton päällä vaatteisillaan, ja eihän vauva siellä kuitenkaan asu :D
 
Itse laitoin välillä viltin leikkimaton päälle kun lattiat tuntui viileältä, vilttihän kerää hyvin lämpöä.
 
Meilä neiti nyt kahtena aamuna kierähtänyt selältä mahalleen, ei vissiin kauheesti innosta vielä kun ei mitenkään kokoajan koita kääntyä.. ei viihdy mahallaan yhtään, ehkä siksi :) leluja välillä ihan viskoo ja pari kertaa vetänyt soittorasian päälle (varmaan vahingossa nykäissyt siitä renkassta) -ei kyllä äitiä haittaisi vaikkei ihan niin hurjas tahtia kehittyisi. Menee tää vauva-aika muutenkin liian nopeasti!
 
Meillä tyttö jo reilu 4kk eikä käänny. Tosi lähellä on kyllä, selältä kyljelle menee ja pönkee ja pönkee niin että jalat on jo oikein mutta alempi käsi jää eteen niin ettei pyörähdä vielä kokonaan masulleen. Koitan muistutella itselleni että ennenaikaisena syntyneet on hitaampia eikä siksi stressaa vaikka on vähän ns. Jäljessä, ainakin vilkkaimpia samanikäisiä täysaikaisia. Ja yksilölliset erothan on kehityksessä niin suuria, ettei lapsia pidä edes verrata. :)
 
Meillä pojalla taas menee vyötäröön asti masulleen kääntyminen tosi hyvin, mutta jalat ja pylly ei oikein tule mukana :D
 
Meillä ei oo vielä yritystäkään kääntyä mahalleen :D Muutaman kerran pyörähtäny mahalta selälleen mutta sekin on nyt jääny kaiken muun oppimisen varjoon :)
 
Meillä poitsu on onnistunut kääntymään tasan kaksi kertaa, suurin osa yrityksistä menee ihan samoin kuin teilläkin, Nunnuliina :) Alempi käsi on esteenä. Yleensä sitä nyrkkiäkin on lisäksi pakko mussuttaa samaan aikaan, joten aika mahdottomalta tehtävältä näyttää :D
 
Meillä oli tänään 3kk neuvolassa painoa 5055g ja pituutta 58,5cm. Painoa oli tullut lisää kuukaudessa vain 400g. Terkkari oli kuitenkin sitä mieltä, että ei oo aihetta huoleen, eikä tarvetta lisäruualle (nyt mennään täysimetyksellä). Saatiin myös rokotukset, saas nähdä tuleeko mitään oireita.
 
Meillä oli 3 kk neuvola torstaina ja pirpana on nyt 6,130kg, 61,7cm ja pää 41,9cm. Rokotteet saatiin annettuu mut huusi ku syötävä ihan koko neuvolakäynnin ajan ku jouduin herättää sen yöunilta ja siihen viä vierastaminen päälle :( onneks seuraava neuvola aika on sit vasta 12.30 ni ei tarvi herättää kesken unien.
Illalla huomasin että rokotteista nousi kuumetta mut neiti nukahti syliin ennenku kerkesin laittaa suppoo ni vein vaan nukkumaan. Aattelin laittaa sit ku herää syömään mut neiti nukku 22.00-08.00 ja kun heräs ni kuume oli poissa :)
 
Mitattiin poitsu ite sunnuntaina kun tuli 4kk täyteen ja oli 62,5cm. Neuvolalääkäri ois vasta 9.5 :confused: Ärsyttävää kun ei saa aikaa just kun kk vaihtuu. Ois kivempi seurata kasvua kun ois tasaiset välit neuvola käynneillä.
 
3kk neuvola oli aamulla. Pituutta pojulla 62,7 ja painoa 6380.
Aluksi jokelleltiin ja naureskeltiin äitin sylistä, mut sit, ku terkka tuli liki, ni iski vierastaminen ja itku. :( Rokotteet huudatutti kans ihan kauheesti, mut heti piikkien jälkee rauhottu hyvin.
Nyt on noin viis tuntia rokotteista, eikä vielä ainakaan mitää ihmeempää. Ehkä on nukuttu vähä enemmän, mut kyl on hillutukin ihan normisti. :)

Ai niin.. Ja terkka suositteli, et kiinteitä alotettais vast sitte 4kk iässä, ku maito kerran riittää. Odotellaan sitten vielä...
 
Muokattu viimeksi:
Minua on tuo tytön paino huolestuttanut jo tovin, ja joka kerta kun joku ihastelee, miten ihanan pieni vauva, niin itsestä tuntuu pahalta, kun pelkään ettei tyttö kasva tarpeeksi. Terkka oli tosiaan sitä mieltä ettei aihetta huoleen ole, mut jostain syystä tämä huoli ei helpottanukaan neuvolan jälkeen. Nyt mietin et pitäiskö kumminkin ruveta kokeilemaan uppoisko tytölle lisämaito rinnan jälkeen.
 
Luin jostain et vauvan painon pitäis kasvaa 20-30g/päivä ja meillä se kasvu oli viimeisen kk aikana 13g/päivä
 
Takaisin
Top