Mitä tänään syötäisiin?

  • Ketjun aloittaja Ketjun aloittaja emsu86
  • Aloituspäivämäärä Aloituspäivämäärä
Purjo-perunasosekeittoa ja peltileipää

En varmaan ole sitten ala-asteen tätä keittoa syönyt, ja yhtäkkiä tuli inspis tehdä 😅 oli jopa parempaa kuin odotin
 
Sitä mitä sain raavittua kokoon kaapista ruokkiakseni jälkikasvuni: tofua, riisinuudelia, hapankaalin jämät, wokkivihanneksia pakastimesta, puolikuollut sipuli, valkosipulia, joku hätäiseen väsätty aasialainen maustekastike ja liraus kookosmaitoa.

Käskin miestä heittämään jämät mäkeen (olin unohtanut ruoan pöydälle) ja löysin miehen napsimasta viimeisiä tofun paloja pannulta... Olisipa joku kertonut miulle pari vuotta sitten, että näen tämänkin päivän, kun hän ei ole noihin "lihan korvikkeisiin" kovin lämpimästi suhtautunut. 😆
 
Keitettiin nakkikeitto. Lapset yllätti positiivisesti: esikoiselle kelpasi kaikki paitsi purjo ja kuopuskin söi suurinta osaa aineksista ja pyysi lisää. 😊
 
Kaalilaatikkoa syöty 3 pv. Siitä riittää vielä vanhemmille päivällinen ja lapsi saa jo seuraavaa ruokaa peuramakkarakeittoa.
 


Kirjoita tähän...
Takaisin
Top