Olette hei @Vargynja, @Bella Swan ja @litranmitta onnekkaita että teillä joku muu täyttää konetta![]()
Näinhän asioilla on aina puolensa.
Minä muuten olen meillä se, jolta jää kaapin ovet auki.
Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Note: this_feature_currently_requires_accessing_site_using_safari
Olette hei @Vargynja, @Bella Swan ja @litranmitta onnekkaita että teillä joku muu täyttää konetta![]()
Mulla on vastaava ylivarovaisuus veitsistä ja saksistaTää on vähän tyhmää, mutta olen vähän turhan neuroottinen ettei mitään laseja jätetä suoraan auringonvaloon myöskään siis sisällä, koska pelkään polttopisteilmiötä. Eli kaikki juomalasit, maljakot yms pois auringon valosta ja varjoon. Mun puoliso on aina helisemässä, kun oon piilottanut sen juomalasin jonnekin lipaston nurkkaan jemmaantai kerännyt suoraan astianpesukoneeseen, kun joku lasi on hetken pöydällä.
Ymmärrän todella hyvin miksi sua harmittaa ja täysin oikeutetusti myös ärsyttää!Mä kommentoinkin tota tiskikonetta jo aiemmin, se on sellainen kuitenkin suht pieni ärsytyksen aihe, mutta suurin on ehdottomasti se, että jos mies ei voi tulla syömään sillon kun ruoka on valmista. Mikään ei ole niin ärsyttävää, kuin että olen nähnyt vaivaa ruoan valmistamiseksi (oli se sitten arki tai pyhä), ja toinen ei voi edes sitä tehdä, että tulis valmiiseen pöytään silloin kun ruoka on valmista. Mä oon ottanut jo tavaksi antaa useamman ennakkovaroituksen, että millon ruoka on valmista, mutta silti sitten sinä hetkenä kun se on valmista, niin miehellä voi olla joku juttu kuitenkin kesken, ja sitähän ei mitenkään voi keskeyttää eikä voi tulla heti pöytään. Mä itse haluan syödä ruoan kuumana, ja mieluusti söisin niin että ollaan kaikki yhdessä pöydässä, niin ärsyttää että toinen ei voi olla siinä pöydässä ajallaan. Menee itseltäkin puolet nautinnosta pilalle jo sen takia, että ärsyttää se kun ei voi olla yhtäaikaa pöydässä.
Ei tätä onneksi joka ruokailulla tapahdu, mutta kun tapahtuu, niin se ärsyttää aivan suunnattomasti.
Mä oon just niin kuin sun mieskaikki sotkemisesta ja kaapinovista myöten! Mun mies on tarkka keitiön siisteydestä. En ymmärrä mikä järki on jo ennen ruuan syömistä käydä siivoamaan. Itse haluan päästä heti nauttimaan ruoasta ja sitten lepään sohvalla masu täynnä ja siivoan vaikka sitten huomenna. Siivous pilaa minusta tän nautintoprosessin. Miehen päässä vaan jyskyttää, miten sotkunen keittiö on ja pitäisi siivota... Toisaalta taas oo meistä kahdesta se, joka jynssää lattialistoja hammasharjalla
mieskin on alkanut unohdella kaapin ovia auki...