Mihin asti olette käyttäneet vauvalla bodya?
Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Note: this_feature_currently_requires_accessing_site_using_safari
Meillä bodien käyttö oli enemmän sidoksissa kävelyn oppimiseen kuin pottailuun. Lapsi oli niin menevä tapaus, että hermot säästyi kaikilla kun siirryttiin paitoihin. Toki siinä samassa iässä harjoiteltiin myös pottailua, mutta vaipat oli kuitenkin aina päällä. Lapsi oli tällöin n. 10 kuukautta, vaatekoko 74.
Meillä 12 kk vauva kasvoi jo muutama viikko sitten ulos koosta 86. Tässä kesän vaatehankitoja mietin, kun en yhtään osaa sanoa, että pitäisikö se potalle opettelu aloittaa nyt kesällä vai ei. Ei olla kertaakaan saatu pottaan mitään, vaikka syömisen jälkeen yms. on tarjottu pottaa.Me ollaan käytetty n. 1,5v-2v saakka (86 kokoon saakka). Siinä vaiheessa kun on alettu vaippojen käyttöä vähentämään, niin en ole kokenut bodeja enää käytännöllisinä, kun lapsi ei itse pääse halutessaan vessaan asioimaan.
Meillä 12 kk vauva kasvoi jo muutama viikko sitten ulos koosta 86. Tässä kesän vaatehankitoja mietin, kun en yhtään osaa sanoa, että pitäisikö se potalle opettelu aloittaa nyt kesällä vai ei. Ei olla kertaakaan saatu pottaan mitään, vaikka syömisen jälkeen yms. on tarjottu pottaa.
Hmm, Vintedin bodytarjontaan voi vaikuttaa sekin, että tuossa iässä vaatteita käytetään jo paljon pidempi ajanjakso kuin pienempiä kokoja, joten ne kuluvat enemmän ja niistä jää huonommin myytävää jäljelle. Myös ikitahroja muodostuu tuossa vaiheessa helposti, etenkin jos sormiruokaillaan. Meillä ainakin taisi olla aika 50/50, mitkä selvisi myyntiin asti tuosta koosta ja mitkä ei, kun koot 56-68 oli ihan priimaa kaikki, vaikka olin itsekin ne käytettynä ostanut. Kaupoissa 80-senttisiä bodyja kyllä myydään mun mielestä ihan normaalisti, ainakin Lindex, Kappahl/Newbie, Martinex, H&MAsian vierestä, mutta miehän tuossa hämmästyin, yllätyin ja hieman ehkä panikoinkin kun kattelin Vintedistä seuraavaa kokoa vaatteita vauvalle ja huomasin, että koon 80 ovat harvassa. Siis lähes poissa olollaan loistivat. Pitk ihan tarkastaa nopeasti muutamat verkkokaupatkin ja sama havainto.
Ja meillähän neiti ei siedä yhtään pään ylitse vedettäviä mitään![]()