kärryt!

  • Ketjun aloittaja Ketjun aloittaja Miilo
  • Aloituspäivämäärä Aloituspäivämäärä
Täälläki kärryhankinta riippuu rahasta! Empä osannu jokunen vuosi sitte aatella, et kuin paljon vauvan tarvikkeisiin menee rahaa! Mut onneksi käytettyjä saa edullisesti ja on ihan hyvä kuntosia. Ei kärryt mee miksikään jos niitä on käytetty vain yhdellä lapsella.. Mut onneksi tässä on aikaa keräillä rahat kasaan ennen vauvan syntymää :)
 
Tuolta kesäkuisista huutelen kun ihan sattumalta tähän ketjuun törmäsin!

LillaMy Meillä on just noi vaunut! Tosin puhtaan valkoisena ja osittain krokotiilikuosilla! [:D]

Helmikuun puolessa välissä ne tilattiin ja saatiin ne vasta viime viikolla eli rv 38..
Joten et sä ihan niin hirveän aikaisessa ole.. Kannattaa tilailla pian jos noi haluat, niissä oli ihan mieletön toimitusaika!

Ja ihanat kärrut ne on, tosi tukevat ja kauniit!
Hinta oli 849 euroa mut siis sisältää myös ratasosan hinnan. Eli varsin kohtuullinen.
 
Kiitos tiedosta [:)]Ei kai siitä haittaakaan ole jos nyt laittaisi tilaukseen ne vaunut, haluisin niin kovasti ne [:)]
Ja kiva kuulla että on ollut muiden käytössä hyvät! Sehän on toki tärkeämpää ja ulkonäkö tulee vasta sitten [:)]
 
Mäkin olen hankkinut jo rattaat, koska käytetyt halusin. Silloin ei voi luottaa siihen, että sopivat tulee kohdalle juuri silloin kun tahtoo. Ostin Emmaljungan citycrossit kantokopalla ja jalkapeitolla. Vuoden käytettyinä maksoivat 350 €, eli olivat musta aika edulliset. [:)] Onnea hankintoihin!
 
meillä kävi säkä kun saadaan poikaystävän veljen lapsen (joka täyttää 2 marraskuussa) vanhat rattaat, pinnis ja turvakaukalo ja muuta härpäkettä. säästää pitkän pennin :) en muista minkä merkkiset ne rattaat ovat, mutta kuulemma hyvät ja toimivat! mutta kaikesta maksetaan semmonen 200e yhteensä :)

hehe, se soittikin tänään että vois tällä viikolla tuoda jo kaikkee vauvakamaa, ettei se niitten nurkissa pyöri :) jännää! [:D]
 
Mä oon nyt päättäny että haluun Brio Kombi yhdistelmät kovalla kantokopalla, joten niitä metsästän.. niitä saa kuitenkin suht edullisesti käytettynä, eli kuhan sopivat osuu kohdalle niin ostan samantien.
 
Ootteko te etsinyt vaunuja netistä? Jos on hyviä osoitteita mistä voi tutkia valikoimaa niin laittakaahan pinoon niitä! [:)] Ite oon ainakin jostain mikäs se nyt oli... pingpong joku online... saksalainen sivusto.. Sieltä saa ilman toimituskuluja. Ja ilmeisesti värivalikoimaakin on, kun tuntuu että suomessa on pakko olla joko mustat tai harmaat vaunut ja mä haluisin kunnon värilliset! [:D]
 
Tääl on yks tämmönen ruotsalainen sivusto. Postitus suomeen on n. 30€
http://www.swekidz.com/prams-c-48.html

Sit on tämmönen yks
http://www.piggelin.fi/catalog/index.php?cPath=1&osCsid=pov6p1dccu4png2t0chdps52a3
Siel on tommonen 799e maksava alotuspaketti mihin kuuluu vaunut, turvakaukalo, sitteri, syöttötuoli, hoitopöytä + alusta ja joku lelu. En oo siihen paremmin tutustunut kun meillä melkein kaikki on jo valmiina. Mutta voi olla edukas hankinta, en tiedä... [:)]
 
heipä kaikille,

meilä käynyt aikamoinen säkä kyllä. miehen siskoilla kun lapsia on jo aikapaljon ja tavaraa siunaantunut jonnin verran saadaan sieltä hirveästi vaatteita (pitäis jaksaa mennä penkomaan), hoitopöytä, leikkimattoa, ja vaunut ->

http://www.google.com/imgres?imgurl=http://www.vauvatavara.net/Teutonia/Spirit%2BS3%2B2010/Teutonia_SpiritS3_2010_Fashion_kopalla.jpg&imgrefurl=http://www.vauvatavara.net/PublishedService%3Ffile%3Dpage%26pageID%3D9%26itemcode%3D1004&usg=__CQpcwo5UXXNKx4yt45qx2p07tyI=&h=300&w=300&sz=47&hl=fi&start=2&um=1&itbs=1&tbnid=0150Igw2NLae_M:&tbnh=116&tbnw=116&prev=/images%3Fq%3Dteutonia%2Bs3%2B2007%26um%3D1%26hl%3Dfi%26rls%3Dcom.microsoft:fi:IE-SearchBox%26rlz%3D1I7SUNA%26tbs%3Disch:1

tosin mallia 2007..

öidiltä saadaan siskon tytölle varasängyksi hommattu pinnasänky, siskolta "kolikkikeinua, kiikkua, yms sitteriä. itselle jää lähinnä se auton kaukalon hommaaminen. ongelmana valinnan vaikeus. mutta sen voin sanoa että ihanaa kun ihmisillä on vielä halua auttaa meitä ensivaavelin saavia. aikamoinen tavara viidakko tuo vaavimaailma.

hommattuna jo kotona asti, lastenhuoneen matto [:D] , hoitoalusta, itkuhälyttimet ja muutama vaavin vaate. [:)] ei milään malttaisi olla ostelematta kaikkea mahdollista :)

tuo koliikkikeinu oli kuulemma järjettömän hyvä apu kotitöissä.. soittelee musiikkia ja kiikuttaa

http://www.huuto.net/kohteet/fisher-price-vauva-kolikkikeinu/136421191

niitähän on monia erilaisia aluksi ajattelin että turha mutta meilläkin ku kissoja on niin ei viitis ihan lattialle jättää kuitenkaan tai vaihtoehtoisesti roudata esim vessaan muksua kainalossa :)

kyllä tää koti alkaa kohta olemaan enemmän lastentarvikeliike kun koti :D
 
Ostinpa (tai siis huusin) sitten vaunut [:D] Vuoden 2003 Brio Kombit, kustansivat vain 100e (!!!!!!) eikä tarvitse lähteä kuin naapurikuntaan hakemaan. Siis aivan uskomaton tuuri kävi, tosin enpä ole vielä niitä nähnyt luonnossa, toivottavasti ovat kuitenkin luvatussa kunnossa.

 
Me ostetaan käytettynä kai tällaset (varattiin just).
Maksetaan jotain 300 euroa nuista (ovat 1,5 vuotta vanhat)

http://www.lastentarvike.fi/default.asp?docId=11971&paatuoteid=723&toimittajaid=1

Emmaljungat siis, aika hyvät minusta mitä nyt kattoo varustetasoa.

Me saadaan mun isän vanha häkkisänky (pinnasänkykö se on häh?). Se on siis yli 70 vuotta vanha (ollut meiän isän isosiskollakin) mutta on aivan todella ihana ...entisöity ja maalattu nätiksi.
Turvaistuinta ja muuta saamme tutuilta kai. Hoitopöydän hankkiminen on ollutkin jo vähän huolena... että mistä edullinen...sitä käytetään kuiten vaan sen puoli vuotta (vilkkaat lapset ei kauaa hoitoalustalla makoile..). Joku kaapisto tarvikkeille pitäisi saada myös.

Miten mulle ei ole kukaan vielä tullut tuputtamaa vaatteita...?! Olen opiskelija ja mulla todella on rahat vähissä (kuten miehellänikin). Mistä niitä vaatteita oikein sitten hankkii . Pitänee lähteä itse kirppikselle kun tuttavat eivät ole tuoneet vanhojaan:D
Tosin mun siskoillakin lapset ovat 5-11 vuotiaita,joten niiden vaatevarastoihin on turha tukeutua. Ja kaveripiirissä ei ole muita lapsen saaneita.
Plääh.

Haluaisin ostaa miljoooooonittain uusia ihania vauvanvaatteita mutta ei meikätytöllä ole varaa.
Mutta kaikki pakolliset tarvikkeet kyllä hankitaan vaikka millä keinoin. Mies on jo luvannut että säästää kesäduunistaan sitten hankintoihin.
 
<3 <3 <3 Nyt iski kyllä "vauvakuume" kun kävin nuo vaunut hakemassa [:D] jotenkin tuntuu paljon konkreettisemmalta koko asia. Oli kyllä ihmeen hyvässä kunnossa, paljon paremmassa kuin oletin, ja niiiiiiin älyttömän halvat että...

Mä en usko että me ostetaan hoitopöytää, tuntuu kuitenkin vähän turhalta ostokselta kun ihan hyvin voi laittaa suojan sängyn tai vaikka pesukoneen päälle ja vaihtaa siinä.. Joku lipastontapanen tarvikkeille pitäis kyllä varmaan hommata ellen saa tuolta vaatekaapista raivattua tilaa.
 
nobody, me ei kans hommata hoitopöytää. tilaa on vähän ja se hoitopöytä minkä haluaisin on niin sikahintainen (stocke 500€). meille tulee vauvan vaatteille ja tavaroille lipasto makkariin, jonka päälle laitetaan hoitoalusta. säästetään tilaa ja rahaa. nyt pitäs vaan saada piano myytyä, jotta makkarin kirjahylly voidaan siirtää pianon paikalle ja ostaa se lipasto kirjahyllyn paikalle....ei kukaan halua ostaa pianoa?!
 
meillä ei esikoisella ollut hoitopöytää. Musta se ei oo mikään pakollinen hankinta, mutta jos vähäänkään on selkäkipuun taipuvainen suosittelen kyllä semmosen hankkimaan. Meillä vaippa vaihdettiin milloin missäkin, yleensä meidän sängynpäälle laitoin hoitoalustan. Nyt oon aatellut ostaa tällasen jos on luonnossa tukeva. Kuva kun ei aina kerro kaikkea. [:)]
http://www.ikea.com/fi/fi/catalog/products/20131830
 
Ajattelin nyt tulla tännekin pähkäilemään noiden vaunujen kanssa. Mulla siis hakusessa tuplat. "yhden hengen" vankkurit meillä jo onkin ja niitä en aatellut myydä pois kun voin vaikka pitää niitä parveke vaunuina. Mutta siis nuo tuplat tällasia oon kattonut
http://www.vaunula.fi/carena_double_swing.htm
nää carenan double swingit ois hyvät siinä mielessä et vauvalla ois kunnon koppa ja kumpikin esikko ja vauva saisivat olla omassa rauhassa.
http://www.vaunula.fi/f7_twins.htm
nämä ois taas hyvät siinä mielessä että näissä on heittoaisa. Itse olen esikon kanssa kokenut heittoaisan hyödylliseksi. Tuntui aina kun vaunuiltiin aurinko paistoi naamaan tai sitten tuuli meni koppaan. Mutta eihän se mulle pakollinen oo.
http://www.lauranlastentarvike.fi/epages/GPL.sf/fi_FI/?ObjectPath=/Shops/23072008-84852/Products/1737
tässäkin mallissa ois heittoaisa
sitten on vielä nuo brion
http://www.vaunula.fi/doublewave.htm
niissäkin olis heittoaisa mutta joku valitti että pitkä esikoinen ei sinne kunnolla mahdu. Noista muista en tiedä miten ahtaita ovat. hmmm..... vaikeeta kun ei voi mennä paikan päälle noita kattomaan.
 
Yes! Voiks olla totta! Täältä saa tilata vaunut itse haluamalla värillä/kuviolla eikä oo ees pahan hintaset. Täällä on myös yhden hengen vaunuja monen laisia.
http://search.eim.ebay.eu/?SellerId=yours_pram
taidanpa tilata täältä kun niissä on mun ylistämä heittoaisakin siis noissa tuplissa. [:)]
 
Mä tulin huutelee vieraisiin, kun sattui osuu keskustelunne silmiin.

Yhdellä etupyörällä varustetut vaunut on toki näppärät, usein kääntyy nätisti ja on kivat kaupunkikäytössä. Kuitenkin just kaupunkikäytössä saattaa tulla ongelma, sillä mun mielestä ne on hankalat esim. rullaportaissa (joita joskus on vaan pakko käyttää...) tai sitten noissa tavallisten portaiden luiskissa, mitä erityisesti juna-asemilla ja alikuluissa saattaa olla. Kyllä niidenkin kanssa selviää niissä, mutta mun mielestä on ollut hankalat...

luomuleenalle piti huikata, että tuo katsomasi hoitopöytä on kyllä ihan ok. Yhdessä kahvilassa sellainen on, eli aikas tukeva väittäisin sen olevan, kun on sielläkin kovassa käytössä kestänyt (todella suosittu vaunukansan kohtaamispaikka). Ite (tai siis poika) ei siitä oikeen tykkää, kun se on liian "riippumattomallinen", eli sinne humpsahtaa köllimään ja meidän rasavili viiskuinen ei malttais siellä syvällä kölliä, kun on ihan armottomassa kuopassa. Lisäks se "heijaa" sillain sivuttaissuuntaisesti vähän... pissavaipat siinä on ihan ok vaihtaa, mutta jotenkin kakkavaipan kanssa musta aina tuntuu, että sotkee helpommin kuin "tasaisella" alustalla. Tää siis käyttökokemus, kun ollaan "lainattu" tota pöytää ehkä kymmenisen kertaa, ihan pikkuvauvaikäsellä en oo tota koittanut :)
 
Kovasti kiinnostaisi minuakin nuo Luomuleenan linkin Orlando-vaunut turvakaukalon kanssa. Suht isot ilmakumipyörät näyttäisi olevan, saattaisi pärjätä niillä täällä lumisessa Keski-Suomessa. Tuo alumiinirunkokin vaikuttaisi näppärältä. Mutta mitenhän noihin mahtaa varaosia saada? Ei noilla myyjilläkään näytä olevan edes renkaita erikseen myytävänä ebayssa. Kaukalossa ei myöskään näyttäisi olevan telakkaa. Minulla ei ole yhtään käsitystä, että kuinka tarpeellinen sellainen vehje on. Menisikö turvakaukalo/ratas yhdistelmän näppäryys hukkaan kaukaloa irti ja paikalleen nyhräyksen vuoksi? Voipi jäädä haaveeksi tuo hankinta, kun ei kuitenkaan vähissä varoissaan uskalla tilata, jos ei sit kuitenkaan ole tyytyväinen. Ehkä olisi huolettomampaa hankkia, jotkut vanhat rähjät, joiden särkyminen ja likaantuminen ei paljoa harmittaisi ja raaskisi paremmin ne jättää tuohon kylmään ulkovarastoon, joka olisi näppärästi miltei suoraan ulko-oven edessä. Vaikeaa, kun ei ole kokemusta ja tajontaa on joka lähtöön. 
 
Takaisin
Top