Joulukuun mammat 2015

  • Ketjun aloittaja Ketjun aloittaja Esma
  • Aloituspäivämäärä Aloituspäivämäärä
Jaahas, taas on jauhot loppu kun oon intoutunut leipomaan niin suolaista kun makeeta! :) Tosin vieraita varten. Parempi näin kun että kaupan höttöjä ostaisi kalliilla.

Mites ootteko jo pinniksen laitaa laskenut? Mites te joilla pinnis on ns. sivuvaununa, uskaltaako vielä pitää kun vauvat alkaa nousta tukea vasten? Jos runkopatjasänky. Mietin ettei vaan joudu jalka /käsi väliin tms...
 
Meillä tulee kakka jopa kolmesti päivässä ja ihan normaalia meille.
Meillä on ollu pinniksessä laita alhaalla niin kauan kun on nukkunu omassa sängyssään eli ihan vauvasta asti. Oon pitäny sitä alhaalla ku ei ole pyöriny tai osannu kääntyy, mut nyt ku pyörii ja kääntyilee niin nostin sen ylös. Meillä on sellanen pitkä pötkö millä pidän pidän pojan "aisoissa" siellä.
 
6f609ccc6f93024db5615f7203a1d656


Tuollanen pötkylä. Tosin tuo ei ole tuosta yhestä kohti tuolleen yöllä, poika aina nappaa kiinni siitä ku nostaa sängystä. :D
 
Meilläkin ihan normaalia nykyään et kakka tulee 3 kertaa päivässä. Aikasemmin, ennen kiinteitä saatto olla korkeintaan 2 päivää välissä ettei kakkaa näkynyt, mut sit kyllä jo kolmantena päivänä tuli senkin edestä :D Mut kyllä meillä on alusta asti kakattu kerran päivässä, mut nykyään tosiaan ihan normi et tulee se 3 kertaa päivässä. Välillä joka vaipassa joku pieni kikkare tai vähintään märkä pieru :D Aina saa olla peppua pesemässä.

Meillä on pinniksessä vielä pohja siinä ylimmässä asennossa. Ei olla nähnty tarpeelliseks vielä laskea pohjaa alimmalle tasolle, kun ei meillä vielä nousta mihinkään. Korkeintaan pyörii yöllä ihan kiinni pinnoihin, tai siis siihen pinnasuojaan/pehmusteeseen.
 
Siis meillä ei oo pinniksessä mitään laskettavaa/nostettavaa laitaa. Meillä ainoastaan voi sängyn pohjan korkeutta säätää. Ja nyt on vielä siinä ylimmässä asennossa, jossa pinnasängyn reunoja on ympärillä patjan päältä mitattuna 25cm.
 
Meillä myös vaan pohjaa pinniksessä voi säätää ja ylimmässä asennossa vielä kumpikin... Niin siis kun meillä on kaksi sänkyä...
Kerran tai kaksi päivässä kakataan... Edelleen melko löysää ja väri aika paljon sen mukaan mitä on syöty. Nyt pari päivää mustikkainen :D
Yleensä on sellanen savenväri taikka hiukan vihertävä. Mut nukkuu kuitenkin yöt ja päivällä ne normaalit pätkät, pieree vaan jos on ollut kukkakaali tms ruokaa. Että en tiedä sitten mikä sen värjää... Meillä oli tänään ½v päivä... Hitto, mihin se katosi, se aika... Huomenna neuvola, olettaisin hyvää saarnaa kun poika tuntuu paisuneen taas niin paljon... Ostin paketin liberon housuvaippoja 7-11 kg. Hyvä jos ehtii käyttämään ennenku ovat pieniä. Nyt jo piukottaa :O
 
Meillä myös huomenna 6kk neuvola.

Angelique, me ollaan jo ainakin kuukauden päivät käytetty Liberon vaippoja koossa 5 (10-14kg) :D Meillä on suurinpiirtein vaippakoot menny ikäkuukausien mukaan, eka kuukaus 1, sitte 2, jne. ja about 5kk iässä siirrytty 5 kokoon. Oon jo ostanu valmiiks paketin 6-kokoakin, alkaa noi vitoset olee kohta nekin tiukkoja päällä. Ei muuten, mut alkaa kiristää noi vaipat aina jalkojen ympärillä. Meillä on ollu niitä Liberon Comfortteja.
 
Okei, siis normaalisti en käytä noita liberoita mut tarjouksessa oli sattumalta niin kokeeksi ostin, taitavat olla muutenkin hoikemmille kuin meidän jätille :D meinaan pirkan ja muumin 4 koko normaali vaipoissa on hyvä koko... :) housuvaipat pirkalla on ainakin isompia, paljon.
 
Me ei olla muita käytettykkään kun noita Liberoja alusta asti. Muumeja voisin muuten ostaa koska ne on kotimaisia (en tiedä onko liberot, ei vissiin..?) mut ne muumit on kalliimpia, ni sen takia jääny hyllyyn.
 
Extran vaipat on kans ok, ei ne muumin verosia oo mut hyvin on meillä riittänyt. Ei käytetä muuten k-kauppoja mut vaipat käyn hakemassa ku tykkään noista pirkan... Libero taitaa olla ruotsalainen? Extran vaipat tehdään samalla tehtaalla kuin muumit ja pirkat Suomessa...Jos oon väärässä ni korjatkaa, vaippapussi roskissa jo...
 
Meillä on muumia koko 4 ja vielä menee varmasti pitkän aikaa.. Kokeiltiin pampersia ja siinä jäi se verkko aina pyllyyn kiinni, niin en tykänny. Sit liberoo oli ja se oli ihan ok. Sairaalassa käyttivät liberoo. Ostettiin sit muumia kokeeks ja se oli just sopiva meijän pikku ukolle. Ja lähinnä taidetaan muumia käyttää myös ku minä oon muumifani :D :D
 
Onhan ne kalliita, mut suosin suomalaista ja allergialiiton kanssa yhteistyössä tehtyjä. + koska muumi <3 :D
 
Kakkaa meillä tulee päivittäin, suht kiinteetä tuotosta... Jos on päivänkin kakkaamatta niin sen kyllä kuulee:/
Meillä käytetään liberon teippivaippoja kokoa 4. Pitäis varmaan siirtyä jo 5kokoon... Noh huomenna kuullaan minkä kokoinen leidi tää on:)
 
Täällä kakataan 2-3 kertaa pvässä. Liberon 5 koko on ollu jo pitkään ja käytös päivällä. Yöllä sit pamppers, 5 koko. Ei olla vielä housuvaippoja käytetty.. On niin vauvanmallinen tyttö vielä, et jotenkin hankala laittaa jalkaan.
 
Meillä vauva kakkaa yleensä kerran päivässä, nyt vaan maha ollut löysemmällä ja yöllä itkeskellyt, kakannutkin useammin. Vaipoissa meillä edelleen samat s- ja m-kokoiset kestot :)

Meillä tuli tänään kans puol vuotta täyteen! Enpä muista erosiko keli paljoa tästä, muistaakseni tuli ainakin vitsailtua, että parempi keli ku juhannuksena :D
 
Meillä kakataan kerran päivässä, mutta välillä jää 1-2 päivää väliin. Ja jos kakka tulee, niin tulee heti aamulla 15-30 min heräämisestä. Ehkä kerran kuussa muulloin kun aamulla.
 
Takaisin
Top