Joulukuu, joulu ja puoliväli

  • Ketjun aloittaja Ketjun aloittaja elmiina
  • Aloituspäivämäärä Aloituspäivämäärä
Kyllä minäkin itteni jouluihmiseksi laskisin. Tunnelman vuoksi enemmän kuin minkään muun. Joulukuu on ollu lapsesta asti toinen lemppariaika vuodessa kesän lisäksi - varmaan johtuu siitäkin että oon syntyny viikko ennen joulua, niin lapsena oli aina joulua ennen tuplasti mitä odottaa :happy090
Minkäänlainen hössöttäminen ei oo mun juttu ollenkaan. Meillä kotona jouluvalmistelut tehtiin aina leppoisasti ilman stressiä, mutta olen viettänyt miehen puolen suvun kansa sellaisiakin jouluja joita leimaa kauhea kiire, touhotus ja "pakkotehdävieläsitäjatätäjaonhanseoltavakunainaennenkinonollut..." Nyt aiotaan olla toista kertaa miehen kanssa kaksin joulu ihan kotona, mitä nyt varmaan välipäivinä sitten käydään mun vanhemmilla jotka asuu "vaan" 130km päässä. Anoppilaan onkin sitten paljon pidempi matka joten sinne ei lähdetä ajamaan.

Jouluruoista pakko saada -osastoon kuuluu mulla oikeastaan vaan graavilohi (BYÄÄÄH! Miten selviän ilman?) ja sienisalaatti. Pienet satsit laatikoita tehdään toki, poislukein maksalaatikko jota inhotaan molemmat, ja kinkku on oltava tai mies ei ala mitään. Sitten hiukan suklaata, muutamat joulutortut, glögiä, pieni (aito) kuusi, muutamat valot, kynttilöitä... siinäpä se. Kortteja yritin lähettää sinnikkäästi ja otsasuoni pullistellen vuodesta toiseen sekä omalle että miehen suvulle "koska se kuuluu hyviin tapoihin", muutama vuosi sitten lopetin kun totesin että pahvinpalojen massa-askartelussa ja -postittelussa ei ole mitään järkeä jos sen tekee vaan siksi kun on muka pakko. Mulla kun oli sekin periaate, että vain itsetehdyt kortit käy. Ehkä siihen innostuu jossain vaiheessa uudestaan, mutta periaatteeni jouluperinteiden kanssa on joka tapauksessa että vain mukavia asioita tarvii tehdä. Hyvän joulun toivotukset voi tehdä soittamallakin tai sitten lähettää vaikka meilitse.

Toivottavasti saadaan lunta tänne eteläänkin, ei joulu oikein tunnu joululta muuten. Ja parasta joulussa on ehdottomasti se tunnelma ja rentoutuminen. Lahjoja ostetaan vaan hyvin harkiten, yleensä aina joku kirja tulee joka tapauksessa, ja sen parissa onkin sitten kiva fiilistellä.

Saas nähdä miten joulut muuttuu lapsen / lasten myötä. Toivottavasti en kuitenkaan ala ottaa ikinä stressiä ja suorituspaineita.
 
Joo glögiä, torttuja ja suklaata pitää olla mut ne on oikeestaan enemmän joulunympärykseen kuuluvaa. Glögillä fiilistelen heti kun tulee kauppoihin, joulutortuilla samaten ku taikinaa löytyy joskus marraskuussa. Piparit vähän lähempänä joulua, niihin pitää taikina tehdä itse.

Suklaitakin tulee yleensä jokunen rasia tai fazerin joulusuklaa ostettua etukäteen. Ite jouluna sit taas vaan ne laatikot, kinkku ja rosolli riittää. Glögi, piparit, suklaat jälkkäriks. Usein oon ostanu joulusuklaita sit tapanina jostain huoltoaseman alesta ku ei niitä enää lahjaksi samalla tavalla tipu ku lapsena. Oikea kuusi pitää tosiaan olla, ja kynttilöitä. Kuusessa voi olla sähkökynttilät tai aidot ja sit jotain enkeleitä ja omenoita/perusvärisiä palloja. Kaikki välkkyvät tai värivalot on ei-ei. Kiiltävät jouluköynnökset menee vielä mut vähä hiinä ja hiinä.

Kortteja en oo lähettäny ikinä, mukulana ja joku joulu aikuisenakin askartelin kyllä äitiä varten kortit että se voi lähettää.
 
Minkäslaisia perinteitä teillä on ollut itsenäisyyspäivän aikaan? Meillä on ollut aina kotona piparinleivontaa ym. leivontaa ja joululauluja ja sitten tietysti linnanjuhlien pukujen arvostelua :happy119

Tänä vuonna taidan yrittää tehdä itsenäisyyspäivän aikaan joulusiivousta, leipomista ja sitten tietysti nuo arkiset koirien treenaukset ja pitkät metsälenkit :)
Pasteijoita taidan tehdä pienen satsin, että saa herkutella telkkarin ääressä iltasella ja siihen päälle tomusokeroidut joulutortut!
 

Liitteet

  • smiley-happy119[1].gif
    smiley-happy119[1].gif
    687 bytes · Katsottu: 4
  • smiley-happy119[1].gif
    smiley-happy119[1].gif
    687 bytes · Katsottu: 4
Pipareita ois voinu leipoa mut eipä täällä mahdu, siivoan siis keittiön ja muutenkin teen joulusiivousta. Mies taitaa olla vaihteeks poissa... Hetken jo teki mieli heittää paistilihatkin jorpakkoon mut taidanpa itelleni laittaa sitä pataa uuniin ihan itteäni varten. Sit vois laittaa moottoripyörän vihdoin talvikuntoon (bensaan säilytysaineet, käyntiin, akun laturiin) ja jos oon oikein kiltti teen miehen pyörälle saman. Ku kerranki on päiväseltään kotona ni näkee mitä tekee ku ei oo tallissa valoja.

Pesänrakennusvietti vaivaa ni vois samalla siirtää ton pienen kirjahyllyn makkarista keittiöön ja kasata pinnasängyn ja pestä siihen sänkyvaatteet. Ostin keittiöön kynttelikön ja makkariin tähden ikkunaan ja laitoin valkoiset ledivalot kuistin koristelistoihin. Toiset pitää miettiä meneekö nekin kuistille vai terassin kaiteeseen vai mihin. Ostin lisäks kahvinkeittimen ku edellisen pannu räjähti pari viikkoa sitten. Kyllästyin pressopannuun ja obh nordican uusi chilli-keitin sattui olemaan 129€. Ja taas on tili tyhjä ja rahaa vaan velaksi asti :p

Koko päivän luistelin ulkona ku huimaa ja tasapaino heittää ja kävely on sulokasta ku Ozzy Osbornella. Monen läheltä piti tilanteen jälkeen vedin sit lipat kotona portaita alas tullessa ihan sisällä. Tosin alimmalta askelmalta onneksi ja suoraan selälleni portaisiin. Voi olla parin päivän päästä molemmissa lonkissa ja toisessa kyynärpäässä hienot mustelmat.
 
Kato tästähän uhkaa tulla ennakkoaavisteluista huolimatta ihan mukava päivä. Mies oli menossa poikansa yo-juhliin ja näytti vähän yllättyneeltä kun mie olin kotona yökkärit päällä. "Ai et sie oo tulossa?" "No en kai ku ei oo kutsuttu." "No höh sehän koskee siua AUTOMAATTISESTI." Miusta kyl pitää ekanakin juhlien järjestäjältä kysyä ja toisekseen jos mies on menossa lapsensa juhliin ni en mie oleta et koskee miua automaattisesti mikään. Ehkä jos oltais naimisissa rohkenisin jo kysyä että tuunko miekin mut en nyt ku o oltu yhdessä 1,5 vuotta ja ollaan avoliitossa. Edes avioliitto ei miusta oo mikään automaattinen varsinkin kun kutsun päällä on pelkkä miehen nimi...

No mies käväs kotona syömässä, laitoin siis burgundinpataa ja ai että tuli hyvää! Vielä tuurilla aloin laittaa sitä heti aamusta ku tollaset pataruuat menee vaan sitä paremmaks mitä pidempään on uunissa. Hetkeks joutui nostamaan lämmöt korkeammiks et sai perunat kypsäks (lykkäsin padan syvään vuokaan ja päälle kannen väärinpäin ja pottupaloja öljyssä ja suolassa siihen päälle kypsymään). Mut muuten oli aika hyvää jo kun mies tuli syömään kun oli pari tuntia ehtinyt olla.

Mies sitten harmitteli että tää ois kyllä sellaista ruokaa että pitäis syödä ajan kanssa ja punaviinin kera. No mie että niin mie olin sen ajatellu ja siks ostin sitä punaviiniäkin siulle pullon. No sit miehestä oli hetkeks menny näemmä jo ihan kaikki pieleen ku en ollu tulossa juhliin ja hyvä ruokakin meni hotkien ja sitä harmitti. Mut laitettiin sille siistit vaatteet päälle, lykkäsin miehen sinne yo-juhliin käymään ja paistin takas uuniin. Hänellä ei oo kuulemma loppupäiväks suunniteltu mitään ja avataan se punaviini kunhan pääsee takaisin. Sit on vielä luomusuklaita ostettuna jälkiruuaksi, osa tummista suklaista käy ehkä viininkin kanssa hyvin.

Hyvä etten heittänyt tota naudanpaistia roskiin. Nyt vois ite käydä suihkussa ja laittautua nätiks ku mies on siellä juhlissa. Sen oman pyöränkin ehdin jo laittaa kunnolla talviteloille, miehen pyörä pitää tässä viikonlopun aikana ku siinä on tankki tyhjä ni ei paljon bensansäilöntäaineet auta. Tarttee hakea vaikka huomenna jostain huoltoasemalta nelitahtibensaa mis on aineet valmiina ni helppo siitä lorottaa tankkiin ja sais viikonlopun aikana senkin talveksi valmiiksi.

Ihan hyvä itsenäisyyspäivähän tästä vielä tulee jos saapi olla miehen kanssa kahdestaan, katsella jotain leffoja ja jutella ja ehkä itsenäisyyspäivän vastaanottoa katella telkkarista samalla. Täs on viime aikoina aina tullu jotain niin monesti et on aika araks menny minkään suunnittelun suhteen - ihanaa et kerrankin kannatti ne paistit ja viinit hommata ja toisekseen nyt kun olin jo asennoitunu et laitan paistin sit itseäni varten jos ei muu auta niin tuplamukavaa et mieskin on seurana. :) (Nyt toivotaan etten taas oo ilahtunu turhan takii nii että kuitenkin tulee vielä jokin katastrofi...)
 
Päätin tänä vuonna katkaista napanuoran monen monen vuoden jälkeen (reilusti yli 10 v ) ja ei mennä enää kuin yhteen paikkaan aattona ja toiseen joulupäivänä. Aiemmin ollaan aattona käyty molempien vanhemmilla, välimatkaa n. 40 km. Mutta menot ovat sen verran päällekkäin, että jos toisessa paikassa pitää olla klo 13-14 välillä ja toisessa klo 17 niin kiirushan siinä tulee ja se on mua aina stressannut :smiley-angry016 Nyt mennään mun vanhemmille jouluna vaikka he eivät niin joulusta piittaakkaan, mutta tasapuolisuuden vuoksi ja joulupäivänä sitten miehen vanhemmille. Miehen vanhemmat pahoittivat mielensä kun ei tulla aattona ja ihan perusteluja halusivat kuulla :crybaby2Ymmärsivät ehkäpä kuitenkin pointin ettei aina ja varsinkaan jatkossa haluta revetä niin kuin muut toivovat vaan tehdä kuten itse haluamme. Mies ei tästä asiasta piittaa, mut mulle aina nousee stressi.

No nyt kävikin niin, että sitten kun tän päätöksen tein, ei nähdäkään mun porukoilla kaikkia sisaruksia ja miehellä ei veljen perhettä lainkaan vaikka tiedotettiin hyvissä ajoin kummassa paikassa ollaan milloinkin. :BangHead Nooh, kaikesta huolimatta, kaipa tää iloksi muuttuu kun lakkaisin stressaamisen... Voidaan nähdä sitten toisena päivänä kun jouluna ja uutena vuotena on siskon tytön synttärit, joten siellä näkee koko sakin. :bigsmurf :hello2
 

Menin sit kattoo tän ja piti parkua koko videon läpi siemensyöksystä alkaen ku oli niiiiin hieno :grin

Jotain muutakin miun piti tulla tänne kertomaan mut unohdin. Ehkä se tulee myöhemmin mieleen.

Muoks: Aini. Piti sanoo et on se jännä juttu miten kaikki muut raskaana olevat on niin kauniita mahojensa kanssa ja mie oon vaan lihava. Vähän veikkaan vaan että mie en oo ainoo josta tuntuu tuolta... :)
 
Jouluvalmistelut virallisesti aloitettu: piparit paistettu! Päästin itteni helpolla ja tein valmiista taikinasta, meillä kun pitää olla gluteenitonta ja sen taikinan koostumuksen saaminen oikeanlaiseks on vähän niin ja näin... Töissä meni jo hermot ni en halunnu toista hepulia saada kotona taikinan kanssa vääntäessä. Ihan hyvät noista tulee kun koristelee, ja ajatushan se on tärkein.
Jos sit vaikka ne jouluvalot seuraavaks... Makkarin ikkunassa on jo, ostettiin siihen uudet ja pistettiin suoraan paketista tulille. Muut koristeet on vaatehuoneessa lihakunnan laatikossa odottamassa. Pari viikkoa jouluun ni kai sitä jo vois...?
 
Mie sain kans tänään piparitaikinan tehtyä. Huomenna vois paistaa, siinä meneekin ilta kätevästi. Viimeks laitoin puolet tosta taikinamäärästä ja silti niitä pipareita syötiin vaan puolet jouluun mennessä. Sen jälkeen meni kyllä loputkin. Miks piti nyt laittaa täysi taikina... :grin Vien kyl ehkä koululle opettajille pipareita jos onnistuu ja mies kyl lupailee että ne tulee syötyä. Vähä vaa pelkään et se oon minä joka niitä enemmän syön ku se ei oo paljo ehtiny olla kotona.
 
Meillä alotettiin uudestaan remontti tiistaina, se on ollut levossa vuoden verran :grin Nyt sitten illat töiden jälkeen menee siinä, että kyykin vessan lattialla repimässä tapettia ihan hemmetin vaikeista kohdista, pöntön takaa ja vesiputkien väleistä. No, onpahan jotain tekemistä, ettei pääse laiskistumaan! Huomenna pitäis käydä ostamassa seiniin ja kaakeleille maali, koska sunnuntaina pitää olla vessa maalattuna. Saa nähdä jaksaako sitä vielä hoitaa tuon keskenjääneen olohuoneen ja meidän makuuhuoneen, lastenhuone valmistuikin vuosi sitten ensimmäisenä, jännä juttu :wink
 
Tää teki viime viikolla piparitalon ja monet päivät kiertäny keittiössä kurkkimassa joko sitä maistais.. Eilen ei enää kantti kestäny vaan mursin katosta palasen, semmosesta kohtaa ettei se näy kun hökötys on seinän vieressä :) Tänään tulee kaveri kylään niin tuhotaan se lopullisesti. Eihän se kauaa nättinä pysy kun sokerit sulaa niin syötävä pois ja äkkiä!
 
Mun joulu on kovaa vauhtia menossa ihan pilalle. Mulla on siis töitä 24.pv eteenpäin joka päivä (tai siis yö). Oon koko ajan ollu menossa 22.-24.12. mun vanhemmille viettään joulua ja sit siitä suoraan yöksi töihin. Välimatkaa on parisataa kilometriä ja autoahan meillä ei ole. No tänään tajusin että bussit ei kulje aattona ja viimenen juna helsingistä tampereelle lähtee n. klo14 eli sillä lähtiessä koko aatto jäis välistä. Työvuoro alkais kuitenkin vasta 20, joten voisin lähteä sen puolesta vasta klo18. Joulusta kun on kyse niin toi 4h on aika iso aika. Yhtään kimppakyytiäkään ei tietenkään aatolle oo tarjolla. Kuka hullu nyt ajelis tota väliä tohon aikaan jouluaattona!? Koko päivä on kyllä menny ihan pilalle ja taitaa olla joulukin peruttu. Muutenkin on harmittanu kun tuo ihana asuinkumppanini on kieltäytyny lähtemästä mun vanhempien luo viettään joulua. Se ottaa päähän enemmän kun oon uskaltanu näyttää. :sad001
 
Eikä taida olla mahdollista saada sitä aaton vuoroa vaihdettua? Vaikka joo kurjahan se on itekseen mennä...

Meil meni viime vuonna joulun aika ihan päreiks. Tai siis ei muuten vaa ku miehen exä ei ollu tajunnu että mies tulee miun äidin luokse ja sit kun se sen jostain hoksas ni miehellä meni joulu ku yritti rauhoitella sitä exäänsä joka uhkaili taas tapaamisoikeuksilla ("jaa siulla on sit aikaa sille huoralles mut et poikas kanssa pääse, ei tartte ikinä enää tulla jos pillun pistät taas lapses edelle"). Lopulta rauhottui kun mies lupas mennä uudenvuoden aaton vahtimaan poikaa et exä pääs juomaan.

No mie tietty pahoitin mieleni ku meil oli uudeks vuodeks suunnitelmia ja joulu meni jo tohon. No vielä taistelumielellä että eihän se mitään, juhlitaan me sitä aattoa välipäivinä ihan kahdestaan. Ni jo joku tältä kylältä raportoi exälle että myö ollaan baarissa ja yritä siinä sit viettää miehen kans kahdestaan iltaa ku puhelin värisee sillä taskussa koko ajan ja sen tietää kuka se on.

Loppuviimein mie taisin tarpeeks rohkaisua nautittuani ite ottaa oman puhelimen käteen ja haukkua sen exän lehmäks ja moneks muuksikin. Tuon illan jälkeen exän viestit ei enää hälytä edes värinällä miehen puhelimessa (se tarkistaa ne sitten kun tarkistaa), mie oon torjunu sen kaikissa mahdollisissa viestimissä ja puhelimeen esto-ohjelman ja ku ei lopettanu tekstiviestejä vaik kotirauhan häirinnästä jo puhuin niin lopulta vaihdoin puhelinnumeroakin. Minulle sillä ei tartteis olla mitään asiaa ku ei kerran osaa ihmisiks käyttäytyä. Miehelle toki pitää olla asiaa kun on laps mutta lapsen asioita mitä viestillä hoidetaan ni ei oo akuuttia ja jos on oikeesti akuutti tilanne niin osaa se soittaa tai välillä on sen exän äiti soittanut kun on ollut exällä terveysongelmia.

Vähän jännittää miten tänä jouluna käy. Mies jo vähän puhui et pääseeköhän hän lähtemään jouluksi ku pitäis työt liikekumppanin kanssa sopia mut ku sanoin kuin paljon oon sitä odottanu ni lupas lähteä ja et ainakin se kaks päivää perillä järjestyy. Oon myös muutamaan kertaan vannottanut että jätetään molemmat ne puhelimet sinne laukun pohjalle kun perille päästään. Ei siis mua haittaa jos se tarkistaa viestit vaik ku oon suihkussa tms. mut en taas haluais et meidän perhepyhät menee exän sekoiluja setviessä. Tänä vuonna onneks exä on ite lähdössä Kuopioon kylpylälomalle jouluks ni ei tuu siitä paineita että mies ei ite jouluna käy poikaansa katsomassa. Tulevina vuosina voi kyl hyvin olla et miehen joutuu jakamaan.
 
Eipäs muuten tätä vauvamahaa enää pahemmin peitellä edes ulkotakilla! :D Mulla on siis vielä käytössä semmonen ihan tavallinen sopivasti pussimainen kevyttoppatakki. No eilen kun kävin postissa viemässä muutaman joulukortin niin törmäsin tyttöjen hoitotätiin ja hän meinasi heti alkuun jo kysyä kun päälle kattoi, että "mikäs sielä takin alla noin pömpöttää?" :D Ehdin ite sitte vain jo aloittaa että meillä on yllätys.. eli uusi vauva tulossa. Tytöt eivät siis vielä hetkeen palaa hoitoon.. :) Pitäis nyt kyllä pian vaihtaa tohon MAMA-toppatakkiin kun alkaa toi toinen jo sit vähän kinnatakkin et vielä menee nipinnapin kiinni. :D Ja jos noi pakkasetkin tasaantuis pysyviksi ettei kokoajan mittari heilu suojan puolelle..
 
Hienoo ku kotona et syö yhtään herkkua raakaa piparitaikinaa koska raaka muna. Ja sit koulussa otat piparivaahtoa ja luulet et no ne pienet murut on vaa pehmenny kunnes puolessa välissä syömistä saat vastaan ison köntin raakaa taikinaa. Joo eihän siitä varmaa mitää tautia tule mut vittu että vituttaa. Ois voinu jossai varottaa, ei tullu mieleenkään.
 
Alkaako täällä jo nyt jouluksi hiljentyä? :) Miulla on vielä aikaa rupatella linjoilla kun mies on tän viikonlopun nuorimman poikansa kanssa. Sit maanantaina poika lähtee äitinsä kanssa pois kaupungista viettämään joulua kylpylässä ja myö lähdetään miun äidin luokse joulunviettoon.

Odotan kyl innolla. Ihmeemmin en oo lahjoja ostellut, äidille menee viinipullo jota joka tapauksessa joulupöydässä joisivat. Veljelle vien omasta kaapista salmaripullon ja ehkä suklaapaketin, miehelle on kofeiinisuklaata kilo paketoituna.

Tää viikonloppu menee levätessä ja siivotessa, sohvalla nukkuessa ja syödessä, pyykkiä pestessä ja vessaa, keittiötä jne kuuratessa. Muutin tänne reilu vuos sitten niin nyt vasta menee viimeiset tavarat paikalleen ja osaltaan siks että kun on noita vauvan tavaroita tullu ni nyt niille ei oo paikkoja. Mut sais noi rojut pois ja lattiat imuroitua ja ehkä pestyäkin sekä keittiön kaapit, ovet + kahvat, katkaisimet jne. pyyhittyä ni vois olla aika hyvä jo.

Miehen tavarat on taas levinnyt "sallituilta paikoiltaan" pitkin taloa ni keittiöstä lentää miun mielestä turhat lehdet ja mainokset keräykseen, verotukseen menevät kuitit ajattelin hänelle arkistoida talteen ja on jo toinen koneellinen pyykkiä menossa eteisestä ja makuuhuoneesta siivottuna kun siellä ne on keskenpitoiset, likaiset ja puhtaat samoissa pinoissa. En jaksa miettiä mikä on mikäkin ni koneen kautta.

Ny tartteis vaivautua laittamaan vaatetta päälle ja käymään kaupassa ni on vielä ruokaa huomiselle ja maanantaille ja sit pitää karjalanpaistiin ostaa lihat ku vien sitä jouluksi syötäväksi. Ekana pitää vaan käydä palautuspullokassit eteisestä läpi ja laittaa yhteen kassiin kaikki mitä tohon lähikauppaan menee ja toiseen kassiin kaikki vain Lidliin kelpaavat pullot. Jep jep hyvä tästä vielä tulee. :)
 
Tänään on ollu The Official Jouluvalmistelupäivä: siivottiin heti aamusta ja saatiin siihenkin ylimääräistä haastetta, kun mulla alkaa olla maha tiellä ja mies toipuilee pikku leikkauksesta kaksi tuoretta tikattua haavaa kyljessään eikä kykene kumartelemaan, nostamaan tai kurkottelemaan. No, selvittiin siitäkin. Onneksi suurempi siivous oli tehty viikko sitten jo, niin nyt riitti perusasiat.
Porkkana- ja lanttulaatikot on paistettu, perunalaatikot menee kohta uuniin kunhan massa on saanut vielä vähän aikaa imeltyä. Kinkku on parvekeella sulamassa, lohi ostettu ja pakastimessa odottamassa graavausta. Sen hoitaa nopeasti huomenna ta maanantaina. Mulle tulee lime-chilimaustettua uunilohta korvikkeeksi (laiha lohtu mutta parempi kuin kokonaan kalaton joulu). Salaatit ja tuoreena syötävät leipomukset enää tekemättä, ja niitä tehdään vasta h-hetkellä kulutuksen mukaan. Piparit on tehty jo ja anoppi toi hedelmäkakun viikko sitten. Mun vanhemmat tuo mökiltä kuusen meille maanantaina, jouluvalot on ikkunoissa ja kuusenkoristeet nököttää tuossa nurkassa odottamassa.
Uskaltaisinkohan jo sanoa, että tästä tulee stressivapaa joulu? :)

Toivottavasti saadaan jonain päivänä vieraita joulun aikaan - jotenkin se sosiaalinen kanssakäyminen vaan kuuluu jouluun mun mielestä, vaikkei mitään varsinaista koko suvun monipäiväistä kokoontumisjoulua olisikaan. Lähimmästä kaveripiiristä on yksi pariskunta ainakin ihan keskenään kotona joulun, mitä nyt aattona käväisevät toisen äidillä, ja miehen serkku tyttöystävineen viettää myös ekaa yhteistä "omaa" joulua - heidän kanssa on ollut puhetta että Tapaninpäivänä voisi kyläillä puolin tai toisin. Kun on tuota ruokaakin tullut taas varattua hiukan runsaanpuoleisella mitalla...
 
Mie tein piparit jo ajat sitten ja toi karjalanpaisti on ainoo toinen jouluruoka mitä mie teen. Muuten pääsee äidin luokse valmiiseen pöytään. Kyl viime vuonnakin kyselin et tekisinkö vaik jonku laatikon valmiiks tms. mut äiti ilmeisesti tahtoo tehdä nuo itse. Piparit on ollu miun juttu muutaman vuoden kun niitä äiti ei viitsi enää tehdä ja tuo karjalanpaisti ei oo meillä kuulunut ikinä joulupöytään mutta kun miun mies sen haluaa ni laitan ja tuon sit sitä varten. Kyl sitä viime vuonnakin kaikki muutkin söi kun mies sen silloin hommasi.

Mie kans toivoisin et olis vieraita jouluna, jotenkin tuo perhe vaan kuuluu jouluun. Tekis mieli ensi vuonna kun on jo vauvakin viettää miehen kanssa kotijoulu mut epäilen et miun suvusta ei tulis tänne asti ketään käymään. Et olis se ehkä vähän surku sitten kun ei kuitenkaan ensi vuonna vauva vielä joulusta mitään ymmärrä niin ehkä valmistaudutaan vaan pakkaamaan lapsi autoon ja mummolaan yhä.
 
Mulla on väliaikasesti käytössä puhelin jossa ei oo foorumia aplikaationa niin tulee käytyä tosi paljon vähemmän, eli joulun takia en oo vähentäny vaan puhelimen. Nyt oon kyllä ollu viikonlopun saikulla niin olis aikaa olla koneella mutta oon sitten käyttäny senkin ajan hyödyks ja siivonnu vaatekomeron, huoltanu kengät, hinnotellu kirppisvaatteita, siivonnu kylppärin, leiponu ja tehny herkkuruokaa :) Oli ihanaa tänäänkin istua siivotussa kodissa kunnolla ruokapöydän ääreen syömään pihviä ja punaviinikastiketta. En edes muista millon olisin viimeks jaksanu nähdä niin paljon vaivaa ruuanlaiton eteen kun tänään, mutta siitä tuli kyllä hyvä mieli! Huomenna lähdetään Espooseen joulua viettämään, joten voi olla että kirjotteleminen jää sit vähemmälle.
 
Kyllä miullakin maanantaista alkaen jää vähemmälle. Puhelimella toki pääsis ja kai tulee tarkistettua foorumi välillä mut ollaan kyllä miehen kanssa alustavasti sovittu että jätetään puhelimet äänettömälle hyllyyn joulun ajaks ja niitä ei räplätä. Enemmän se on miulla huono tapa ku miehellä mut tosiaan ku viime jouluna tuli sit miehelle katkeraa viestiä exältä ni yritetään ny sitä välttää samalla sillä et puhelimet heivataan nurkkaan. Raivotkoon keskenään jos on sit jotain vaikeeta ku välimatkaa monta sataa kilometriä ni ei siinä mee ku joulu kaikilta pilalle jos taas siihen menee.
 
Takaisin
Top