Veeru
Sanaisen arkkunsa ammentaja
Hei! Onkohan täällä muita, joille on tehty EMMA + ERA +ALICE testi? Erityisesti kiinnostaa kohtalotoverit, joilla on ollut poikkeava tulos EMMA testistä, eli kohdun mikrobiomista
.
Lyhyesti meidän taustaa: ya 06/20, jonka jälkeen viisi spontaania raskautta, jotka kaikki menneet ikävä kyllä kesken. Viimeisin keskenmennyt saatiin tutkittua, ja sikiö paljastui kromosomeiltaan normaaliksi. Myös kaikki muut mahdolliset keskenmenotutkimukset tehty ja syytä ei ole löydetty ennen kuin nyt EMMA testistä löytynyt poikkeama
(tähän on tultu, että sitä iloitsee poikkeavasta kohdun mikrobiomista
)
EMMA testi kertoo siis mitä bakteereja kohdussa on, hyviä vai huonoja, jotka vaikuttaa alkion kiinnittymiseen ja raskauden jatkumiseen. Yleensä testi otetaan lähinnä tuon ERAn vuoksi IVF yhteydessä, josta nähdään milloin kohdun limakalvo on parhaimmillaan siirrolle. Me emme ole siis IVFssä ja eniten lääkäriä kiinnosti mun kohdalla juuri nuo mikrobiomia tutkivat testit.
EMMA testistä selvisi, että mulla on 0% hyviä
lactobacillus bakteereita, kun niitä pitäisi olla jotain 80-90%. Lisäksi mulla on 75% gardnerella bakteeria, eli "pahoja sarvipäisiä"
Sain nyt antibiootit, joiden pitäisi poistaa nuo
sarvipäät ja niiden jälkeen aloitan lactobacillus crispatus kuurin, jotta tulisi niitä hyviä tilalle
. Tämä on sellainen kuuri, joka piti ulkomailta tilata, ns. normi apteekin maitohapot ei kelpaa klinikalle. Tämän jälkeen tuo testi uusitaan, ja katsotaan onko tapahtunut muutosta vai tarvitaanko uusi kuuri päälle.
Kiinnostaisi kovasti onko täällä ketään kohtalotoveria, jolla olisi löytynyt EMMA testistä poikkeavaa ja miten siihen määrätyt kuurit on vaikuttaneet?
Kovin vähän löytyy kokemuksia EMMAsta mistään. Niin ja ERA ja ALICE testit olivat mulla normaalit, eli kohdun aikaikkuna normaali ja ei kroonista endometriittiä.
.Lyhyesti meidän taustaa: ya 06/20, jonka jälkeen viisi spontaania raskautta, jotka kaikki menneet ikävä kyllä kesken. Viimeisin keskenmennyt saatiin tutkittua, ja sikiö paljastui kromosomeiltaan normaaliksi. Myös kaikki muut mahdolliset keskenmenotutkimukset tehty ja syytä ei ole löydetty ennen kuin nyt EMMA testistä löytynyt poikkeama
(tähän on tultu, että sitä iloitsee poikkeavasta kohdun mikrobiomista
)EMMA testi kertoo siis mitä bakteereja kohdussa on, hyviä vai huonoja, jotka vaikuttaa alkion kiinnittymiseen ja raskauden jatkumiseen. Yleensä testi otetaan lähinnä tuon ERAn vuoksi IVF yhteydessä, josta nähdään milloin kohdun limakalvo on parhaimmillaan siirrolle. Me emme ole siis IVFssä ja eniten lääkäriä kiinnosti mun kohdalla juuri nuo mikrobiomia tutkivat testit.
EMMA testistä selvisi, että mulla on 0% hyviä
lactobacillus bakteereita, kun niitä pitäisi olla jotain 80-90%. Lisäksi mulla on 75% gardnerella bakteeria, eli "pahoja sarvipäisiä"
Sain nyt antibiootit, joiden pitäisi poistaa nuo
sarvipäät ja niiden jälkeen aloitan lactobacillus crispatus kuurin, jotta tulisi niitä hyviä tilalle
. Tämä on sellainen kuuri, joka piti ulkomailta tilata, ns. normi apteekin maitohapot ei kelpaa klinikalle. Tämän jälkeen tuo testi uusitaan, ja katsotaan onko tapahtunut muutosta vai tarvitaanko uusi kuuri päälle.Kiinnostaisi kovasti onko täällä ketään kohtalotoveria, jolla olisi löytynyt EMMA testistä poikkeavaa ja miten siihen määrätyt kuurit on vaikuttaneet?
Kovin vähän löytyy kokemuksia EMMAsta mistään. Niin ja ERA ja ALICE testit olivat mulla normaalit, eli kohdun aikaikkuna normaali ja ei kroonista endometriittiä.
. Kysyin, että mistä tällainen voi johtua niin ainut syy, minkä lääkäri keksi oli, että aiemmat antibioottikuurit olisivat sotkeneet mikrobiomin. Mutta kun kerroin, että mulla on ollut muistaakseni antibioottikuuri viimeksi joskus lapsuudessa/teininä ei pitänyt sitä enää syynä mun kohdalla eikä osannut esittää muuta teoriaa, eli mystistä on. Tätähän en olisi mistään ilman tuota testiä saanut tietää, ei mulla ole minkäänlaisia tulehdus tms. oireita.
. Kun antibioottikuuri on ohi, niin aloitan viikon ajan 1 x päivässä tuota emättimeen laitettavaa lactobacillus crispatusta, jota jatketaan vielä harvemmalla välillä viikon kuurin päälle. Ajattelin ehkä tähän päälle vielä hankkia apteekista jotain muuta maitohappobakteeria, täytyy vielä varmistaa vaan että se on OK. Ja tutkin jo, mistä ravinnosta saisi maitohappobakteeria ja kävin ostamassa kefiriä, hapankaalia ja kimchiä
. En tosin tiedä onko niiden sisältämä maitohappobakteeri sitten ihan eri / sellainen, joka vaikuttaa kohtuun. Mutta nuo kaikki ruoat kuuluu myös hiljaista tulehdusta ehkäisevään ruokavalioon, jota pyrin noudattamaan muutenkin.
. On myös ilmeisesti olemassa joku kuukautisverestä otettava mikrobiomitesti, joka ei aiheuta yritykseen taukoa...