Jezkatz
Vauhtiin päässyt keskustelija
Tyttö 6kk ja taas ollaan kipeänäkorvatulehdus.. 2kk ikäisenä oli metapneumovirus, 4-5kk ikäisenä flunssa/korvatulehdus ja nyt taas flunssaa sekä korvatulehdus.. Onko tämä oikeasti normaalia että näin pienellä on kerennyt olla 3 eri pöpöä :O
Meidän tyttö on myös ollut kolmesti kipeenä tässä puolen vuoden aikana. 3 viikkosena oli flunssa/räkätauti, 2kk rs-virus ja 5kk joku kuume/flunssa, pahimmillaan kävi 39 asteessa kuume.
Uskon että on ihan normaalia, me ollaan itsekin oltu kipeitä eli varmaan meiltä tyttö on noi taudit saanut. Ollaan tarkkoja käsihygieniasta jne, mutta joudutaan liikkumaan paljon julkisilla eikä kaikilta pöpöiltä vaan voi suojautua. Ja varmasti tuuristakin kiinni että kuinka paljon osuu omalle kohdalle niitä sairastumisia. Onhan se toki kamalaa aina kun lapsi sairastaa
Ja paljon liikutaan kuitenkin kaupassa, apteekissa ja käydään vierailulla vanhempieni luona/pojat ovat välillä isällään.


), toinen flunssa ei tarttunu. Uskon että täysimetyksen ansiosta jäi se vauvan flunssa niin lyhyeksi, alkoi yöllä kuumeella ja pari seuraavaa päivää oli ihan vähän räkäinen ja sillä ohi. Ei muita sairasteluja vauvalla.