----45+++++ kuumeiset

  • Ketjun aloittaja Ketjun aloittaja Tähti ★
  • Aloituspäivämäärä Aloituspäivämäärä
Muakin jo naurattaa tuo väite että liika porno aiheuttaa lapsettomuutta :hilarious::hilarious::hilarious:

En ole ikinä kuullut.
Mitä Tähti sinä ymmärrät sanalla porno?
 
No en kyllä hahmota, miten pornon katselusta tai runkkaamisesta aiheutuu siittiöiden vähyyttä. Päinvastoin, siittiöiden laatuhan pysyy koko ajan hyvänä jos varastoja tyhjennetään säännöllisesti.

Tuossa dokumentissa tuotiin esille sitä, että pakonomainen liika pornon katselu....nuorella miehellä aiheuttaa siittiöiden vähyyträ. Ei siinä sanottu, että kyse on vaan varastojen tyhjentämisestä, vaan liiasta ja pakonomaisesta tyhjentämisestä, jonka porno voi nuorella miehellä aiheuttaa.

Keski-ikäisillä tätä vaaraa ei niinkään ole, koska osaavat jo vähän suodattaa näkemäänsä.

Jostain varmaan löydän siitä aiheesta, kun ehdin etsiä. Tästä on siis jokunen vuosi aikaa.
 
No en kyllä hahmota, miten pornon katselusta tai runkkaamisesta aiheutuu siittiöiden vähyyttä. Päinvastoin, siittiöiden laatuhan pysyy koko ajan hyvänä jos varastoja tyhjennetään säännöllisesti.

Lapsihaaveita ajatellen, ei hyvä juttu...liiallisena.
 
Muakin jo naurattaa tuo väite että liika porno aiheuttaa lapsettomuutta :hilarious::hilarious::hilarious:

En ole ikinä kuullut.
Mitä Tähti sinä ymmärrät sanalla porno?

Muska77 :) Puhun tässä siitä dokumentista, jonka näin.

Siinä oli muistaakseni tehty jotsin aivotutkimustakin ja muistaakseni sanottiin, eträ jos kehittyvä nuori mies näkee jatkuvasti liikaa pornoa, hänen aivot kehittyvät erilaisiksi. Voi olla, että hän ei pysty koskaan tavalliseen parisuhteeseen, koska on seksistä ihan vääristynyt malli ja aivot muotoutuneet sen mukaiseksi.

Voi kestää pitkään päästä "normaaliksi". Kroppa käy kokoajan yliteholla, jos pornoa katsotaan päivittäin ja jopa useaan kertaan. Siittiöiden muodostus ei pysy perässä ja se aiheuttaa lapsettomuutta. Tila korjaantuu, mutta ottaa jokusen viikon aikaa, että hedelmällisyys palaa ennalleen.Henkisesti voi kestää kauemmin päästä eroon addiktiosta.

Tässä näitä muistikuvia.

Ja voi tulla minkä ikäiselle vaan, mutta nuoret ovat alttiimpia haitoille.
 
Last edited by a moderator:
Siis ei se lapsettomuutta aiheuta tai siittiöiden laadun heikentymistä, vaan liika pornon katselu (ja oikeiden kokemusten puute) nuorena aiheuttaa sen, että tosiaan ei kiihotu muista kuin pornotähden näköisistä ihmisistä, tavallisen näköiset ihmiset eivät kelpaa. Mutta tosiaan ei se lapsettomuutta aiheuta.

Kyllähän tuollaisia miehiä näkee deittipalstoilla vaikka kuinka paljon, mies on itse keskivertoa rumempi, ja vaatimukset naisen ulkonäölle ovat erittäin korkeat. Suurin osa ei edes tunnu tajuavan sitä itse ja ihmettelee, miksi ne pornotähden näköiset naiset eivät ole kiljuen heitä peräkammarin sohvalta hakemassa.
 
"Siittiöiden muodostus ei pysy perässä". Siis pornohan on seksuaalista kiihottumista aiheuttavaa materiaalia. Ei itsetyydytystä. Vaikka monellahan se siihen menee ja siihen tähdätään mutta porno ja itsetyydytys ovat silti eri asioita.
 
Apua mä oon niin tietämätön mutta jotenkin tuntuu omituiselta ettei katsoisi pornoa tulemisen takia. Ja se jatkuva tuleminen heikentää siemennestettä vissiin silleen että ei sisällä hadelmöitykseen tarvittavaa määrää siemeniä. Eli juurikaan pornonkatselu ei itsessään heikennä hedelmällisyyttä vaan se jatkuva runkkaaminen? Näin olen voidaan sanoa että pornonkatselu aiheuttaa välillisesti lapsettomuutta.

Tuohon tinder asiaan mulla ei ole näkemystä kun oon kaikki mieheni tavannut ekaa kertaa livenä eikä mulla ole koskaan ollut tuota puhelimessa.
 
Joo, en näkisi että satunnainen pornon katselu itsetyydytyksineen vaikuttaisi mihinkään. Lääkisopiskelijoilla on yhdessä tutkumuksessa testattu päivittäisen siemensyöksyn vaikutusta sperman laatuun, ja vaikka volyymi laski jonkin verran, siittiöiden liikkuvuus ym. pysyi samana.

Mutta jos puhutaan kroonisesta riippuvuudesta jossa pornon katselu ja siihen liittyvä masturbointi on jatkuvaa (useita kertoja päivässä, viikkojen ajan) niin ihan taatusti sekä kiinnostus perusseksiin että siittiöiden tuotanto laskee -> ongelmia lapsenteossa. Porno on silloin välillinen syy ongelmaan, vaikka ei suoraan aiheuta sitä.

On muuten kamala ajatus, että parikymppiselle miehelle ei vakavan pornoriippuvuuden vuoksi pääsisi syntymään normaalia suhdetta seksiin ja parisuhteisiin. Näitäkin tapauksia on, vaikka se on onneksi harvinaista. Avun hakeminen tällaiseen ongelmaan on taatusti korkean kynnyksen takana. :sorry:
 
Olen suunnitellut lenkille lähtöä monta päivää :hilarious: Jospa tänään :woot: Me naisten horoskooppi tälle päivää :grin
 

Liitteet

  • 20190526_095114.jpg
    20190526_095114.jpg
    24.4 KB · Katsottu: 188
Mä en taas tajua. Kp 21 ja 24 tuli simppojen mukana vaaleanpunaista. Ei mitään muuten vaikka varuiksi laitoin siteen. Mun tiputtelu ollut aina rusehtavaa ei punaista. Huomenna pitäisi alkaa menkkojen. Koskaan ei ole ollut niin, että tiputtelu taukoaisi päiviksi. Joko tiputtelee 2-3 päivää ja menkat alkaa tai alkaa heti (tämä viime aikoina kun primot ei mukana) Voiko tota aiheuttaa joku polyyppi kohdun suulla? Olisko lääkäriaika tarpeen?
 
Mullakaan ei mitään kokemusta Tinderistä, mitä nyt kerran nuori mieskollegani halusi näyttää mulle puhelimesta jotakin ja ekana näkyviin lävähti Tinder ja joku alusvaatteillaan oleva tyttö esiin :wideyed: Arvatkaa, kuinka vaivaantunut hiljaisuus siitä seurasi :hilarious: Hän on sen jälkeen ollut aika varovainen luurinsa kanssa. Onneksi se ei ollut oppilas tai reksi, jolle tämä olis voinut käydä :grin Siis että jompi kumpi olis ollut mun tilalla, kun kollega avasi luurin.
 
Muokattu viimeksi:
Mä en taas tajua. Kp 21 ja 24 tuli simppojen mukana vaaleanpunaista. Ei mitään muuten vaikka varuiksi laitoin siteen. Mun tiputtelu ollut aina rusehtavaa ei punaista. Huomenna pitäisi alkaa menkkojen. Koskaan ei ole ollut niin, että tiputtelu taukoaisi päiviksi. Joko tiputtelee 2-3 päivää ja menkat alkaa tai alkaa heti (tämä viime aikoina kun primot ei mukana) Voiko tota aiheuttaa joku polyyppi kohdun suulla? Olisko lääkäriaika tarpeen?
Oliko toi siis vain seksin jälkeen? Mulla joskus limakalvot nirhaantuu sen verran, että mukaan saattaa tulla vaaleanpunaista.
 
Motto joo just sillon vaan. Muuten ei mitään siteeeseen tai pyyhkiessä. Ehkä odottelen ja jos jatkuu käyn näytillä sitten. Tässä alkaa oleen jo vainoharhainenkin ettei vaan ole mitään esteitä raskautumiselle.

Aikoinaan menin lääkärille varmana rintasyövästä yksi kohta rintalastan sivussa kainalossa oli kosketusarka. Sain pikalähetteen puhelimessa erikoislääkärille. Tutki ja kyseli onko jokin omissa elämäntavoissa muuttunut lähiaikoina. Mietin ja sanoin ettei. Paitsi aloitin käymään salilla. Lääkäri totesi, että on lihas kipeä treenauksesta.  kas noin! :grin:eek:
 
Joko tiputtelee 2-3 päivää ja menkat alkaa tai alkaa heti (tämä viime aikoina kun primot ei mukana) Voiko tota aiheuttaa joku polyyppi kohdun suulla? Olisko lääkäriaika tarpeen?
Minulla polyyppi oli kohdun perällä ja aiheutti pidentyneitä vuotoja eli tiputtelu jatkui varsinaisen vuodon päätyttyä kp 8-10 saakka. Muuten minulla ei ole koskaan ollut epämääräistä tiputtelua. Suosittelen gynellä käyntiä, jos oudot vuodot mietityttävät, ettei mene turhaan kallisarvoista aikaa hukkaan.
 
Minulla esikoista odottaessa tuli aina vaaleanpunaista tiputtelua seksin jälkeen, lääkäri sanoi vain, että limakalvot ovat raskaana herkät, eikä mitään muuta syytä ollut. Ja tuo siis seurasi ihan pelkästä orgasmistakin, vaikka sisällä ei olisi mitään olisi käynytkään. Normaali raskauskin voi siis aiheuttaa tiputtelua.
Tässä raskaudessa ei tuota ole ollut lainkaan.
 
Mä en taas tajua. Kp 21 ja 24 tuli simppojen mukana vaaleanpunaista. Ei mitään muuten vaikka varuiksi laitoin siteen. Mun tiputtelu ollut aina rusehtavaa ei punaista. Huomenna pitäisi alkaa menkkojen. Koskaan ei ole ollut niin, että tiputtelu taukoaisi päiviksi. Joko tiputtelee 2-3 päivää ja menkat alkaa tai alkaa heti (tämä viime aikoina kun primot ei mukana) Voiko tota aiheuttaa joku polyyppi kohdun suulla? Olisko lääkäriaika tarpeen?
Mullahan tässä kierrossa tuli myös kahtena päivänä. Sitten ei mitään. Mullakaan ei ole koskaan käynyt noin. Lääkäriaika outojen etenkin pitkittyneiden vuotojen kohdalla on aina hyvä juttu. Kaikki polyypit ei näy, kun tähystyksellä. Muutenkin minua ihmetyttää vähäinen kohdun tähystys iäkkäillä. Esim. Papa koe ei kerro kaikkea vaikkapa syövistä, vaan pitää ottaa näyte kohdusta. Eiköhän tuo sulla ole ihan normaalia puuhailun jälkeistä tihkua. Vai mahtaisko sopia kiinnitysvuodoksi?
 
VA voi kun olisikin, mutta epäilen ettei. Miksi sitä tulisi kahteen otteeseen ja kolmen päivän välein?

Lisäksi ei juuri oireita. Tissikipukin menossa pois niinkun normaalisti ennen menkkoja. Huomenna pitäisi alkaa sitten.
 
Takaisin
Top