Miesgynekologi tai -kätilö - mitä ajatuksia herää?

Vargynja

Admin
Staff member
Administrator
Helmikuiset 2021
Mitä ajatuksia sinussa herättää miespuolinen kätilö tai gynekologi? Onko sukupuoli samantekevä vai toivotko näihin tilanteisiin enemmän naisen?

Joskus nuorempana muistan vierastaneeni ajatusta miesgynekologista. Mutta nykyisin se on se ja sama. Pääasia että homma tulee asianmukaisesti hoidettua. Minulle vaihtoi miesopiskelija kierukan eikä ole yhtään valittamista. Oli täysin kivuton toimenpide ja työtäänhän (tai opintojaan) hän siinä hoiti.
 
Käyn kyllä lähtökohtaisesti mieluummin naisen pakeilla, mitä tulee naisosien tutkimiseen. Mieslääkäri suoritti miulle viimeksi rintojen ultran ja vaikka olen tottunut olemaan ronklattavana, niin jotenkin olen enemmän varuillani ja kiusaantunut.

Sitten taas esimerkiksi hieronnassa käyn monesti mieluummin miehellä. 😂 Mutta siinä nyt ei mennäkään naisalueille. 😅
 
Mulla oli pitkään kestäneessä synnytyksen käynnistyksessä useaan otteeseen mieslääkäri tutkimassa paikkojen edistymistä, ultraamassa jne. Ei mitään valittamista 🤷 itseasiassa hän oli jopa paljon helläkätisempi kuin useimmat naiskollegansa 😂
 
Minusta miehet sais tehdä jotain muita hommia, anteeksi vain. On se miehistäkin varmaan kiusallista jos naislääkäri tutkii pippeliä.
 
En ole muistaakseni ollut kuin kerran miesgynekologin hoidettavana, mutta hänestä ainakaan ei mitään moitittavaa ollut. Ehkä lähtökohtaisesti valitsisin naisen jos valita voi, mutta kyllä mieskin ihan ok on. Ammattitaito kai se kuitenkin lopulta on tärkeintä 😁
 
Minulla oli synnytyksessä viimeisenä ennen kotiinlähtöä mies kätilö ja hän oli paljon huomaavaisempi ja helläkätisempi kuin naiskollegansa. Ensisijaisesti valitsisin naisen, mutta koska terveydenhuollon tilanne on mikä on niin myös ammattitaitoinen mieslääkäri /-kätilö käy hyvin. Työtäänhän he vain tekevät, eikä siinä minusta ole mitään seksuaalista. Voihan ne naisetkin sitä paitsi olla homoseksuaaleja seksuaaliselta suuntautumiseltaan, mutta sitä ei hämmästellä?
 
Mä valitsen aina naisen. Jotenkin epämiellyttävä ajatus päästää tuntematonta miestä kättelyä lähemmäs. Ei ole negatiivisia kokemuksia miehistä, joka tätä kokemusta ohjaisi. Pidän omaa tilaani vain erittäin tärkeänä ja helpompi antaa tuntemattoman naisen rikkoa se kuin miehen. Vaikka ammattilaisia he kaikki ovat. Aina ei toki voi valita ja on se inhottavampaa ollut henkisellä tasolla kuin naisten kanssa.

No raskausaikana kun jouduin polilla ramppaamaan raskaushepatoosin takia niin tuli ikävämpi kokemus. Siinä nuori miespuolinen naistentauteihin erikoistuva lääkäriopiskelija teki sisätutkimuksen ja ultran alhaaltakäsin. Kauan tuntui menevän, toki opiskelija oli mutta silti. Jos ois ollut munaa silloin sanoa niin olisin kieltäytynyt tai vähintään keskeyttänyt. Kyllä se jäi mieleen pyörimään pidemmäksi aikaa. Vaikea olla ajattelematta motiiveja hakeutua kaikista mahdollisista ammateista tällaiseen ammattiin.

Ehkä olen kieroutunut tällä saralla kun monelle muulle ok, mutta mulle se aiheuttaa likaisen olon.


Ja joo, voihan ne naisetkin olla lesboja. Mutta jotenkin helpompi nähdä motiivina kanssasisarten terveydestä huolehtiminen. Ja lääketieteen parantaminen naisten osalta kun tietää omalta osaltaan minkälaista kohtelua naiset usein saa terveydenhuollossa. Kun ei mies voi ymmärtää koskaan naista täysin.
 
Muokattu viimeksi:
Itseä ei ollenkaan ole haitannut miesgynekologit esim. lapsettomuushoitojen ultrakäynneillä. Paras, asiantuntevin ja empaattisin lääkäri jolla oon tähän asti käynyt oli mies ja menisin koska tahansa hänelle uudestaan, jos vielä tarvitsisin hoitoja eikä hän olisi jäänyt eläkkeelle. (Hänelle kiitos meidän esikoisesta ❤️)

Alkionsiirronkin HUS:lla teki mulle mies, ja olin tosi helpottunut kun näin hänet siinä huoneessa, koska tiesin että hänelläkin superpitkä ura takana ja takuulla tietää mitä tekee.

En siis jotenkin ikinä ole osannut kokea epämukavaa oloa miesgynekologien vastaanotolla. Hammaslääkäriksi puolestaan mieluummin valitsen naisen, se tuntuu jostain syystä intiimimmältä hommalta kuin alakautta ultraus 😆
 
Jos vaan mahdollista valita niin valitsen naisen gyneksi tai rintojen tutkimiseen. Mutta ainahan ei ole mahdollista niin silloin mennään sillä mitä on tarjolla🤷 Synnytyksessä ihan sama ketä ja mitä sukupuolta ovat koska olen niin omassa kuplassa enkä kuitenkaan jälkeenpäin muista ketä ollut paikalla🤣
 
Itselle suurempi merkitys on henkilön ammattitaidolla kuin sukupuolella. Omalla kohdalla yksi parhaista äitipolin ultraajista oli mies gynekologi, todella hellästi ultrasi ja silti ihan sama näkyvyys oli kuin naiskollegoilla. Ja rakenneultran teki mieslääkäri toisessa sairaalassa, ultrasi myös alakautta, tosi hyvä kokemus eikä siinä sen enempää ajatellut lääkärin sukupuolta.
 
Ei sillä lääkärin tai kätilön sukupuolella ole väliä, kunhan ei ole mikään puoskari ja osaa asiansa😂 Mulla on ollut oikein hyvä ja osaava miespuolinen lapsettomuuslääkäri.
 
Ei ole ollut hoitotilanteissa väliä lääkärin/hoitajan sukupuolella. Paitsi kerran koin kiusalliseksi riisuutua rintsikoille, kun puoliso oli samassa tilassa 😆 En ole kyllä varsinaisille gynekologeille koskaan päässyt, eli kaikki nämä kierukan vaihtajat/poistajat/tutkimuksia tekevät miehet on olleet joko terveyskeskusten yleislääkäreitä tai opiskelijoita.

Ehkä nimenomaan miesgynekologeihin minun olisi vaikeampi suhtautua neutraalisti. Vaikea olla miettimättä onko siinä alanvalinnassa jotain erityisempää taustalla...

Hieronnasta puheenollen, kävin joskus opiskelijahieronnoissa ja toista kertaa en kyllä tuntemattomalle miespuoliselle ilman suosituksia mene! Saattoihan se olla, että ammattimaisuus kohtaamiseen ja hierontatilanteesen oli vasta kehittymässä, mutta siitä jäi epämukava olo ja nyttemmin harmittelen etten tullut antaneeksi asiasta palautetta. Mutta sitten taas mies-nainen työparina toimivien fysioterapeuttiopiskelijoiden läsnäollessa ei ollut mitään ongelmaa fyysisessä kontaktissa miespuolisen näyttäessä/ohjatessa liikkeitä, eli se turvallisuudentunne on mulla tosi kontekstisidonnaista.
 
Mulle ei ole oikeastaan merkitystä. Mulla on ollut aina tutkimuksissa naisgyne, ja ensimmäinen kerta oli varhaisultrassa, kun kokematon ultraaja tuumasi että jos minulle sopii, hän pyytää tarvittaessa kokeneemman ultraajan paikalle, joka olisi mies. Pakko myöntää että vähän aluksi jotenkin säikähdin ajatusta, mutta sitten ajattelin että no jos hän kerta on kokenut niin on varmasti nähnyt vaikka millaisia värkkejä että ei muutakun tervetuloa, vaikka jokseenkin häröltä tuntuisi että mies tunkisi sinne toosaan jottain värkkiä, apua tai sitten se olen vaan minä se pervo🙈😂 mutta siis se on lähtökohtaisesti tosi outoa että minkä ihmeen takia joku mies haluaisi gyneksi.
 
Mietin, te keistä miesgynekologissa on lähtökohtaisesti jotain epäilyttävää, onko myös vastaavasti vaikka naisurologissa lähtökohtaisesti jotain kummallista, miten koette tämän? 😄
 
Periaatteessa miehen jopa helpompi olla gynekologi, koska tulee ns ulkopuolelta eikä esim silloin voi peilata asioita itseensä vaan oikeasti pitänyt opiskella ja perehtyä asioihin. Ainakin mitä tältä palstalta lukenut niin ei todellakaan gynejutut naisilla oo samanlaisia, et semmoinen esim "mulla on kuukautiset tiedän mitä se on" ei päde yhtään. Se tietty miten kukakin sen kokee on eri asia. Mulla ei ikinä oo ollu miestä näissä asioissa lääkärinä tai hoitajana, joten en voi sanoa miltä tuntuu tosi paikassa (lähin ollu anestesialääkäri synnytyksessä, mut hän vaan pistää selkää). Haluaisin sanoa et mua ei haittais sukupuoli, ainakaan näin etukäteen, en sit tiiä siinä tilanteessa.
 
Meillähän on neuvolalääkäri täällä mies, mutta hän on symppis, niin en kokenut yhtään pahana asiana. Ihan muutaman kerran vaan käynyt mieslääkärillä alapäätä näyttämässä, joka tietysti parikymppisenä hirvitti, mutta ei kyllä muuten mitään kummempia mielikuvia asiasta.
Selän käynyt joskus työterveydessä kuvauttamassa, niin silloinkin oli mieslääkäri, jonka nähden yläosa paljaaksi ja vähän hassultahan se tuntui yläosattomissa tyhjässä huoneessa seisoa kun tietää, että mies ikkunan takana tuijottaa, mutta ihan asiallinen kohtaaminen oli omista tuntemuksista huolimatta.

Enempi komppaan @Misa tässä, että ennemmin otan naishammaslääkärin kuin miehen. Jotenkin ne kerrat kuin miehillä käynyt on vähän menty kiire edellä ja melkein jäänyt juosten kustu fiilis. 😅
 
Tuli tosta selkälääkäristä mieleen, et monesti oon mieshierojalla käynyt ja kun en oo rintaliivejä käyttänyt ikuisuuksiin niin silloin oon aina rinnat paljaana ku otan paidan pois hierontaa varten enkä hirveemmin oo ajatellut hierojan sukupuolta 😆
 
@Kyfi7 tuo objektiivisuus varmasti myös positiivinen asia. Itsellä se naisen suosiminen ehkä kumpuaa sieltä turvallisuudentunteen puutteesta tai jostain lähtökohtaisesti varautuneesta suhtautumisesta erilaiseen. Luolamiesgeenit huutavat, että "tuo on erilainen, tuo on vahvempi, tuo voi väkisin saattaa minut raskaaksi ja sitten olen pulassa". 😂 Olen ollut kyllä miestenkin ronklattavana, mutta kyllä se on mukavampaa, jos on nainen kyseessä. Enkä tarkoita, että miesgynet olisivat raiskareita, vaan se riski ikäville tapahtumille ja niiden seurausten vakavuus on luonnostaan suurempi miesten kanssa vaikka todennäköisyys sellaiselle olisikin kaiken kaikkiaan häviävän pieni. Ihminen kuitenkin tekee jatkuvasti mielessään arvioita erilaisista tilanteista ja reagoi sitten siihen päättelyyn jollain tunteella. Joskus se päättely on hyvinkin alitajuntaista.
 
Takaisin
Top