Vauvan oma kieli

  • Ketjun aloittaja Ketjun aloittaja Vargynja
  • Aloituspäivämäärä Aloituspäivämäärä

Vargynja

Admin
Staff member
Administrator
Helmikuiset 2021
Näiden tavallisten nälkäviestien lisäksi ainakin meidän lapsilla tuntuu olevan omia tapoja ilmaista jotain asiaa. Esikoinen sanoi jo ennen tavujokeltelua "guu" kun piti jostain. Kuopus ryömii äidin tai isin luo ja alkaa kätistä ja sätkiä raajoillaan halutessaan syliin. Toisinaan kuopus myös itkee/jokeltelee "bymbymbym" ollessaan väsynyt. Onko muiden vauvoilla jotain tällaista "omaa kieltä"?
 
2 vuotias sanoo hei, hei kun tervehtii tai hyvästelee. Suukottaa hyvät yöt ja kaikki ruoka on mammaa. Iti ja äitikin tulee välillä. "Joo" osaa välillä myös vastata ja "ei" sanoo vielä paremmin.

Ei puhu paljoa, mutta kommunikoi muuten hyvin ja tulee ymmärretyksi. Siksi ei varmaan koe tarvetta puhua...
 
Meillä "Hää" on vajaa kuuskuisella syliin.

Ähkäsee vähäsen kun on kakkahätä. (Osaa tehdä kakan pottaan/wc-pönttöön) joten ähkäisee ensin varoitukseksi ennen kuin kakkaa oikeasti niin ehtii viedä vessaan. Tämä kätevää, kun inhoan kakkavaippoja.
 
"sikiisikiisikii" oli aikoinaan ääntely, mitä kuuli kun lapsi oli innoissaan jostain :smiling-eyes:
 
Muokattu viimeksi:
Takaisin
Top