Vauva ei laskeudu

  • Ketjun aloittaja Ketjun aloittaja bubu
  • Aloituspäivämäärä Aloituspäivämäärä

bubu

Satasella mukana keskusteluissa
Heippa! Onko muilla ollut sellaista ongelmaa, ettei vauva laskeudu? Neuvolassa sanoi vaan, että ei oo vielä vissiin tulossa kun on niin ylhäällä. Itseäni vaan ihmetyttää, kun välillä vauva poraa itseään häpyluuhun, niin että liitokset paukkuu ja sitten taas nousee takaisin ylös. Kyykkäämiset ja jumppapallot on kokeiltu ja eilenkin vauva laskeutui illalla, kun kävin mustikassa, mutta yön aikana on taas pomppassu pois lähtökuopista. Voiko olla, että lantion malli tms. estää vauvaa kiinnittymästä? Onhan tässä vielä aikaakin, huolettaa vaan, että jos ei jostain syystä mahdu sinne lantioon kunnolla, vaikka ihan normaalin kokoinen beibi pitäisi olla tuloillaan. Nyt siis viikkoja 38+1 eli viimenen neuvolalääkärikin on jo takana, eikä sekään ottanut mitään kantaa asiaan.
 
Mä en olisi kovin huolissaan tuosta. Itselläni on 2 synnytystä takana, joista toinen päätyi sektioon ja toinen syntyi alateitse - molemmilla kerroilla maha ei ole humpsahtanut alas tai vauva kiinnittynyt/laskeutunut kuin vasta synnytyksen aikana.

Joillekinhan käy niin, että kulkevat römpsä 4 senttiä auki ja vauva kirjaimellisesti haarojen välissä useamman viikon ennen syntymää, mut en tiedä olisiko tuo tapa sen mielekkäämpi odotella kuin tämä oma, kerralla alas ja ulos -tyyli.

Bebesinfon sivuilta kannattaa vähän lueskella etukäteen vinkkejä, et miten voisi toimia synnytyksen aikana, jotta saisi vauvan parhaaseen asentoon etenemään kanavassa, jos käy niin että laskeutumista ei tapahdu etukäteen. Mut vaikka ei ihan optimikulmaan päätyisi, niin onnistuu se silti :)

Toisaalta, onhan sulla vielä kuukausi aikaa odotella laskeutumista, jos sellainen on tapahtuakseen. Näillä viikoilla sitä jo alkaa odotella syntymää kun se "turvallista" jo on, mutta odottavan aika on pitkä...
 
Kaipa sitä alkaa olla vähän kärsimätön loppua kohti ja huolestuu kaikenlaisista asioista turhan helposti. Oon kyllä vähän tuntenu sääliä, niitä kohtaa kellä se vauva on laskeutunu aikasessa vaiheessa, koska alhaalla ollessa tuntuu aika paljon pahemmalta. Ehkä tää keuhkot kasassa odottelu on sitten ihan hyvä vaihtoehto :D
 
Täällä kanssa takana 2 synnytystä ja molemmat laskeutui vasta samana päivänä, kun synnytys alkoi. Edellisen kohdalla kävin vielä samana päivänä neuvolassa ja sanoivat että mitään synnytykseen viittavaa ei ole tapahtunut. Molemmat tuli spontaanisti alateitse.
En olis laskeutumisesta huolissaan. Voi olla mukavampikin, että ei laskeudu liian aikasin, niin oma liikkuminen saattaa olla helpompaa. :)
 
Samaa lohduttelua täältä:Ei mun esikoinen (eikä tää tokakaan varmaan) laskeutunu ennenku synnytyksessä. Avautumisvaihe kesti kauan, mut sit ku paikat oli auki lapsi tuli ulos alle 10 minuutissa.
 
Takaisin
Top