Väsymyksen takia sairaslomaa?

Maisa🌸

Vasta-alkaja
Mitä mieltä olette sairasloman hakemisesta alkuraskaudessa väsymyksen takia.
Minulla on ollu monta vuotta univaikeuksia ja tällä hetkellä pyöritän arkea yksin puoliso viikonloppuisin kotona. Lapsia meillä ei ole joten ensimmäistä odotamme.

Joten arkiaskareet jäävät minulle ja teen kolmivuorotyötä lähihoitajana, suunnaton väsymys 24/7. Kuitenkin ajattelen, että onko edes syy hakea sairaslomaa, mutta arkiaskareet tuntuvat pelkästään liian raskailta ja vievät voimat ja energian kokonaan.
 
Luulisi siitä saavan sairaslomaa, ainakin työtehtävistä riippuen ja varsinkin jos väsymys alkaa uhata potilasturvallisuutta. Sitten kannattaa myös miettiä voiko hetkellisesti tehdä esim osittaista työaikaa, joka lisäisi lepoaikaa.
 
Työuupumuksen kokeneena, mielestäni väsymys ja tunne ettei voimat tahdo riittää arjen pyörittämiseen on hyvä syy ainakin yrittää hakea sairaslomaa, vaikka viralliseksi syyksi saatetaan jotain muuta kirjatakin (ainakin mun uupumusvuosina se ei käynyt kirjattavaksi syyksi). Etenkin, jos univaikeudet tuntuvat lisääntyneen raskauden aiheuttaman lisäkuormituksen takia (ja jos et halua ainakaan nyt alkuraskaudesta käyttää siihen lääkkeellistä apua), olisi parempi saada kierre katkaistua ennen kuin kroppa ja mieli menee niin ylikierroksille että tilanne pahenee entisestään. Alkuraskaus kestää kuitenkin suhteellisen lyhyen aikaa, joten jos nyt lyhyellä sairaslomalla pystyisit estämään tilanteen kroonistumisen ja pidemmän sairasloman tarpeen myöhemmin, se olisi varmaan kaikkien kannalta hyvä diili.

Osittaisen työajan tekemismahdollisuudet kannattaa kyllä selvittää, jos vaan taloudellisesti ja työnantajan puolesta mahdollista.
 
Yövuorothan saa myös laittaa tauolle raskauden ajaksi. Tietty jos töissä ei halua raskaudesta vielä kertoa, ei se onnistu. Tsemppiä, muistan miten ite torkuin tauot ja joskus otin puhdaspyykkipussin tyynyksi 🫣😂
 
Se on juurikin niin, että riippuen työtehtävistä. Ehkä kaupan kassalla se väsymys ei aiheuta mitään, mutta bussin ratissa seuraukset voivat olla katastrofaalisia. Unettomuuskoodilla itselleni niitä sairauslomia sitten lopulta laitettiin, kun en itse saanut raskausaikana nukuttua kuin max 5h yössä. Kyllä sinne aina jotain keksitään.
 
Mulle kirjoitettiin melkein pyytämättä saikkua asiantuntijatyöstä noin rv30, kun valittelin äitiyspolilla huonoa nukkumista. Toki mulla oli kaksoset tulossa ja silloin saikuttaminen aika hyvissä ajoin ennen synnytystä on enemmän sääntö kuin poikkeus, mut edelleen huvittaa miten helposti homma kävi, mulla oli siis tismalleen samansuuntaisia mietteitä et onko tämä nyt mikään peruste, kyllä mä nyt vielä jotenkin jaksan, fyysisesti ihan hyvässä kunnossa jne. 😅 Eli kyllä varmasti on sun tilanteessa perusteltua.
 
Jos et vielä ole saikkua hakenut, niin kannattaa hakea @Maisa🌸 . Esikoisen raskaus meni kokonaan hormonaalisesta unettomuudessa. Jäin kokonaan töistä pois rv 23 tienoilla. Kuopuksen raskaudessa auttoi pahoinvointi lääkkeiden ottaminen illalla. Niitä vedettiin lääkärin kanssa yhteisymmärryksessä koko raskaus. Ihan muutama huonosti nukuttu yö koko raskauden aikana.
 
Takaisin
Top