Syntynyt pienikokoisena viikkoihin nähden

Made

Vauhtiin päässyt keskustelija
Aloitan uuden ketjun, kun en vastaavaa löyätnyt.

Eli meidän eka lapsi, poika, syntyi rv38 paino 2760g ja 48cm. Hän kasvaa nyt -2 käyrällä, eli ihan hyvin.
Toinen lapsemme, tyttö, syntyi rv39 paino 2451g ja 43cm. Tyttö kasvaa nyt -3.5 käyrällä, joten häntä tutkitaan tarkemmin. Raskausaikana tutkittiin, mutta mitään poikkeavaa ei löytynyt, istukka norm. jne. Nyt käyty tytön kanssa 2 kertaa sairaalassa kasvukontrollissa (lääkäri ja fysioterapia) ja verikokeet otettu, pään ultra ja kromosomitesti. Verikokeet kaikki normaalit, pään ultrassa ei poikkeavaa ja normi tytön kromosomit, eli ei löytynyt mitään pienikokoisuutta selittävää.

Nyt sitten saatiin lähete Helsingin sairaalaan jatko/lisätutkimuksiin. Ja lisänä 1kk päästä uus fyssari aika ja 3kk päästä kasvukontrolli.

Onko täällä ketään joka on / on ollut samassa tilanteessa, joka vois kertoa omia kokemuksia tämmösestä. Itsellä välillä tulee kauheita pelkotiloja, että jos onkin jotain kauheeta vialla ja eikö se nyt kehitykkään "normaalisti". Tyttö on nyt 6kk ja mielestäni kehitys on hyvä, lukuunottamatta että ei käänny mahalleen.

Nyt tarvis vertaistukea näihin mun pelkotiloihin ja ajatuksiin.........HELP !
 
Kokemusta ei vastaavasta ole. Meillä tytöt syntyivät rv36 2,2kg ja 40cm kokoisina, mutta mitään kasvun seurantaan liittyvää ei ollut, paitsi tihennetty seuranta neuvolassa vuoden ikään asti. Meillä selittävä tekijä oli siis monikkous..

Tuosta käännyttämisestä en olisi vielä huolissani. Meilläkin oltiin 7kk, ennen kuin kääntyivät mahalleen. Hyvin pian siitä lähtivätkin sitten liikkeelle.. Toinen tytöistä lisäksi vielä "unohti" vuoden iässä, miten selältä pääsee mahalleen ja siitä seurasi ylimääräinen fyssarikäynti, jossa kyllä esitteli hienosti taitonsa. Lähtivät myöhään kävelemään, mutta ihan normaalin rajoissa ja muutenkin ovat normaalisti kehittyneitä tyttöjä kaikin puolin.

Samaa mietin minäkin, että minkä kokoisia vanhemmat ovat ja oletteko itse syntyneet siroina? Ota ihmeessä kaikki seurannat ja kontrollit, mitä tarjotaan. Suomessa pieniä ihmisiä tutkitaan todella perusteellisesti ja osa tutkimuksista saattaa olla vähän turhiakin. Kannattaa keskustella hoitavan lääkärin ja neuvolan kanssa, miltä sinusta tuntuu ja mikä sinua huolestuttaa. Osaavat selittää, mitä tutkitaan ja miksi, jos se vähän rauhoittaisi mieltä. :)
 
En tiedä taustaasi mutta esim. raskaudenaikainen tupakointi vaikuttaa lapsen syntymäpainoon.
Voi myös tulla ihan geeneistäkin että toisille syntyy siroja ja pieniä lapsia jotka kuitenkin aikuisiällä ovat ihan normaali mitoissa :)
 
Oliko istukka ihan kunnossa pienemmällä?
Iugr/sga lapset kasvaa monesti tosi pieninä. Hyvä että tutkitaan niin saa ainakin mielenrauhan :)
 
En tupakoi. Raskaus sujui ongelmitta. Istukka kunnossa. On hyvä joo että tutkitaan, mutta kun lääkärit ei oo miasään vaiheessa sanonu et kaikki ois hyvin (vielä ainkaan) vaan tuntuu et siel on pakko olla jotain kun on niin pieni. Ahdistavaa......
 
Meillä esikoinen tyttö syntyi 41+0 3140g ja 48cm ja nyt viikon ikäinen poika syntyi 39+0 2644g ja 44cm.

Tyttö on nyt 1v9kk, kasvanut koko ajan omilla miinus käyrillä. Kehittynyt täysin normaalisti, on vain pienikokoinen. Oli neuvolassa sekä pituus, että painokontrolleissa. Neuvolan täti rauhoitteli, että kuhan kaikki käyrät kasvaa samassa suhteessa, mitään ongelmaa ei ole. Hän vain kasvaa omilla miinus käyrillä.

Samaa povattiin nyt nuoremmasta. Neuvolaseuranta ja tarvittaessa kontrolleja.
 
Heh. Kannatti avautua täällä, nimittäin tänään tyttönen on alkanut harjotteleen mahalleen kääntymistä, että eiköhän se kohta sen hoksaa ja pienellä avustuksella hän jo kääntykin. :-D aaaahhh....pieni helpotuksen tunne jo, et ehkä se siitä sitten... <3
 
Hei! Minun pieni poikani syntyi vk.lla 38 painoi 2045g ja 43cm. Eli täysillä vk.lla mutta pieni kuin mikä. Itsellä (tai siis muksulla) oli samanlainen tutkimusrumba, juuri nuo aivojen ja sisäelinten ultrat, perinnöllisyysklinikat, kromosomitutkimukset ymv. ymv. Tuntui aluksi siltä että jotain vikaa on varmasti pakko löytyä kun sitä niin kovasti etsittiin. Mutta ei löytynyt mitään selittävää, istukka oli myös pieni, mutta kuulema vauvan kokoon nähden sopiva. Istukka lähetettiin myös patologille, mutta ei siitäkään mitään vikaa löytynyt, mutta istukkaperäiseksi ovat epäilleet tuon pienikokoisuuden. Ja voi että muistan myös miten niitä seuraavia kehitys askeleita odotti ja odotti ja tuntui että jos jotain ei vielä osannut niin jotain on nyt pakko olla vialla. Ja vielä Etenkin alkuun kun ei meinannut millään saavuttaa sitä korjaavaa kasvua, vaan vedeltiin siellä omilla miinus käyrillä tasaiseen tahtiin. Muistan myös oman ahdingon siitä, kun ei lähtenyt kävelemään kuin vasta 1v7kk, sitä ennen fysterapeutilla käynti, jossa vakuuteltiin että ei ole mitään vikaa, ja että aivan varmasti lähtee kävelemään. Koita nauttia vauva ajasta ja olla miettimättä liikaa missä on vikaa, itselläni tuo tutkimusten ja kontrollien määrä toi osittain varjopuolen, että sitä juuri mietti että milloin, ja minkälainen vika sitten lopuksi löytyy. Hyvähän se on että tutkitaan jotta tarvittaessa osataan auttaa ja tukea kehitystä, mutta kun ei kukaan oikein koskaan edes selittänyt miksi näin paljon tutkitaan pienen koon vuoksi ja mitä mahdollisesti voisi löytyä. Kaikkea hyvää teille, pitää kait niitä pieniäkin vauvoja syntyä suurten vastapainoksi ;)
 
Vielä lisäyksenä: ei siitä oikein tuntunut itsekkään ymmärtävän eikä etenkään löytyvän toista samassa tilanteessa olevaa, joka olisi osannut kertoa, mutta nyt osaan sinulle sen oman kokemukseni pohjalta sanoa, että nuo tutkimukset ja kontrollit ns. "kuuluvat pakettiin" jos vauva syntyy pieni kokoisena (alle 2500g). Sinuna en olisi huolissani, ajatellen että esikoisesi on myös ollut pienikokoinen, mutta kehittyy ja kasvaa normaalisti. Luulen että tyttösi jäi nyt tarkempaan seulaan, ja näitä tutkimuksia/kontrolleja tehdään, kun alitti tuon 2500g rajan, joka käsittääkseni toimii myös raja arvona keskosuudelle viikkojen ohella.
 
Hep, täällä kans!:) meillä on 4 lasta ja 5 tulossa, nää tytöt syntynyt rv 37-40 väliin ja 2 näistä on ollut syntymä painoltaan alle 3kg, esikko synty rv 39+6 oli 2,9kg/ 48cm ja muksu3 oli 2,6kg/45 cm. Esikkoa ei niinkään tutkittu mutta tota kolmatta syynätty senkin eestä, kromosomit jne tutkittu eikä mitään tutkimuksissa oo löytänyt... terve tyttö! Kehitys muutenkin normaali... kasvua syynättiin vauva-aika 2-3kk välein ja 1-v neuvolan jälkeen vaan totesivat että kasvaa niinku kasvaa, nykyään -2 käyrällä, parhaimmillaan laahaa -4. Muut kasvaa -1/+1 käyrillä:) meille vilauteltu mahdollisuutta kasvuhormoneille teini iän kynnyksellä kun aikuais mitta olis semmoista 154cm luokkaa mut enpä nyt oikein tiiä, tuskin lähdetään niitä syömään... minä oon 159cm ja mies 178cm joten näistä muutenkaan mitään hongan kolistajia tuu;) nyt masussa oleva vauva kasvaa -1 käyrällä joten pieni tyttö sieltä tulee aikanaan... lääkäri totesi että mun ruumiin rakenne semmonen että siellä isoa lasta kasvateta, mitä ikinä se sitten tarkoittaakaan;) laitetaan nyt muidenkin syntymä painot eli
1, 2,9kg/48cm/rv 39+6
2 3,6kg/48cm/rv 39+5
3 2,6kg/45cm/rv 37+6
4 3,4kg/47cm/rv 39+4
5 rv 30 -1 käyrillä ja ennustettu syntymä paino max 3kg<3
Kaikki on just hyvän kokosia sellasenaan kun on,huvittaa vaan välillä kun meidän 3v pikku myy on vaan puol päätä pidempi ja 5 kg kevyempi kun meidän vuosikas:) koetahan nauttia lyhyestä vauva-ajasta, annan neuvolan vouhkata kasvusta niin sun ei tarvii;)
 
Aaah...ihana tietää etten oo yksin murheitteni kanssa. Kiva kuulla että kasvavat hyvin, joten meilläkin toivoa :P kiitos vastauksistanne <3 :-D
 
Mä niin yhdyn äippäx4 sanoihin: "anna neuvolan vouhkata niin sun ei tarvii" :D Meillä huideltiin myös lähes koko ensinmäinen elinvuosi kans siellä -4 ja -3 käyrillä, välillä tuli jo olo että enkö anna lapselleni riittävästi ruokaa kun tarkkaan käytiin ruokavaliota läpi niin lekurin kun terkan kanssa, ja sit hups keikkaa kun ikää oli vuos ja muutama kk.s päälle niin tuli jonkin sortin äkillinen kasvupyrähdys ja hypättiin -2 käyrälle ja tätä nykyään (1v8kk) mennään siellä edelleen :)
 
On kokemusta... tunne on kauhea... oman tytön kohdalla oli kyse d-vitamiinin puutteesta... tyttö ei asu tällä hetkellä luonani:/... nyt kumminkin kasvaa normaalisti...
 
Meidän pojista toinen oli erittäin pienipainoinen syntyessään. Graavi iugr/sga. Kaksoset syntyi 33+2 ja syntymämitat oli A 2445g/46cm ja B 1330g/41cm. Huono kasvu oli istukkaperäistä ja b:llä oli kalvokiinnitteinen napanuora.
Nyt 3,5kk iässä kokoero on edelleen aika iso. (2 viikkoa sitten painot oli 5355g ja 4015g)
Keskolassa tutkittiin vaikka ja mitä (mm. Aivojen, vatsan ja sydämen ultrat) ja hyvä niin, koska molemmilla on seurantaa vaativia ongelmia sydämessä. Isommalla mitraaliläppä vuotaa ja keuhkovaltimovirtauksissa on kiihtyvyyttä ja pienemmällä on synnynnäinen sydämen rakennevika, kaksipurjeinen aorttaläppä.
 
Takaisin
Top